Henrik Kristoffersen

LIONEL BONAVENTURE Afp
MUŠKI SLALOM

Čudo Kristoffersena za svjetsko zlato, velika senzacija na postolju, ogroman skok Zubčića nakon druge vožnje

Svjetsko prvenstvo završilo je muškim slalomom, u Francuskoj smo gledali vrlo uzbudljivu utrku
Piše: SN/HinaObjavljeno: 19. veljača 2023. 14:28

Norvežanin Henrik Kristoffersen osvojio je naslov svjetskog prvaka u slalomu u Courchevelu uspevši se sa 16. mjesta nakon prve vožnje do zlata, dok je najbolji hrvatski skijaš Filip Zubčić zauzeo 11. mjesto sa 73 stotinke zaostatka.

Iskusni 28-godišnji Kristoffersen najbolje se snašao na zahtjevnoj drugoj stazi koju je postavio njemački trener i zaostatak od 91 stotinke koju je imao nakon prve vožnje pretvorio u trijumf s 20 stotinki boljim vremenom od srebrnog Grka AJ Ginnisa, dok je broncu osvojio bivši juniorski svjetski prvak u ovoj disciplini Talijan Alex Vinatzer s 38 stotinki zaostatka.

Zubčiću (30) ovo je najbolji plasman u slalomu na svjetskim prvenstvima, do sada mu je to bilo 13. mjesto iz Beaver Creeka 2015.

Od preostale trojice hrvatskih predstavnika, Samuel Kolega je završio na 34. mjestu sa 4.45 sekundi iza Kristoffersena, Matej Vidović 36. sa 4.92 sekunde slabijim vremenom od Norvežanina dok Istok Rodeš nije završio drugu vožnju.

JEFF PACHOUD Afp

Kao što se i očekivalo, s obzirom na minimalne razlike nakon prve vožnje kada je čak 19 vozača bilo unutar sekunde, druga je vožnja donijela brojna uzbuđenja, a rizik se najviše isplatio Kristoffersenu.

Za Kristoffersena je ovo drugo zlato sa svjetskih prvenstava u karijeri, a prvo u slalomu, bio je svjetski prvak i u veleslalomu prije četiri godine u Areu. U slalomu je u Svjetskom kupu ostvario 23 pobjede, a u ovoj disciplini ima i broncu s prošlog SP u Cortini d‘Ampezzo te broncu sa ZOI iz Sočija 2014.

Ginnis (28), koji je nakon prve vožnje dijelio drugo mjesto, uspio je spojiti dva odlična nastupa u jednom danu po drugi put zaredom, prije tri tjedna je bio drugi u Chamonixu u Svjetskom kupu, te osigurati Grčkoj prvo odličje sa svjetskih skijaških prvenstava u povijesti. Ovaj rođeni Atenjanin je s 15 godina preselio u SAD, a od 2020. godine nastupa za zemlju u kojoj je rođen.

Vinatzer (23) je do sada u karijeri dva puta bio treći u utrkama slaloma za Svjetski kup, dok je prije dvije godine u Cortini ostao nadomak medalje na SP završivši kao četvrti.

Vodeći nakon prve vožnje Austrijanac Manuel Feller nije uspio spojiti dvije dobre vožnje te je završio na diobi sedmog mjesta zajedno s vodećim slalomašem u Svjetskom kupu Norvežaninom Lucasom Braathenom, koji je nakon prve vožnje dijelio drugo mjesto s Ginnisom.

Olimpijski pobjednik iz Pekinga od lani Francuz Clement Noel zauzeo je četvrto mjesto s 41 stotinkom iza Kristoffersena, odnosno tri iza Vinatzera, dok je branitelj naslova Norvežanin Sebastian Foss-Solevaag nakon lošeg drugog nastupa pao s petog na 19. mjesto.

UŽIVO: Druga vožnja slaloma

- Austrijanac Manuel Feller je tek 7.! Kristoffersen je svjetski prvak!

- Senzacionalni grčki predstavnik AJ Ginnis je trenutno drugi (+0.20)! Zubčić pada na 10. mjesto.

- Lucas Braathen imao je prvo mjesto u rukama, ali griješi u drugom dijelu staze. Na kraju je nakon svoje vožnje zauzeo šeto mejsto, Zubčić pada na deveto.

- Linus Strasser je šesti (+0.69), Zubčić pada na osmo mjesto. Kristoffersen još uvijek drži vrh.

- Alex Vinatzer je drugi (+0.38), Zubčić pada na sedmo mjesto.

- Clement Noel smjestio se na drugo mjesto (+ 0.41), Zubčić je trenutno šesti.

- Marco Schwarz smjestio se iza Holzmanna i Kristoffersena, što znači da je Filip trenutno na petom mjestu.

- Švicarac Ramon Zenhaeusern ugorao se s vremenom 1:40.19 na treće mejsto ispred Filipa Zubčića.

- Adrian Pertl smjestio se iza Zubčića. Njegov zaostatak za vodećim je + 0.74.

- Henrik Kristoffersen odličnom vožnjom preuzima prvo mjesto. Holzmann je drugi s + 0.62, a Zubčić treći s + 0.73.

FABRICE COFFRINI Afp

- Sebastian Holzmann preuzeo je vodeću poziciju - 0.11 boljim vremenom od Filipa Zubčića.

- I Timon Haugan je iza Zubčića (+0.58).

- Dave Ryding bio je blizu, ali na kraju zaostaje + 0.09.

