BILDBYRAN/DDP USA/PROFIMEDIA Bildbyran/Ddp Usa/Profimedia
RASPAD SISTEMA

Nevjerojatan poraz: Hrvatska u šokantnom finišu prokockala ‘plus šest‘ i ostala bez šanse za četvrtfinale!

Hrvatska je u dramatičnoj završnici protiv Mađarske (22:23) ostala bez pobjede i plasmana u drugi krug SP-a
Piše: Dražen Pinević, SNObjavljeno: 11. prosinac 2023. 19:32

HRVATSKA - MAĐARSKA 22:23

HRVATSKA: Pijević (10), Bešen; Zadravec 2, P. Posavec, Šenvald, S. Posavec, Mičijević 4, Milosavljević 8 (7), D. Kalaus, Ježić 4, Burić, Brkić, Šimara, Barišić 2, Blažević 2 (1), Prkačin.

MAĐARSKA: Biro (11+2), Bukowszky; Tovizi, Schatzl 1, Albek 2, Kliviniyi 3, Marton, Papp, Pastor, Vamos 1, Klujber 9 (7), Juhasz, Bordas, Kucsora, Lukacs 5, Simon 2.

SEDMERCI: Hrvatska 10 (8), Mađarska 8 (7)

ISKLJUČENJA: Hrvatska 6 minuta (Ježić 42, Milosavljević 46, Mičijević 54), Mađarska 8 minuta (Tovizi 21, Lukacs 50, Klujber 53, Albek 60)

Hrvatska nije iskoristila priliku da izbori kartu za olimpijske kvalifikacije, ali ni četvrtfinale na ovom SP. Izgubili smo dobivenu utakmicu, imali smo 22:18 u 56. minuti protiv Mađarica i tu smo stali. Mađarska je finiširala sa 5:0 fanatičnom obranom i napadom i izborila priliku nadati se OI kvalifikacijama. Sve smo imali i sve smo prosuli, kao da na mađarsku agresivnost na kraju više nismo imali snage odgovoriti.

Za Hrvatsku je to bila vrlo jednostavna utakmica, utakmica u kojoj je trebala pobijediti da bi došla do cilja, a to je plasman u olimpijske kvalifikacije za nastup na Igrama u Parizu. Drugo pitanje bilo je plasman u četvrtfinale koje je ovisilo o toj pobjedi, ali i o porazu Crne Gore u završnom susretu skupine protiv Mađarske, a to je bilo nešto na što nismo mogli utjecati. Veći ulog rijetko se događa i zato je koncentracija na sudar s Mađaricama, makar smo ih dobili na zadnja dva Eura, bila maksimalna.

ADAM IHSE/TT Afp

Hrvatska je odlično ušla u utakmicu. Obrana je bila naš forte kao i mnogo puta prije toga. Sredinu su radile Šenvald i Mičijević, kasnije je pomogla Barišić, uz njih su bile Ježić i Milosavljević, kasnije Kalaus Žulj. I naravno na kraju svega sjajna Tea Pijević koja je još jednom po tko zna koji puta u važnoj utakmici bila fenomenalna. Obranila je deset teških lopti Mađarica, ulovila živu loptu iz šuta iz vana Katrin Klujber i to nam je dalo sigurnost da se nosimo s Mađarskom. Mađarice su pokazale da žele igrati brzo, ali brzo i brzopleto se razlikuje, a ovo drugo bilo je problem. Radile su previše pogrešaka za nešto konkretnije. Činjenica da su za 30 prvih minuta iz igre zabile samo šest golova, dovoljno govori o tome kakva je bila naša obrana.

