Navigation toggle

Veliki izazov - Filip Glavaš

 ANNE-CHRISTINE POUJOULAT Afp
hrvatska - njemačka

Sigurdsson skriva karte pred test uoči Eura i okršaja sa svojim zemljakom! Glavaš: ‘Promašivao sam sve što se moglo‘

Uz otpale Ljevara i Šipića, lagani problem ima Mamić
Piše: Dražen PinevićObjavljeno: 07. siječanj 2026. 14:32

Stigla je i prva prava promjena protiv Njemačke u Areni (četvrtak, 20.30, RTL). Bit će zanimljivo vidjeti kako će Dagur Sigurdsson podijeliti karte uoči Eura, jer zagrijavanje je vrlo zahtjevno ovaj put.

Na raspolaganju Sigurdsson ima 22 igrača, utakmicu će igrati vjerojatno njih 16, ako se Alfred Gislasson i Dagur Sigurdsson, dva Islanđana na klupama, ne dogovore drukčije. Već nakon toga, prije puta u Hannover, taj popis igrača će biti smanjen na broj koji će biti u kombinaciji za drugi susret i kasnije za put prema Malmöu.

Dagur Sigurdsson je uoči provjere rekao:

- Jaka provjera, Njemačka je jaka fizička momčad, odlična obrana i vratari u prvom redu. To su igrači koji igraju najjaču ligu na svijetu. Njemačka ima jako malo velikih izmjena zadnjih godina, tim je za medalju. To su igrači koji su igrali finale Olimpijskih igara. Alfred Gislasson je moj prijatelj, dugo godina, puno smo odigrali skupa, on ima veliko iskustvo i jak je adut Njemačke.

Dagur nikad ne otkriva karte unaprijed. Neće ih otkriti ni nakon prvog susreta s Nijemcima, pa ni nakon uzvrata. Uz otpale Ljevara i Šipića, lagani problem ima Mamić, pa ćemo vidjeti hoće li zaigrati odmah danas ili tek u Hannoveru. Ostali su na raspolaganju, za očekivati je da bi priliku mogli čekati Slavić, P. Martinović, Ivanković i Ćeško, ali i još dvojica, što je s obzirom na stanje Mamića teško nagađati.

Filip Glavaš lani je igrao fenomenalno Svjetsko prvenstvo. Sada bi trebao nastaviti tim ritmom.

- Atmosfera je sjajna, radi se, visoko je letvica postavljena i svi tome težimo. Prijateljske utakmice nikad nisu mjerilo, ali za nas je ovakva bitna da bismo se posložili kako želimo. Znamo tko je i što je Njemačka, znamo da je u pitanju vrh europske kvalitete, da moraš biti na dobroj razini da bi im se suprotstavio uopće, jer ako nisi oni te lako mogu razbiti. To je ta kvaliteta. Ali, svjesni smo i svoje snage i jedva čekamo da to igranje krene.

Sezona nije bila laka.

- Ja sam perfekcionist i nisam zadovoljan. Nova smo ekipa u Zagrebu, nismo se najbolje uklopili svi. Pogriješili smo u nekim utakmicama. Ja dobro igram, ali to dobro nekad nije dovoljno. Normalno je da nekad ne možeš zabiti sve, ali to se nekad vidi više, posebno kada nema rezultata. Zabiješ 8 od 9, a trebao bi 9 od 9… To je otprilike to. Znam da sam ispromašivao sve što se moglo. Nekad bih želio više, ali nekad jednostavno ne ide.

Pročitali smo da vas traži Melsungen.

- Ugovor mi je do kraja godine, razgovaram s klubom, s druge strane ima ponuda, pa ćemo vidjeti.

Na otvaranju Eura čeka nas Gruzija i vaš prvi suigrač Tskhovrebadze.

- Gigi je dobar momak, malo svoj, dobar šuter, skočan, na momente i prebrz. Gruzija je nepoznanica, Gigi je jedini igrač kojeg znam. Ne bih ih želio podcijeniti nikako, jer otvaranje je turnira i tu ne smije biti greške.

Nizozemska i Švedska?

- Rano je još, o tome ćemo nakon Gruzije – zaključio je Filip Glavaš.

Mandić: Dobro koristim minutažu

Aktualni svjetski doprvak, hrvatska muška rukometna reprezentacija, u četvrtak će u zagrebačkoj Areni od 20.30 sati odigrati pripremnu utakmicu pred skorašnje Europsko prvenstvo protiv aktualnog olimpijskog doprvaka Njemačke.

