ANTE CIZMIC Cropix
KVALIFIKACIJE ZA EURO

Težak udarac za Hrvatsku i novog izbornika, Kauboji uvjerljivo izgubili od Nizozemske

Hrvatska rukometna reprezentacija izgubila je od Nizozemske 32:27 u kvalifikacijskom susretu za Euro
Piše: Dražen PinevićObjavljeno: 08. ožujak 2023. 20:38

NIZOZEMSKA - HRVATSKA 32:27 (15:13)

NIZOZEMSKA: Ravensbergen (12), A. Versteijen; Stavast 5, ten Velde 2, Schonaker, Koojiman, Steins 5, Beghamnem 3, Schangen 3, Kooji 1, Geenen, K. Smits 8 (5). A. Versteijen, J. Smits, Jensen, Baiens 3. Izbornik Staffan Olsson.

HRVATSKA: Kuzmanović (6+1), Šego (5); Duvnjak 2, Stepančić 1, Šoštarić 1, Šarac 2, Karačić 3 (1), Maraš, Načinović, Štrlek 4, Brozović, Mandić 3, Lučin 4, Glavaš 3 (2), Srna, Klarica 4. Izbornik Goran Perkovac

SEDMERCI: Nizozemska 6 (5), Hrvatska 4 (3)

ISKLJUČENJA: Nizozemska 8 minuta (Benghanem 11, Steins 23, Jansen 51, Stavast 59), Hrvatska 6 minuta (Šarac 17, 37, Lučin 30)

Hrvatska nije uspjela u Nizozemskoj, staž Gorana Perkovca na klupi reprezentacije počeo je porazom. Nizozemska je bila bolja i uigranija i zasluženo pobijedila. Hrvatska nije bila loša, ali za više će morati malo bolje. Za to treba i iskustva i uigranosti, a bili smo i premladi i neuigrani u nekim situacijama. Nismo ništa izgubili, imamo šansu u Osijeku potvrditi broj 1 u skupili, do nedjelje treba raditi i pred osječkom publikom popraviti stvari.

Bilo je najzanimljivije vidjeti kako će Goran Perkovac postaviti utakmicu protiv Nizozemaca. Znalo se da smo promijenili deset igrača u odnosu na SP, znalo se da smo imali samo šest igrača sa SP, znalo se da smo imali samo jedan trening prije Nizozemske i to se naravno moralo osjetiti. Čak nije bilo loše, ali je na momente bilo poprilično nesigurno što su domaći pretvorili u svoju prednost na poluvremenu. Da stvar bude gora po nas Karačiću su litavski suci poništili penal zbog prestupa.

Dakle, počeli smo u 6-0 sa Brozovićem i Šarcem u sredini, kraj njih su halfovi bili Duvnjak i Stepančić. Probali smo bez izmjene obrana – napad, ali napadački smo djelovali poprilično sporo, pa smo odmah u startu sa dvije greške primili dva gola i Nizozemska je razbila tremu.

Znali smo da je glavna napast za našu obranu Luc Steins i njegova igra za momčad. A morali smo ubrzati, pa je nakon samo 7 minuta Perkovac zvao time out, zamijenio Štrleka – Mandićem i Duvnjaka Karačićem. Vađenja Duvnjaka bilo je zamjena halfa, Mandić je došao na to mjesto, to je jednostavno zakonitost ovog sastava u takvim slučajevima. Nije tu Štrlek ništa krivo napravio.

Dobro su stajali dečki, ali teško je protiv Steinsa. Šego je bio OK raspoložen, skinuo neke važne lopte. Sredinu obrane mijenjao je Perkovac s Načinovićem za Brozovića, a tek kada je ušao u sredinu Lučin za Šarca, ta obrana je bila agresivnija i spremna se potući s Nizozemcima. No, napravili smo malo više penale nego što smo smjeli i Smits je to pretvorio u lake golove Nizozemske, naši vratari penale nisu uspjeli loviti.

Napadački nam je išlo malo teže, očekivano s obzirom na novi sastav. Šteta da u takvim okolnostima nismo bolje iskoristili dvije polukontre za dva laka gola, ali neuigranost je bilo nešto za očekivati. Nekako smo se našli tek na kraju prvog dijela, ali nam je s isključenjem Lučina na kraju falilo malo koncentracije da dohvatimo egal u poluvremenu. Stavast je zabio za nizozemskih +2 i bilo je to nezgodno nakon prvog poluvremena.