Napad je bio dobar, ali ne tako dobar kao obrana. Bilo je sjajnih rješenja prema Ježić na crti od strane Blažević i Mičijević, bilo je brzih šuteva Ćamile Mičijević koji su otvarali obranu Mađarske koja je na golu imala raspoloženu Blanku Biro. Ali, ono što je bio problem naše igre bili su promašeni ziceri, a promašivale su redom Ježić, Blažević, Milosavljević, Zadravec, pa opet Ježić, da bi Blažević zaključila s promašenim sedmercem. To su bile čiste šanse i ako se zna da smo na poluvremenu imali +3, mogli smo uz takvu Teu Pijević na golu imati i duplo. To je možda jedina šteta tog prvog poluvremena u kojem se išlo 200 na sat, nije bilo bolesnih, umornih. A mora se reći da je i mađarska obrana igrala žestoko na momente sa Papp i Bordas, što sve skupa nije bilo lagano za izdržati.

ADAM IHSE Tt News Agency Via Afp

Golovin je na 6:3 za Hrvatsku zvao time out, ali nije uspio preokrenuti ritam utakmice u kojem mu je tek bila Lukacs s utrčavanjima u našu obranu. Tek mu je Kinga Kliviniyi napadajući Saru Šenvald odgovorila kako je želio, ali opet Tea Pijević nije ni njoj dala daleko. S takvom golmanicom možeš sve. 59 posto obranjenih lopti u prvih 30 minuta!

Vraćanje u obranu protiv Mađarica bilo je jako važno i naše igračice su to radile uz promjene obrana – napad jako dobro. Pucanje penala preuzela je Milosavljević i to je na početku nastavaka dodalo sigurnost našoj igri. Popeli smo se na 17:11 i Mađarska je već nakon deset minuta nastavka bila na konopcima.

No, bilo je jasno da ništa nije gotovo. Mađarska je krenula agresivnije, igračicu više iskoristile su da isture Klujber i to im se isplatilo. Mađarska se počela vraćati u igru. Od 19:13, sa 4:0 Mađarice dolaze na 19:17 i Ivica Obrvan je tražio minutu odmora. Tada Mađarska časti s dvije poklonjene lopte, to ih usporava i utakmica se lomi. Obrvan mijenja vratarku, ulazi Bešen, traži se obrana više, Milosavljević ne fula sedmerce i Hrvatska se ponovo diže na velikih +4, makar i s igračicom manje. No, Mađarice i dalje ne odustaju, dolaze na 22:22 dvije i pol minute prije kraja.

Šimara fula zicer na 22:22, Mađarska dobiva šansu za prvo vodstvo i Klivinyi je koristi. Milosavljević koja je dotad bila nepogrešiva fula penal, Mađarice ne koriste zadnji napad za nokaut, ostaju nam još tri sekunde za zadnji napad i lopta leti u aut, a Hrvatska kući. Kakva šteta.

KRAJ UTAKMICE

60 - Sedam metara za Hrvatsku, Milosavljević je promašila

60 - Mađarska je po prvi puta povela u završnici utakmice

58 - Novih sedam metara i novi pogodak Klujber

57 - Ozbiljno se Mađarska primaknula, Klujber je još jednom precizna sa sedam metara

55 - Klujber zabija iz sedmerca

55 - Ježić je izborila sedmerac, a u pogodak ga je još jednom pretvorila Milosavljević, ali odmah u idućem napadu Albek zabija za Mađarsku

54 - I Hrvatska je odmah u idućem napadu ostala s igračicom manje. Dvije minute zaradila je Mičijević

53 - Hrvatska je izborila igrača više, a Milosavljević je precizna sa sedam metara

52 - Simon vraća na -2 Mađarske

50 - Blažević je iznudila sedmerac i isključenje mađarske rukometašice. Precizna sa sedam metara bila je Milosavljević

48 - Velika kriza Hrvatkse u završnici, Simon zabija novi pogodak i odvodi Mađarsku na samo -2 zaostatka

47 - Hrvatska gubi loptu na centru, a Klujber zabija na prazna vrata

46 - Mađarska koristi igračicu više u nastavku utakmice, Albek je zabila

45 - Dvije minute za Milosavljević i pogodak s krila za Szollosi-Schatzl

45 - Milosavljević odgovora iz sedmerca za Hrvatsku

44 - Klujber zabija iz sedmerca

43 - Hrvatska s igračem manje, a Blažević ispod bloka i ruke zabija novi pogodak za Kraljice šoka

