Navigation toggle

Nenad Šoštarić

 ROBERT FAJT Cropix
ŽENSKI RUKOMET U PADU

Šoštarić otvoreno: ‘Pa naša seniorska liga ustvari je kadetska! Igračice odlaze za 200-300 eura, bezveze...‘

Nositeljice igre u vanjskoj liniji Podravke nisu naše reprezentativke i to nam se postavlja kao problem
Piše: Dražen PinevićObjavljeno: 16. travanj 2025. 15:28

Nije baš da je obožavam, ali 2020. godinu u hrvatskom ženskom rukometu vjerojatno nitko nikad ne smije zaboraviti. Baš kao ni Atlantu, Portugal, podravsku 1996...

Te 2020. godine smo u Herningu svladali Dansku i ponijeli europsku broncu. Na klupi je bio Nenad Šoštarić (66) koji je danas trener mladih kategorija u Zagrebu. Šoka je s Lokomotivom igrao tri europska finala, osvojio jedan europski klupski naslov, osvojio dvaput Kup i dvapu prvenstvo Hrvatske, osvojio sa selekcijom lige mediteransko srebro, a davne 1997. na SP-u u Njemačkoj šestim mjestom ostvario najveći doseg Hrvatske u povijesti na svjetskim smotrama. O igračicama koje su prošle kroz “njegovu” Lokomotivu tih godina i nećemo posebno.

Teško ćemo na OI

- Gledao sam, naravno, utakmice protiv Španjolske i teško mi je palo što nismo prošli na SP, jer znam što bi nam to značilo i svima njima koji su bili tamo. No, imamo problem, problem je kompleksan i moramo se početi baviti s njim - odmah će u startu “u glavu” Šoštarić.

- Mi imamo prvo veliki problem da je naša seniorska liga ustvari kadetska. Sa 17 godina nama cure postaju seniorke i nemaju više natjecanja uopće ili mogu nastaviti u neizvjesnosti ili radije odlaze na fakultete. Za razliku od nas, vani se ulaže više u ženski rukomet. Drugi problem je kontinuitet, jer to je najbitnija stvar. Tu nam se kao problem pojavila utakmica s Farskim Otocima, koji su nakon toga igrali kvalifikacije s Litvom i prošli na SP, a mi smo kao nenositelji išli na Španjolsku i neće nas biti na tom istom SP-u. I sada je važno da napravimo plan, na Euro ćemo sigurno doći, ali bez dobrog rezultata na Euru nećemo biti nositelji za SP, a bez SP-a i dobrog plasmana, nećemo imati šansu za plasman na Olimpijske igre.

Mnogi su skloni reći da je pad počeo još nakon Eura kada ste vi bili na klupi.

- Ono 18. mjesto na SP-u godinu dana kasnije bilo je loše, nemamo se što vaditi i tražiti opravdanja. Ali u okvirima Europe, deseto mjesto poslije toga je korektan rezultat, jer to nam je deseto mjesto omogućilo da budemo nositelji. Mađarsku smo dobili, Švicarska egal... Odigrali smo još tri jake utakmice, a važno je da smo tu, pa da povremeno iskočimo, kao što smo iskočili u Danskoj 2020.

I vi ste imali sličan početak.

image

Reprezentacija Hrvatska

ZELJKO HAJDINJAK Cropix

- Mi smo imali prvo EP s novom generacijom bez Penezić… Na tom smo Euru bili loši, dobili smo Njemačku u kvalifikacijama za SP, izgubili i nismo otišli u Japan. Nakon toga smo osvojili treće mjesto na Euru, dobili status nositelja, imali Slovačku u kvalifikacijama i kontinuitet. To nam je, u situaciji koju imamo, jako važna stvar. Propuštamo jedno veliko natjecanje, to je šteta, ne zbog napada na medalju nego za imati kontinuitet u kojem nove snage bolje i lakše rastu. Događalo se Francuskoj da osam godina nije osvojila medalju, Mađarska čak 13 godina, ali su bili stalno prisutni. Mađarska je treća u Europi, a to je u Ljubljani bio taj sastav koji smo mi pobijedili 2022. godine. Može se dogoditi da ideš gore-dolje, u sportu je to tako, ali je važno da nas ne prebacuje u lošu poziciju. Rumunjska osam godina nije imala medalju, a imala je najbolju igračicu na svijetu, Njemačka godinama nema medalje, ni ne sjeća se kada je zadnji puta osvojila nešto, a svi oni više ulažu od nas. Mi moramo raditi i čekati novi skok. Mi se zavaravamo, jednom smo osvojili, pa ćemo svaki put. To neće tako ići.

