Ante Čizmić / cropix
RUKOMET SP

Omeyer izludio Šveđane i odveo Francuze u finale gdje im se priključila Danska

Piše: Agencija TotalsportObjavljeno: 28. siječanj 2011. 11:00

Francuska rukometna reprezentacija igrat će još jedan veliki finale. Na Svjetskom prvenstvu u Švedskoj pobijedili su domaćina 29-26 (15-12) i tako će braniti zlatnu medalju osvojenu na posljednjem prvenstvu koje je organizirala Hrvatska prije dvije godine.

Francuska je tako po peti put ušla u finale, nakon 1993., 1995., 2001. i 2009. godine, a lovit će u finalu četvrtu krunu. Unatoč domaćem parketu i potpori navijača Švedska se nije mogla suprotstaviti moćnoj Francuskoj koja je kontrolirala utakmicu od samog početka.

Zadnji kontakt je Švedska imala na početku utakmice (4-4) nakon čega je samo slijedilo povećanje prednosti Francuza. Na poluvremenu je Francuska imala 15-12, a u petnaestoj minuti nastavka čak plus sedam (24-17) kada se počelo jasnije nazirati da Francuskoj niti Švedska ne može nauditi na ovom prvenstvu. Ipak, Švedska je uspjela unijeti malo dramatike u ogled, te su tri minute prije kraja došli na mali zaostatak 26-24.

Ali, tada su ostali s igračem manje, a Francuzi su neumoljivo koristili kontre za pobjedu. Uz uvijek inspiriranog vratara Thierryja Omeyera (koji je imao skoro 40 posto obrana tijekom ogleda) briljirao je i Bertrand Gille sa osam pogodaka iz isto toliko pokušaja. Uz sjajnu napadačku utakmicu Gille je bio jednako dobar u obrani.

U finalu će Francuska igrati protiv boljeg iz drugog polufinala u kojem, u nastavku dana, igraju Danska i Španjolska.

Rukometaši Danske pokušat će kao posljednji na Svjetskom prvenstvu u Švedskoj zaustaviti Francusku, momčad koja već godinama dominira svjetskim rukometom.

Nakon što je Francuska u prvom polufinalu pobijedila Švedsku 29-26, u drugom, večernjem polufinalu je Danska bila bolja od Španjolske 28-14 (12-12). Danci su bili bolji velikim dijelom utakmice, no visoku prednost 10-6 su donekle kompromitirali igrom u završnici prvog dijela, te se na pauzu otišlo s 12-12. U drugom dijelu je trajala neizvjesnost sve do sedam minuta prije kraja.

Tada je Danska sa 23-22 pobjegla na tri pogotka razlike, te su na kraju slavili relativno uvjerljivu pobjedu 28-24.