42 - Dvije minute za Ježić i sedmerac za Mađarsku kojeg je realizirala Klujber

41 - Barišić nakon solo akcije diže na +6

38 - Zabija Mičijević sa crte nakon dobre akcije Hrvatske

38 - Kao i Milosavljević za Hrvatsku, tako je i Klujber precizna sa sedam metara za Mađarsku

37 - Milosavljević je ponovno precizna sa sedam metara

36 - Vamos zabija svoj prvi pogodak u utakmici za Mađarsku

36 - Blažević je izborila još jednom udarac sa sedam metara, a Milosavljević je ponovno precizna

35 - Sjajno proigravanje za Ježić na crti, ali Lukacs odgovara na drugoj strani

33 - Pasivan napad bio je označen Hrvatskoj, Blažević je potom izborila sedmerac kojeg je realizirala Milosavljević

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

30 - Sedmerac za Hrvatsku, Blažević je promašila, a potom je uslijedila brza kontra Mađarica, ali, Pijević još jednom brani

29 - Klujber zabija sa sedam metara

27 - Lukacs odgovara za Mađarsku odmah u idućem napadu

26 - Mičijević bombardira s devet metara

23 - Nakon odlične akcije Hrvatske Zadravec prima loptu na desnom krilu i lobom vara vratarku Mađarske za +4 Hrvatske

22 - Hrvatskoj je s igračicom više prijetio pasivan napad, a šut Barišić u završnici otišao je visoko iznad grede

20 - Barišić silovito 'udara' s devet metara i postiže novi pogodak za Hrvatsku, ipak, na drugoj strani Debreczeni zabija za smanjenje zaostatka Mađarske

18 - Milosavljević vraća na +3 Hrvatske, a na drugoj strani još jednu obranu upisala je fenomenalna Tea Pijević

18 - Debreczeni je iznudila sedmerac za Mađarice, a Klujber je bila precizna

15 - Fantastična asistencija Blažević za Ježić na crti koja je još jednom precizna

14 - Nakon kraće pauze Debreczeni postiže pogodak za Mađarsku

13 - Ježić zabija s crte i diže prednost Hrvatske na +3

12 - Gyori-Lukacs nakon dužeg vremena bez pogotka s obje strane vara Pijević, ali Mičijević odgovara na drugoj strani

10 - Mađaricama je prijetioo pasivan napad, uslijedio je šut ispod bloka, ali Pijević ponovno brani

7 - Sjajno je Mičijević proigrala Ježić na crti, ali nema pogotka. Mađarska je potom odigrala brzu kontru, ali pokušaj s krila sjajno zaustavlja Pijević

4 - Mičijević se diže na devet metara i diže na novih +2

4 - Prekršaj u napadu Mađarica, Zadravec diže na +2 Hrvatske, ali Gyori-Lukacs zabija odmah u idućem napadu

3 - Brza kontra Mađarske, a pogodak zabija Gyori-Lukacs, ali na drugoj strani Ježić odmah vraća prednost Hrvatskoj

2 - Prvi napad Hrvatske, prekršaj na Milosavljević i sedam metara. Precizna je bila Blažević

POČELA JE UTAKMICA

>>> U prvoj utakmici posljednjeg kola skupine I drugog kruga Svjetskog prvenstva za rukometašice, u kojoj igra i Hrvatska, Senegal je u Goteborgu svladao Kamerun sa 22-20 (7-15).

Senegalke su tako natjcanje u skupini okončale na petom mjestu s tri boda, dok su Kamerunke ostale na dnu bez bodova. Od 18 sati Hrvatska će u ključnoj utakmici za plasman u četvrtfinale igrati protiv Mađarske. Uoči tog susreta Hrvatska je treća s pet bodova, a Mađarska četvrta s četiri.

Osim pobjede protiv Mađarske, Hrvatskoj će za četvrtfinale trebati i pomoć Švedske koja u dvoboju od 20.30 sati ne smije izgubiti od Crne Gore. Švedska je s osam bodova već osigurala četvrtfinale, dok je Crna Gora druga sa šest bodova.

02. svibanj 2024 22:48