HRS
SLAVLJE U ŠPANJOLSKOJ

Hrvatska razbila Paragvaj, ali slavlje je zasjenila ozljeda jedne ‘kraljice‘! U suzama napustila teren

Hrvatske rukometašice ubilježile su prvu pobjedu na SP-u svladavši u 2. kolu Paragvaj s 38-16
Piše: Goran Čičin-MašanskerObjavljeno: 04. prosinac 2021. 17:23

HRVATSKA - PARAGVAJ 38:16

HRVATSKA: Bešen (1), Kapitanović, Pijević (8+1); P. Posavec 2, Krsnik, S. Posavec 4, Mičijević, Kalaus, Ježić 4, Burić, Šimara 2, Dežić 5(2), Debelić 5, Turk 6, Mamić 4, Blažević 6(2).

PARAGVAJ: Acosta (9), Ocampos; Acuna 5(2), Insfran 2(1), Rolon 2, Fiore 1, Dos Santos, Fleitas, Faria, Gonzales 1, Leiva 1, Villalba, Fernandez 3, Gimenez, Miskinich, Mendoza 1.

Prvi put u povijesti na Svjetskom prvenstvu rukometašica nastupaju čak 32 reprezentacije, što je dakako otvorilo i prostor za egzotiku. U prvim danima neminovni su bili visoki porazi Portorika, Kameruna, Irana, Kazahstana, Tunisa i Paragvaja, ekipa koje su u Španjolsku došle nešto naučiti od 'velikih cura'. Paragvajke su i u subotu bile na predavanju u Castellonu, a ovaj put 'katedru' su im održale naše Kraljice šoka.

Pobjeda Hrvatske, dakako, ni u jednom trenutku nije bila upitna, ali naše 'profesorice' nisu bile u svom najboljem izdanju u prvom poluvremenu. Ako je sve to samo zagrijavanje za ono što dolazi kasnije, onda nema razloga za bilo kakvu dramu, no postoje i neki detalji koji zasad ne nude previše razloga za optimizam. Činjenica je da se ima iz čega učiti kad su prve dvije utakmice u pitanju.

Činilo se da će našim rukometašicama dobro doći jedna lakša utakmica nakon što su na premijeri izgubile od Brazila. Iako su iz tabora naše reprezentacije nakon domaćeg poraza od Ukrajine u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo dolazile najave kako se takav susret više neće ponoviti, dogodilo se to u ogledu s bivšim svjetskim prvakinjama, barem u prvom poluvremenu u kojem je zapravo sve bilo odlučeno.

Stoga je bilo dobro da nismo odmah išli na ipak kvalitetniji Japan, već je izbornik Nenad Šoštarić protiv bezopasnog suparnika mogao vratiti svoje igračice na pravi put i na neki način ih pripremiti za ono što ih očekuje u nastavku turnira. A tamo više neće biti slabih suparnika kao što je to bio simpatični Paragvaj, koji se na svjetsku smotru probio zahvaljujući domaćinstvu kvalifikacijskog turnira na kojem je bio treći, iza Brazila i Argentine.

Doduše, u samom početku utakmice osjetile su se posljedice posrtaja na premijeri. Previše toga lošeg pokazale su naše rukometašice u uvodnih 15-ak minuta. Nakon toga krenulo je odvajanje, no i dalje su se radile pogreške koje protiv suparnika poput Paragvaja mogu proći nekažnjeno, ali bi protiv nekog drugog mogle imati jako visoku cijenu.

Utakmicu je počela naša najjača postava, s Pijević na golu, Mičijević i Debelić u sredini obrane, Ježić i Krsnik na halfovima te Turk i Paolom Posavec na pozicijama 1 i 6. U napad je umjesto Ježić ulazila Blažević kao organizatorica igre. Početak je bio nervozan, promašila je Krsnik, pa je Acosta obranila udarac Blažević. Na prvi gol čekali smo četiri minute, zabila je Paula Posavec, pa je izjednačila Mendoza.

U napadu nije bilo dovoljno kretanja bez lopte, mogao se primijetiti grč, čak i određeni strah. Paragvajke su se ohrabrile i u 12. minuti povele s 3:2, ali su onda stale, a Hrvatice su se malo bolje posložile. Krenuo je niz u kojem je najbolji učinak ostvarila Ana Turk, iskusna desnokrilna igračica omogućila nam je da lakše dišemo. Par dobrih obrana Tee Pijević, i serijom 10:2 u 14 minuta dolazimo do 12:3, a na poluvremenu je bilo 15:5. Rezultat je bio dobar, dojam baš i ne. Iz prvog dijela bilježimo i nezgodan pad Dore Krsnik koja je u 23. minuti morala napustiti igru i više se nije vraćala.

