Josipa Mamić na utakmici Podravka Vegeta - Vac

IVAN BRKIć/RK PODRAVKA
SJAJAN REZULTAT

Podravka Vegeta srušila VAC, ispisala povijest i nakon četiri godine izborila europsko četvrtfinale

Više od tisuću i pol ljudi došlo je podržati Podravkašice na putu do cilja u kojeg je malo tko uoči početka sezone vjerovao
Piše: Goran Čičin-MašanskerObjavljeno: 11. veljača 2024. 15:56

PODRAVKA VEGETRA - VAC 27-24 (13:9)

PODRAVKA VEGETA: Tucaković 1 gol, Galinec, Bešen (7); Zadravec 1, Vuković, K. Pandža 7, Popović, Franušić 2, Đelekovčan, L. Kalaus 3, D. Kalaus Žulj 1, Šenvald 4, Vuljak, Šimara 3, A. Pandža 1, Mamić 4(1).

VAC: Csizmadia (4), Bukovszky (1), Gyori (4); A. Ballai, Csikos 2, Ferenczy, B. Ballai 2, Kovacs 1, Such 2, Marincsak 1, Kurucz 1, Banfai, Csire 3, Bordas 2, Kuczora 10(4), Kovalcsik.

Podravka Vegeta izborila je nakon četiri godine europsko četvrtfinale. Ivica Obrvan nastavio je stopama neprežaljenog Zlatka Saračevića koji je s Koprivničankama 2020. posljednji igrao četvrtfinale tadašnjeg EHF kupa, a današnje EHF Europske lige. Iako je Sarač izborio četvrtfinale, natjecanje je tada prekinuto zbog lockdowna, a sad je Obrvan s mladom ekipom ispisao nove povijesne stranice u bogatoj europskoj povijesti hrvatske rukometne institucije.

Više od tisuću i pol ljudi došlo je podržati Podravkašice na putu do velikog ostvarenja kakvog je malo tko uoči početka sezone mogao očekivati. Ipak, Obrvan i njegove igračice nisu tako mislili, primili su se poštenoga posla i pokazale da se sa svima može igrati. Protiv Vaca su prvi put imale i pritisak, ali odlično su na njega odgovorile i u izostanku ponajbolje igračice, teško ozlijeđene Tine Barišić.

Opet je Podravkina obrana bila na visokoj razini, kao i u prva tri kola kad je koprivnička ekipa stekla ključni bodovni kapital. Šenvald i K. Pandža u sredini, A. Pandža i Franušić na halfovima te krila Šimara i Mamić sa strane činile su čvrst bedem koji je Vacu u prvom dijelu dozvolio svega devet pogodaka, a sa šest važnih obrana nadovezala se raspoložena Bešen.

Krenula je Podravka strpljivo. Vac je poveo 1:2 u 5. minuti, no ubrzo domaće preuzimaju kontrolu igre i rezultata te smislenim i uigranim napadima polako podižu prednost.

Nije bilo previše prostora na crti, no zato su u početku povukla krila koja već dugo nismo vidjeli u tako aktivnim i korisnim napadačkim ulogama, a da nije riječ o tranziciji.

Tri važna gola u početku je zabila Mamić, a konce igre u svojim rukama je držala Katarina Pandža koja se u uvodu orijentirala na asistencije, da bi od 19. do 29. minute povukla dok su druge stale i sprašila pet komada u mađarsku mrežu.

Podravka je u 20. minuti došla na 9:5, Herbert je pozvao time-out, Vac se u 25. vratio na 11:8, da bi Podravka na odmor otišla s velika četiri pogotka prednosti.

U nastavku su domaće u dva navrata imale po šest golova plusa, no Vac se nije imao namjeru predati, u 45. minuti smanjuje na 19:16 i Obrvan je prisiljen pozvati novi time-out. Lara Kalaus iz polukontre u 50. minuti postavlja 22:18, i do kraja se igralo gol za gol.

Zabila je i vratarka Tucaković u praznu mrežu, pa Mamić i penala i L. Kalaus iz igre za 25:21 u 57. minuti i tu je priči bio kraj. Završilo je 27:24 i veliko slavlje moglo je početi, Podravka je među osam u Europskoj ligi.

- Osjećam se predobro, preponosna sam. Dobro smo se pripremili, znali smo kako igramo kod kuće, da će biti lakše dobiti Vac doma nego Nykobing vani i sad možemo opušteno ući u tu zadnju utakmicu. Imale smo u glavi tu prvu utakmicu, malo nas je hvatala i nervoza, ali mi smo mlade igračice, mislim da će sve to doći s vremenom. Moja igra? Tina se ozlijedila, znam da sad jedina na toj poziciji jer Lara može dosta dobro odigrati lijevo, ali je ipak srednji bek. Kao ekipa smo to predobro kompenzirali – komentirala je Podravkina junakinja Katarina Pandža.

05. svibanj 2024 03:18