ANTE CIZMIC Cropix
SLAVLJE KAUBOJA

Hrvatska bez ikakvih problema stigla do pobjede protiv Belgije i zadržala kakvu takvu nadu za četvrtfinale

Hrvatska je od početka utakmice kontrolirala rezultat, a na kraju je sve završilo s osam pogodaka prednosti.
Piše: SNObjavljeno: 21. siječanj 2023. 19:29

Hrvatska – Belgija 34:26 (21:13)

MALMO Arena. Gledatelja 5.500. Suci: Jorum i Kleven (Norveška)

HRVATSKA: Kuzmanović, Šunjić (18+1); Mihić, Duvnjak 2, Gojun, Kraljević, Šarac 2, Karačić 2, Musa 2, Šebetić 5, Cindrić 3, Martinović 5, Šušnja, Šipić 3, Glavaš 5 (2), Jelinić 5.

Izbornik Hrvoje Horvat

BELGIJA: Lettens (13), van Hove; Kotters 4, Robyns 4, Braun 2, Spooren 3, Colman, Vancosen 3, Kedziora 1, Ooms 2, Danesi 1, Glorieux 2, D‘Hanis, Qerimi 4 (4), Gille, de Beule 1.

Izbornik Yerime Silla

SEDMERCI: Hrvatska 2 (2), Belgija 5 (4)

ISKLJUČENJA: Hrvatska 10 minuta (Šarac 9, Jelinić 18, Martinović 33, Šušnja 36, Glavaš 39), Belgija 6 minuta (Denesi 22, Robyns 30, Colman 55)

IGRAČ UTAKMICE: Mate Šunjić

Hrvatska je pobijedila Belgiju u drugom nastupu u Malmöu, ali nam je četvrtfinale nažalost jako daleko. Koliko, mogli smo vidjeti tek nakon što je Danska odigrala posljednji susret dana protiv SAD-a. Prokockali smo veliku priliku u Jönköpingu i već od tada bili smo svjesni da će to biti teško vratiti. Nažalost obistinilo se.

Prvo što se čovjek upita je zašto smo mi prije nekoliko mjeseci imali silnih problema protiv Belgije i zašto nas je u Hasseltu spašavao Dominik Kuzmanović. Možda u tom pitanju i odgovoru leže svi problemi koji nam se ponavljaju već tri godine, a ovdje su eskalirali na startu u Jönköpingu, nažalost. Vidjeli smo nakon prvog dijela devet golova razlike i to sve govori. Divna je lakoća s kojom smo djelovali, ali sve to ne može ni izbliza isprati loš dojam zbog kojeg ćemo nakon poraza od Egipta vjerojatno izletjeti s ovog SP-a.

Bili smo ozbiljni od početka. Dali smo na značaju obrani 5-1, a to je bilo preteško za Belgiju koja je samo nakon naših grešaka uspjela nešto odigravati, ali sve u svemu to je bilo jako malo. Počeli smo u standardnoj formaciji s Duvnjakom ispred Muse, Jelinićem i Martinovićem pokraj. Mijenjali smo Duvnjaka u obrani za Glavaša koji je bio najbliži klupi u napadu. Kasnije smo igrali s čak dvije izmjene Duvnjak i Musa u obrani za Šipića i Glavaša u napadu. Belgija je preko Robynsa to dvaput naplatila, ali bilo je premalo. Bilo je lakih golova, lijepo istrčanih kontri, ali nažalost sve to protiv Belgije nema posebnu težinu osim činjenice da se ovaj puta nitko nije morao nervirati. I to je najbolja stvar na utakmici.

Danska publika je naravno bila na strani Belgije, ali nije imala sreće ovaj puta. Uzeli su na pik Duvnjaka zbog onog faula na Gidselu, dočekali ga zviždukom i svaki puta kada je primio loptu taj pritisak je postojao. Ni, Duvnjak je pristojan momak koji na takve jedne gluparije ne nasjeda i igrao je OK utakmicu, a Danci neka fućkaju. Fućka se i njemu za njih.

Trebalo je ostati ozbiljan drugo poluvrijeme. Stvarali smo šanse, ali je Jeff Lettens obranama vratio krv u obraze, a Qerimi je zabijao penale. No, onda je i Šunjić obranio penal Qerimiju, a kontrama Šebetića i Jelinića popeli smo se na +11 golova razlike i napravili novi iskorak u utakmici.

