Domagoj Duvnjak na utakmici protiv Grčke

ZELJKO HAJDINJAK Cropix
SJAJAN START KVALIFIKACIJA

Hrvatska se mučila pa razbila protivnika! Duvnjak i društvo odjurili prema prvoj pobjedi na putu do EURA

Hrvatska je slavila u prvoj utakmici kvalifikacija za Europsko prvenstvo. Sljedeća utakmica na rasporedu je u nedjelju.
Piše: SNObjavljeno: 12. listopad 2022. 19:37

HRVATSKA - GRČKA 33:25

HRVATSKA: Šego 5 obrana, Kuzmanović 2 obrane; Marić, Duvnjak 2, Šarac 1, Karačić 3, Musa, Cindrić 1, Matanović 1, Mandić 5, Lučin 3, Jaganjac 2, Martinović 5, Šipić, Glavaš 6, Jelinić 4

GRČKA: Boukovinas 9 obrana, Papantonopoulos; Kostakidis, Boskos 1, Liapis 3, Mylonas 3, Mallios, Michalidis, Passias, Toskas 4, Papavasilis 3, Dompris, Tziras 5, Kandylas, Papadionysiou 3, Arampatzis 3

Suci: Andorka i Hucker (Mađarska)

Hrvatska je upisala prva dva boda u kvalifikacijama za Euro koji će u siječnju 2024. biti u Njemačkoj. Očekivano je pobijeđena Grčka. Vratili smo se tamo gdje smo prije šest mjeseci završili pobijedivši Fince u kvalifikacijama za SP u Švedskoj. Mala razlika je bila što je na tribinama bilo više praznih mjesta nego tada, no bio je radni dan pa i to treba uzeti u obzir. Sliku s tribina popunile su sve naše mlade selekcije, što je svakako bio dobar potez najviše za njih same.

Horvat je na tribinama od pozvanih ostavio Načinovića i Klaricu, Pešića i Čupića nije bilo zbog ozljeda. Hrvatska je počela u postavi s tri plus jednim lijevom vanjskim i jednim desnim vanjskim, no kako Domagoj Duvnjak može sve, to je bitno olakšalo posao izborniku Horvatu, ali nije donijelo i neke bitne odgovore koji nam uoči SP u Švedskoj i te kako trebaju. Dakle, Duvnjak je inače srednji, u Kielu i pivot po potrebi, kod nas je počeo kao lijevi vanjski, završio kao desni vanjski da bi olakšao posao Martinoviću koji je bio jedini ljevak u sastavu. Osim toga, Duvnjak je u obrani i prednji koji krade lopte i half u svakoj kombinaciji i to je sigurno stvar s kojom možemo biti mirni. To definitivno znamo, samo da je zdravlja.

Hrvatska je počela u klasičnoj formaciji 5-1 s Duvnjakom iza kojeg je bio Musa, a uz njega Mandić i Martinović. Duvnjak je za početak ostao vanjski, umjesto Muse ulazio je Marić, a na startu i Cindrić na sredinu. To su dobro poznate konture naše igre u kojoj je obrana osnova svake dobre igre. Malo se obrana zezala, pa je osim ukradenih lopti Duvnjaka bila bez kontakta, što je dalo malom okretnom Malliosu da igra s pivotom kako je želio. E to, tako ne može protiv ozbiljnih protivnika. Grčka to nije bila, makar je igrala OK, makar je u 25. minuti imala 13:13, a poluvrijeme završila na minus 5, izgubivši u seriji 5:0. Hrvatska je s osvojenim loptama bila prebrza za Grke, a fulala je četiri zicera s kojima bi i rezultat bio znatno veći na poluvremenu. A ziceri se moraju zabijati.

Grci u dobrom svjetlu

Kapali su svi naši igrači u igru pomalo. Jelinić za Mandića, pa prvo Lučin, pa Jaganjac na lijevo vanjskog, onda Karačić na srednjeg, a na gol je za Šegu koji uz blagu obranu nije bio inspiriran došao Kuzmanović. Duvnjak je u obrani odmorio Martinovića. Samo je Glavaš u prvih 30 minuta igrao u komadu i bio dobro raspoložen.