Jako loše smo otvorili drugi dio, primili smo dva gola, domaći su otišli na +4, a prekinuo ih je svojim reprezentativnim prvijencem Mario Šoštarić. Onda opet izgubljena lopta, promašeni zicer Mandića i nova dva gola Nizozemske za velikih +6. Nije to išlo. Perkovac je probao minutom odmora zaustaviti pad, no bili smo u debelom minusu. Kod Nizozemske se vidjela uigranost. U sredini obrane bili su Benghanem i Schonacker, do njih Baiens i Smits, eventualni problem mogla je biti zamjena nekog od Baiensa i Smitsa, ali Stavast je to odradio vrlo korektno i mi smo bili na -7 u 37. minuti već, bez prevelike nade u povratak. Bila je to sve lakša utakmica za Nizozemce, gotovo bez nade za nas samo nakon 7 minuta drugog dijela.

Za Nizozemce je to bila rutina, lagana utakmica rekli bismo. Kuzmanović je iz šestog pokušaja skinuo Smitsa sa 7 metara u 42. minuti, no bili smo jako daleko od mogućeg povratka. Kuzmanović je ušao u seriju, spustili smo se brzo na -4, do kraja je bilo 14 minuta. Ali, teško se vraćati. Trebali smo biti nepogrešivi do kraja, a to je bio najveći problem. Morali smo riskirati, tražiti još jedan zamah za šansu na kraju, ali…

Nismo uspjeli, bili smo u prevelikom minusu za takav lov, a premalo sigurni da to možemo napraviti. I na kraju smo smo sasvim zasluženo poraženi.

Grčka pobijedila Belgiju

U drugom susretu 3. kola skupine 5 kvalifikacija za odlazak na Europsko prvenstvo rukometaši Grčke pobijedili su u gostima, u Hasseltu, Belgiju 26-24 (15-13).

Tako su se nakon tri kola u ovoj skupini bodovno izjednačili Hrvatska, Nizozemska i Grčka, sve reprezentacije imaju po četiri boda.

Kod Grčke je prvi strijelac bio Georgios Papavasilis s pet golova, dok je Belgiju predvodio Jeroen De Beule koji je postigao sedam golova.

Dalje prolaze dvije najbolje reprezentacije svake skupine, kao i četiri najbolje trećeplasirane momčadi.

Euro 2024: Farski otoci srušili Rumunjsku, Grci dobili u Belgiji

Još sedam utakmica uz našu odigrano je u srijedu u drugom krugu kvalifikacija za Euro, a ostalih osam su na programu danas.

U našoj skupini 5 Grci su slavili u Belgiji i pojačali borbu za Euro. Za domaće je de Beule pogodio 7 puta, a za Grke Papavasilis 5.

Poredak: Hrvatska 4 (+6), Nizozemska 2 (+2), Grčka 2 (-2), Belgija 0 (-6)

U skupini 1 Turci su upisali značajnu pobjedu u Luksemburgu 29:30. I to golom Pehlivana u posljednjim sekundama utakmice. Najefikasniji kdo Turske Hacioglu sa 6, a kod Luksemburga Tizomulli isto 6.

Poredak: Portugal 4 (+28), Makedonija 4 (+23), Turska 2 (-35), Luksemburg 0 (-26),

U skupini 3 Češka je dobila Island 22:17. Kasparek je zabio 4, a Kristjansson za poražene 7. Česi su najavili borbu za broj 1 u skupini.

Poredak: Češka 6 (+23), Island 4 (+22), Estonija 0 (-20), Izrael 0 (-25).

U skupini 4 pobjeda Farskih otoka protiv Rumunja 28:26, što Rumunje tjera daleko od plasmana na Euru u koji su bili sigurni. Sada više nisu. Za Farske otoke Teigun 11, za Rumunje Tarita 6.

Poredak: Austrija 4 (+6), Rumunjska 2 (+2), Ukrajina 2 (0), Farski otoci 2 (-4).

U skupini 6 Gruzija je razorila Litvu čak 14 golova razlike (32:18) i sada imaju prednost u borbi za broj 3 što može biti plasman na Euro. Čoverbadze 10 golova za pobjedu, Jovaisas 4 u porazu.

Poredak: Mađarska 4 (+30), Švicarska 4 (+2), Gruzija 2 (-4), Litva 0 (-28).

U skupini 7 pobjeda Smajlagićeve Bosne i Hercegovine za vrlo značajne bodove na Kosovu za broj 3 u skupini. Bilo je 22:25. Bošković sa 5 golova prvi strijelac pobjednika, dok je Tahirukaj za Kosovo zabio 5.

Poredak: Crna Gora 4 (+20), Slovenija 4 (+13), BiH 2 (-16), Kosovo 0 (-17).

U skupini 8 Francuska vrlo sigurna u Poljskoj za potvrdu broja 1. Čistih 10 razlike u Gdanjsku – 28:38.

Poredak: Francuska 6 (+38), Poljska 4 (+7), Italija 0 (-18), Latvija 0 (-27). (drp)

24. travanj 2024 11:21