Veliku minutažu ulovio je Šebetić, dobro je odgovorio efikasnošću, nakon isključenja na klupi je ostao Glavaš priliku je dobio Kraljević, Šušnja je u obrani uskočio umjesto Muse i Gojuna. Moglo se dati priliku svima, ali sa svima je ritam malo pao, pa je Horvat u 44. minuti na +9 zvao time out, da ipak ne bude pretjerivanja.

Belgija je krenula u 5-1 s Robynsom direktno na srednjeg našeg igrača čim je u napadu ostajao Šušnja. Postali smo sporiji, neodlučniji, neefikasniji, pa su vratari preuzeli dominaciju na terenu. Onda smo vratili udarnu postavu, jer dugog izlaza nije bilo. Trebalo se ubrzati, pokrenuti. Utakmica traje 60 minuta. Ali kada staneš, teško je ponovo krenuti. Vratili smo se u 6-0, jer nije imalo smisla trošiti se, a Belgiji je to bilo znatno jednostavnije.

Svi su jedva čekali kraj, jer bila je to utakmica isključivo u jednom smjeru u kojoj su jedino uživali danski navijači u svakom postignutom golu Belgije. Barem nešto, kad već nisu mogli protiv nas. Drugo poluvrijeme smo izgubili jedan razlike, ali dobro, ništa strašno. Važno da smo pobijedili.

Live tekstualni prijenos:

Gotova je utakmica. Hrvatska je pobijedila Belgiju rezultatom 34:26, a u zadnjoj sekundi svojuje 20. obranu upisao Šunjić koji je definitivno junak ove utakmice. Uskoro opširnije...

34:26 Opet Martinović za +8

33:26 Raspucao se Martinović i postigap svoj četvrti gol na utakmici. Na drugoj strani je sedmerac realiziraoQerimi

32:25 Još jedna greška Hrvatske u napadu, još jednom Belgija to kažnjava, ovaj put preko Brauna. Ostale su još dvije minute do kraja utakmice

32:24 Prvo je zabio Ooms, a s druge strane je precizan bio Martinović

Colman je zaradio isključenje od dvije minute, ali nismo uspjeli iskoristiti napad za +9

31:23 Još jedna golčina Martinovića! Sjajnim šitem ‘s poda‘ je doslovno probušio protivničkog vratara

30:23 Jelinić nije realizirao ‘čistu‘ kontru nakon ukradene lopte Duvnjaka, a s druge strane je precizan bio Spooren

30:22 Sedmerac je opet realizirao Glavaš

29:22 Ponovo je dobro branio Šunjić, ali Karačić je izgubio loptu i omogućio kontranapad Belgije kojeg je realizirao Spooren

29:21 Horvat je zatražio time-out i u njemu pozvao akciju za Martinovića koju ju je silovitim udarcem realizirao

28:21 Ne igra Hrvatska dobro u zadnjih 10-ak minuta. Gol je sada s krila postigao Braun

28:20 Još jedan belgijski gol. Sada je precizan Spooren. Igra se 48. minuta utakmice

28:19 Evo hrvatskog gola! Jelinić je precizan s krila. Napokon smo zabili

27:19 Koetters je smanjio na osam pogodaka razlike

Dvije obrane Šunjića zaredom, došao je do svoje 14. obrane na utakmici. No, Hrvatska je u napadačkoj krizi - 6 minuta nismo postigli gol. Igra se 46. minuta

27:18 Spooren je postigao gol, a Horvat je zatražio time-out jer je vidio da smo upali u malu krizu

27:17 Gol na gol! Prvo je precizan bio Šarac, zatim Koetters

26:16 Evo belgijskog gola nakon tri naša u nizu. Vancosen je postigao gol nakon isključenja Hlavaša

26:15 Dvije odlične obrane, dva kontranapada. Prvo je precizan bio Šebetić, a zatim Jelinić za 11 pogodaka prednosti

Traje "rat" hrvatskih i danskih navijača. Danci zvižde Duvnjaku, Hrvati navijaju "U-S-A."