Nastavio je...

- Jedno su potrebe klubova, drugo reprezentacije. Klub želi napraviti rezultat, doveo je odlične igračice. Nositeljice igre u vanjskoj liniji Podravke nisu naše reprezentativke i to nam se postavlja kao problem. Normalno je da Podravka želi više, želi rezultat, traži način kako do njega doći, ali smjer mora imati i reprezentacija.

Kako vidite svog nasljednika Ivicu Obrvana?

- Sa stanovišta trenerskog posla, jako je teško voditi Ligu prvaka i pratiti očekivanja te voditi reprezentaciju i tu imati također očekivanja. Obrvanu je to jako teško, tim više jer klub pokazuje tendenciju rasta i napravili su lijep rezultat ove sezone. Bilo je teško voditi reprezentaciju bez stanke nakon Lige prvaka. Svi bismo mi voljeli da imamo čarobni štapić, ali ga nemamo.

I što ćemo sad?

- Ako se sanja o odlasu na Olimpijske igre 2028., ako je to plan, moramo napraviti dobar rezultat na EP-u. To će biti teško, jer puno reprezentacija raste, ima sve više ozbiljnih protivnika. Ženski rukomet jako se približava muškom. CSM govori o budžetu od oko 13 milijuna eura, Rumunjska uopće ima četiri-pet klubova sličnih i većih budžeta nego naš Zagreb, recimo. Jedna Neagu zarađuje vjerojatno i do 30.000 eura mjesečno... Moramo napraviti razliku između amaterizma i profesionalizma, a danas se u svijetu igra ozbiljan rukomet. Mi imamo situaciju da ligaš odustaje jer nema dovoljno igrača da nastavi natjecanje... Igrači nam odu za 200-300 eura više, bez veze. Organizacijski se moramo dignuti. Osuđeni smo na proizvodnju i ako igrača nema, nema ni nas. Nema tu puno filozofije.

Imamo li mi igračice za novi uspon?

- Razlika je imati mladu reprezentaciju i mlade igrače. Mlad si po godinama, ali mlad u reprezentaciji možeš biti i s 28, ako te dotad nije bilo. Dosta se tu bunimo, miješamo stvari. Uvesti mladog igrača preko noći ili kroz proces nije isto. Mi imamo dosta dobru situaciju Ježić i Pijević 33 godine, Milosavljević, Blažević i Debelić 31, Mičijević 30, Posavec i Mamić 29, Šimara 28, Prkačin 27, Bešen 26, Barišić 25, Petika 24, Brkić, Marinović i Birtić 23, Burić 22, Bule, Zetović i Zrilić 20, tu su u ligi još mlađe Vuković, Fratnik, Babara, Kraljević da dalje ne nabrajam…

Nema starih i mladih

Treba li ići na pomlađivanje opet ili...?

- Ne znam. Mogu samo reći iz svog iskustva. Meni uvijek igraju najbolji i to mi je uvijek bilo pravilo. Ambros Martin je imao Gyor sa svim igračicama 30+ i bio prvak Europe, Podravka nije bila mlada kada je osvojila europski naslov. Razmišljanja sam: ako su mladi i stari isti, onda mladi ima prednost. Tu ne smijemo imati dileme. Nemamo mi takav izbor da možemo bilo koga otpisivati. Na ovaj način se ništa neće promijeniti. Glupo je očekivati promjenu, a raditi isto.

Naglasio je jednu stvar:

- Rezultati reprezentacije stvaraju idole među djecom, donosi veći odaziv mladih. Klub može popuniti svoj dio, ali ne može ono što može reprezentacija, za što je valjda najbolji dokaz muški rukomet. Zato je važno da se podignemo i nastavimo raditi - zaključio je Šoštarić.

Komentari (0)

Učitavanje komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
24. travanj 2025 21:03