Grci su se prikazali u dobrom svjetlu, ali kao klasična mala reprezentacija spremna na odlične stvari, a onda i na katastrofalne poteze. Zabili smo im 18 golova uz promašene zicere i to je ona kazna koju česti spominjemo kada Zagreb igra protiv znatno jačih protivnika. Jednostavno, sve greške se kažnjavaju, a Grci su čak imali sreće, pa i nisu kažnjeni onoliko koliko su trebali biti.

U nedjelju u Belgiji

Ustrajali smo u svojoj koncepciji i u nastavku, što jasno govori u kojem pravcu idemo prema SP u siječnju. Na crtu je ušao Šipić koji je prvi dio presjedio na klupi. Napredovali smo u rezultatu do +7, a onda smo opet malo stali Grci su igrali ravnopravniju utakmicu, ali nije izostala i atrakcija kojoj su publiku ponudili Mandić i Martinović. Ta kombinacija s početka utakmice djeluje definitivno najmoćnije, a ton s lakoćom igranja u obrani daje joj Duvnjak koji se odlično zabavio s Grcima.

Toliko se dobro zabavio da je Horvat poštedio dalje zabave i dao priliku nekim nesigurnijim varijantama što na +9 nije bio problem. Ušao je tada i Josip Šarac nakon dugog odsustva, zaigrao na sredini obrane s Jaganjcem, na desnom vanjskom, jer nije imao tko drugi osim Martinovića ili Duvnjaka, što je dalo odmor Musi. I baš se nitko ne može požaliti da mu je bilo prenaporno. Bilo je baš onako kako je u ovoj utakmici trebalo biti, dovoljno za mirnu pobjedu i bodove bez nerviranja. I još cepelin Karačića i Matanovića za kraj. Bravo.

Sada nas u nedjelju u Hasseltu čeka Belgija. Treba samo biti ozbiljan i pametan i mirno se vratiti kućama.

Tekstualni prijenos:

Gotova je utakmica. Hrvatska je pobijedila rezultatom 33:25. Uskoro opširnije...

57‘ Sve je riješeno u posljednjim minutama prvog poluvremena, a u drugom se održava prednost. Sada je rezultat 30:23

51‘ Rezultat je 28:22 i svi čekaju samo da se završi utakmica. Hrvatska će upisati prva dva boda u kvalifikacijama za Euro

46‘ Hrvatska održava sedam pogodaka prednosti. Rezultat je 26:19

42‘ Hrvatska je potpuno prelomila utakmicu. Nakon dvije greške grčkog napada postigli smo golove na praznu mrežu

37‘ Lijepo je gledati kako Tin Lučin zabija golove s vanjskih pozicija. Sada je prednost ‘plus 7‘, 22:15

34‘ Nastavila je Hrvatska u stilu u kojem je završila prvo poluvrijeme. Rezultat je 20:14

Gotovo je prvo poluvrijeme. Hrvatska ima lijepih ‘plus 5‘, 18:13, ali dugo se Grčka držala u igri zahvaljujući lošoj igri naše momčadi u fazi obrane. Napad odlično funkcionira od početka utakmice

28‘ Uozbiljila se Hrvatska nakon što je Grčka došla do izjednačenja i postigla 4 gola zaredom. Rezultat je 17:13

26‘ Kažnjavaju nas Grci koji su došli do izjednačenja. Rezultat je 13:13

22‘ Evo Grčke na samo ‘minus 1‘. Ne može ih Hrvatska zaustaviti u obrani, a sada smo dobili i prvo isključenje i to Martinovića

18‘ Ponavlja se ista priča od početka utakmice - Hrvatska igra dobro u napadu, zabili smo već 11 golova u manje od 18 minuta, ali obrana nam ne izgleda najbolje. Grčka je zabila 8 golova

9‘ Nema Hrvatska problem u napadu, postigli smo 7 golova u malo manje od 9 minuta, ali ipak smo primili previše - Grčka ne bi smjela postići 4 gola Hrvatskoj

4‘ Malo više od 3 minute je trebalo da Hrvatska ode na 3 pogotka razlike. Nakon Mandića strijelci su bili Glavaš i Martinović