23:15 Šebetić je precizan s jedne strane, a Qerimi je opet zabio iz sedmerca kojeg je skrivio Glavaš

22:14 Qerimi je precizan sa sedam metara

22:13 Počelo je drugo poluvrijeme i to golom Duvnjaka

Domagoj Duvnjak

Gotovo je prvo poluvrijeme! Glavaš je nakon isteka vremena prvog poluvremena postigao gol iz sedmerca za velikih 8 golova razlike. Hrvatska igra dobro, a napokon imamo i raspoloženog vratara - Šunjić je upisao 8 obrana

20:13 Musa zabija s jedne strane, ali vraća Kedziora

19:12 Šebetić postiže gol, a Cindrić je upisao sedmu asistencija

Dvije i pol minute prije kraja utakmice Horvat uzima time-out. Imamo šest golova prednosti (18:12)...

18:11 Vancosen je precizan s jedne, a Karačić s druge strane. Hrvatska je odigrala odličan napad te je Karačić došao do dobre pozicije gol nakon križanja

17:10 Evo i najvećih sedam pogodaka prednosti! Šebetić postiže gol iz kontranapada nakon još jedne dobre reakcije u našoj obrani

16:10 Glavaš i Jelinić vraćaju Hrvatsku na šest pogodaka prednosti

14:10 Prvo isključenje za nekog igrača Belgije. Danesi odlazi van igre. Karačić je pogriješio, Robyns presjekao loptu i zabio gol

14:9 Nema obrana zadnjih par minuta niti na jednoj strani. Glavaš pogađa za Hrvatsku, Kotters za Belgiju

13:8 Igra se sada gol za gol - s jedne strane je precizan Cindrić, s druge Robyns

Luka Cindrić

12:7 Musa je zabio s jedne strane, a iz brzog centra odmah je uzvratio Robyns

11:6 Isključen je Jelinić, a Belgijci su dobili sedmerac kojeg je iskoristio Qerimi

Šunjić brani zicer Gillea, a to mu je šesta obrana u 15 minuta, ali brani s druge strane i Lettens i to Cindriću

11:5 Kedziora je zabio za Belgiju, Šipić vraća na šest pogodaka prednosti

10:4 Nakon time-outa novi gol Hrvatske. Brani Šunjić, zabija Jelinić

9:4 Imamo pet golova razlike nakon nepunih 12 minuta igre. Belgijski izbornik traži minutu odmora

8:4 Cindrić zabija s 10-ak metara, Šunjić bilježi treću obranu

7:4 Prvo isključenje na utakmici zaradio je Šarac, a De Buele postiže svoj prvi gol na utakmici

7:3 Imamo četiri pogotka prednosti nakon 8 minuta. Musa i Šarac su bili precizni s naše strane, Glorieux s belgijske

5:2 Jelinić i Cindrić su s dva vezana gola vratili prednost Hrvatske na 3 gola

3:2 Nismo iskoristili jedan napad pa je Glorieux bio precizan s krila

3:1 Imali smo dvije šanse za 4:0, ali Lettens je dobro braniopa je to iskoristio Kotters na drugoj strani

3:0 Sjajna akcija za Glavaša. Lijepo su križali naši vanjski igrači, a Cindrić je imao lijepu asistenciju za naše desno krilo

2:0 Šunjić brani, a Jelinić postiže gol na praznu mrežu jer Belgijanci igraju 7 na 6

1:0 Šarac je svojim golom otvorio današnju utakmicu. Dobro je da počnemo s golom s vanjskih pozicija

Egipat svladao i Bahrein

Egipatski rukometaši svladali su u 2. kolu druge faze Svjetskog prvenstva u Malmoeu Bahrein s 26-22 (13-9) i praktički osigurali četvrtfinale, te jako otežali plasman Hrvatske među najboljih osam.

Egipćani su došli do i do pete uzastopne pobjede na mundijalu, od čega je ona protiv Hrvatske s devet golova razlike na samom startu pokopala nade Kauboja u četvrtinale. Bahrein je u 12. minuti vodio s 8-7, da bi Egipćani serijom 4-0 došli do prednosti koju su znalački sačuvali dokraja.

Yacine Elderaa je s pet golova prvi strijelac kod Egipta, a Merza (6) najbolji kod Bahreina. Egipat će se sučeliti Danskoj za prvo mjesto u skupini, a Hrvatska još igra sa Belgijom danas i Bahreinom u ponedjeljak. U drugoj skupini je Srbija svladala Argentinu s 28-22.

24. travanj 2024 08:02