Kao i Hrvatsku, Njemačku vodi Islanđanin, na njezinoj je klupi već pet godina Alfred Gislasson. Riječ je o legendi te zemlje koji je čak 190 puta oblačio dres te reprezentacije i treneru koji je s dvije njemačke momčadi osvajao Ligu prvaka. Najprije je to uradio s Magdeburgom 2000., pa sve ponovio s THW Kielom 2010. i 2012. godine. Za ovu europsku smotru odabrao je 18 igrača i s njima je 4. siječnja počeo pripreme, kasnije od mnogih reprezentacija jer su bundesligaški klubovi igrali do 27. prosinca ligaške susrete.

Na vratima je za mnoge trenutačno najbolji vratar svijeta Andreas Wolf koji je na dva EP (2016, 2024) i jednom SP-u (2023) bio u idealnoj momčadi natjecanja. Kada ima dan, može sam pobijediti suparnika. Na vanjskim pozicijama, njemački izbornik ima sjajan izbor. Na lijevoj strani su, bombarderi Marko Grgić, Miro Schurloff, Matthias Langhoff te mnogima manje poznat, ali jednako dobar Matthias Kiesler. Marko Grgić je sin nekadašnjeg igrača Zagreba Danijela Grgića, majka Ina je Njemica, a Marko nikada nije zaigrao ni za jednu hrvatsku mlađu selekciju, a sam je priznao da čak niti ne zna hrvatski. Igru njemačke reprezentacije organiziraju tri mlada, ali iskusna igrača jer su rano dobili priliku u reprezentaciji. Dva su dešnjaka, jedan ljevak. Juri Knorr jedini koji igra u inozemstvu, Julian Koster i Nils Lichtlein, dok je na desnoj strani dvojac Renars Uscins i Franz Semper koji je u posljednje vrijeme bio promjenjive forme, ali koji zna i može sve, ako ima dan. Njemačka tradicionalno ima moćne kružne napadače. A u Zagreb dolazi trojka koju bi poželio svaki klub na svijetu. Kapetan Johanes Golla prvi je izbor Alfreda Gislassona, Jannik Kolbacher više je posvećen obrani, dok je najmlađi Justus Fisher. Lijeva krila su iskusni Rune Damke te pouzdani Lukas Mertens, a desna Lukas Zerbe i mladi Mathis Hassler.

Uz dvoboj u Zagrebu u četvrtak, Hrvatska i Njemačka sastat će se i u u nedjelju u Hannoveru.

Pred dvoboje protiv Njemačke mladi je šuter Luka Lovre Klarica kazao:

- Ozljeda je sanirana, nemam nikakvih problema. Maksimalno treniram s ekipom, radim sve što i oni. U reprezentaciji je lijepa atmosfera i želimo da tako ostane. Njemačka je jedna od najboljih reprezentacija svijeta i utakmica protiv nje bit će jako teška proba. Ali, upravo to nam i treba jer će svaka utakmica na prvenstvu biti teška. Utakmice Hrvatska - Njemačka su ‘vječiti derbi‘, pogotovo su finala u ranim 2000-ima uvijek bila između Hrvatske i Njemačke. Siguran sam da ćemo do prvenstva biti pravi.

Vratar Matej Mandić od ove je sezone član europskog prvaka Magdeburga te se stoga sa svim njemačkim igračima susrete na tjednoj bazi.

- Lijepo je igrati u najjačoj ligi na svijetu, igram u jednoj od najboljih momčadi na svijetu i iza nas je jako dobra polusezona u kojoj smo ostvarili više-manje sve pobjede. Ekipa me odlično prihvatla, ja dobro koristim minutažu koju dobijem, u budućnosti će to izgledati sve bolje. Njemačka je ozbiljna reprezentacija, dobar test pred domaćom publikom koji će pokazati na kojoj smo trenutačno razini. Svi njemački igrači igraju u Bundesligi, riječ je o odličnim individualcima koji su vrlo mladi i dugo će vremena biti veliki protivnik svima u Europi - najavio je dvoboj Mandić.

Hrvatska će na EP u Švedskoj, Danskoj i Norveškoj, koje počinje 15. siječnja, igrati u skupini E u Malmou, a suparnici će joj redom biti Gruzija (17. siječnja), Nizozemska (19. siječnja) te Švedska (21. siječnja). Prve dvije reprezentacije iz skupine izborit će prolazak u drugi krug natjecanja.

07. siječanj 2026 14:32