Drugo poluvrijeme ipak je bilo drugačije od prvog; Paragvajke su ostale bez snage, a naše su bile željne igre i golova, pogotovo kad su priliku dobile svježe snage s klupe. Najbolje je među njima reagirala Josipa Mamić, koja je nastavila tamo gdje je Turk stala, ali se nažalost ozlijedila u posljednjem napadu. Izgledalo je ružno, Josipa je bila u suzama te je teren napustila na nosilima, nadamo se da ipak nije ništa ozbiljnije...

Na kraju visokih +22, a u ponedjeljak slijedi posljednji ogled u skupini protiv reprezentacije Japana.

Prijenos uživo:

KRAJ UTAKMICE

59'- Mamić je pokušala zabiti pogodak s krila, nezgodno pala i u suzama ostala ležati na parketu. Liječnici su joj pružili pomoć, ali na nosilima je iznesena s terena. Teške scene na samom kraju utakmice

59'- Novi pogodak za Dežić

58'- Isključenje za Paragvaj, sedmerac za Hrvatsku i pogodak za Dežić

54'- Dežić je sigurna sa sedam metara, a u idućem napadu Dežić sa crte

53'- Debelić zabija s crte, a u idućem napadu odmah i Mamić

52'- Insfran zabija iz vrlo teške situacije za Paragvaj, a na drugoj strani Dežić za Hrvatsku

51'- Josipa Mamić zabija s krila

50' - Nakon kraćeg vremena bez pogotka s jedne i druge strane, Debelić zabija s crte

47'- Turk zabija za Hrvatsku, a potom i Šimara

46'- Paragvaj smanjuje zaostatak preko Rolon

45'- Novi pogodak Stele Posavec, a nakon nje svoj prvi pogodak na SP-u zabija Mamić

44' - Fernandes prolazo pokraj naše obrane i zabija novi pogodak za Paragvaj,

43'- Dežić je postigla pogodak sa sedam metara

42'- Tea Pijević brani sedmerac Acuni

42'- Prvi pogodak za Dežić na ovom prvenstvu

39'- Blažević sada zabija i iz sedmerca

38'- Maria Fernandez zabija s crte za Paragvaj, na drugoj strani sigurna je Blažević

36' - Acuna zabija s krila nakon neopreznosti u obrani

35'- Blažević je također sigurna sa sedam metara

34'- Novi pogodak za Posavec, ali i isključenje za Debelić na drugoj strani. Acuna zabija iz sedmerca

33'- Zabija Paragvaj, ali zabija i Stela Posavec na drugoj strani

32'- Dva brza pogotka na početku za Hrvatsku. Pogodile su Ježić i Krsnik

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

29' - Pijević brani, kontra Hrvatske i pogodak Ježić

28'- Nova kontra Hrvatske i novi pogodak za Blažević

27'- Blažević je utrčala u prazan prostor i zabila, a na drugoj strani pogađa Gonzales

26'- Insfran postiže pogodak sa sedam metara za Paragvaj

25'- Stela Posavec diže na +10

24'- Paragvajke gube loptu nakon pasivnog napada, Ježić potom sjajno pronalazi Turk na crti koja zabija novi pogodak za Hravtsku

21'- Ana Turk diže na +7

19'- Nova pogreška u napadu Paragvaja, a Paula Posavec nakon brze kontre odnosi Hrvatsku na +5

18'- Debelić je promašila zicer, ali lopta se odbila do Ježić koja ipak zabija zua +4 Hrvatske

17'- Fernandez je zaradila dvije minute, a iz sedmerca je sigurna Valentina Blažević

16'- Hrvatska po prvi puta ima dva pogotka prednost, Debelić je sigurna s crte

13'- Turk zabija za vodstvo Hrvatske

12'- Fernandez nakon solo akcije zabija za prvo vodstvo Paragvaja, ali Turk vraća na početak

11'- Acuna je pokušala dovesti Paragvaj u vodstvo iz sedmerca, ali Pijević čita

8' - Acuna iz sedmerca zabija za novo izejdnačenje

7'- Paragvajke gube loptu, a nakon brze kontre kapetanica Ježić zabija za novo vodstvo

5'- Mendoza zabija s krila za izjednačenje

5'- Hrvatska je povukla brzu kontru, a Posavec sigurno zabila za vodstvo Hrvatske

3'- Krsnik je izašla sam pred vratarku Paragvaja, ali Vilaba brani

2'- Po jedan neiskorišteni napad s jedne i druge strane u uvodu utakmice

1'- Utakmica je počela!

20. travanj 2024 00:57