- Zubčić je još uvijek prvi, drugi je Kastlunger, a treći Juan Del Campo.

- Filip Zubčić preuzeo je prvo mjesto s vremenom 1:40.23!

Filip Zubčić

- Trenutno najbolje vrijeme u drugoj vožnji ima Tobias Kastlunger (1:40.53)

- Počela je druga vožnja.

Prva vožnja slaloma:

Austrijanac Manuel Feller vodeći je nakon prve vožnje slaloma na Svjetskom prvenstvu u francuskom Courchevelu, dok je od četvorice hrvatskih predstavnika jedini među prvih 30 završio Filip Zubčić koji je 24. sa 1.41 sekundom zaostatka.

Kako na svjetskim prvenstvima u drugoj vožnji nastupa 60 najbržih iz prve vožnje, prvo kreću vozači od 30. do prvog iz prve vožnje, a potom oni od 31. do 60., nastup u finalu izborila su i preostala tri hrvatska predstavnika. Istok Rodeš je završio na diobi 31. mjesta sa 2.09 sekundi zaostatka, Matej Vidović je 33. sa 2.18 sekundi slabijim vremenom, a Samuel Kolega 36. sa 2.27 sekundi iza Fellera.

Drugo mjesto iza Fellera dijele vodeći slalomaš u Svjetskom kupu Norvežanin Lucas Braathen i Grk AJ Ginnis, koji je bio drugi u slalomu u Chamonixu prije dva tjedna. Obojica imaju po 13 stotinki slabije vrijeme od Fellera. Četvrti Nijemac Linus Strasser zaostaje 14 stotinki, dok je branitelj naslova otprije dvije godine iz Cortine d‘Ampezzo Norvežanin Sebastian Foss-Solevaag peti s 35 sekundi zaostatka. Olimpijski pobjednik iz Pekinga prošle godine Francuz Clement Noel je osmi sa 64 stotinke iza vodećeg Austrijanca.

Staza je bila vrlo jednostavno postavljena o čemu svjedoči i podatak kako je čak 19 skijaša unutar samo jedne sekunde, no takva zgusnutost u redoslijedu jamči neizvjesnu drugu vožnju koja počinje u 13.30 sati.

Prva vožnja UŽIVO:

>>> Četvoricu hrvatskih predstavnika gledali smo u prvoj vožnji slaloma na Svjetskom prvenstvu. Filip Zubčić na 24. je mjestu s +1.41 zaostatka za vodećim Manuelom Fellerom. Istok Rodeš, Matej Vidović i Samuel Kolega su izvan TOP 30. Druga vožnja kreće u 13.30.

- Matej Vidović zaostaje za vodećim + 2.18, što je u trenutku njegovog nastupa bilo dovoljno za 29. mjesto.

- Francuz Steven Amiez sa startnim se brojem 36 ugurao u TOP 20 te sa sekundom zaostatka drži 18. mjesto.

- Istok Rodeš solidno je krenuo, ali lošije odrađen drugi dio staze donio mu je veliki zaostatak od + 2.09. Trenutno je na 25. mjestu. Čekamo nastup Mateja Vidovića.

Istok Rodeš

- Slovenac Žan Kranjec nije uspio završiti vožnju.

- Samuel Kolega loše je odradio prvi dio staze i trenutno je 24. s +2.27. To je trenutno najlošije vrijeme od skijaša koji su uspjeli završiti vožnju.

- AJ Ginnis sa startnim brojem 24 stiže do drugog mjesta! Fantastičan nastup grčkog predstavnika koji, kao i Braathen, zaostaje + 0.13. Sprema li se velika senzacija?

AJ Ginnis

- Filip Zubčić napravio je grešku u gornjem dijelu staze i na kraju ubilježio veliki zaostatak od + 1.41 čime je zauzeo 19. mjesto, odnosno posljednji je od skijaša koji su dosad uspjeli završiti svoju vožnju.

- Albert Popov ostaje bez plasmana.

- Još trojica pa ćemo u akciji vidjeti Filipa Zubčića.

- Odličan Alex Vinatzer zauzima peto mjesto s + 0.44.

- Najjači francuski adut Clement Noel odlično je skijao, ali jedna pogreška na sredini staze koštala ga je boljeg vremena. Na kraju zaostaje + 0.64.

- Dobar nastup Talijana Tommasa Sale koji, poput Schwarza, zaostaje + 0.71.

- Marco Schwarz je trenutno šesti s + 0.71 zaostatka.

- Pogreška Kristoffera Jakobsena koji je haklao vrata i ostao bez plasmana.

Kristoffer Jakobsen

- Britanac Dave Ryding zaostaje + 1.17, a Sebastian Foss-Solevaag + 0.35 za vodećim.

- Alexis Pinturault ima zaostatak od + 0.72.

- Fabio Gstrein zaostaje + 0.56 za Fellerom.

- Lucas Braathen bio je prije 13 dana na operacijskom stolu, a sada je ostvario odlično vrijeme te s + 0.13 zasjeo na drugo mjesto.

Lucas Braathen

- Henrik Kristoffersen je podbacio i ima zaostatak od + 0.91.

- Nijemac Linus Strasser je trenutno drugi s +0.14 zaostatka.

- Austrijanac Manuel Feller odradio je odličnu prvu vožnju i s vremenom 46.93 preuzeo prvo mjesto.

Manuel Feller

- Vidjeli smo nastup i trećeg Švicarca, Ramon Zenhaeusern postavio je najbolje vrijeme (47.74)

- Daniel Yule postavio je vrijeme od 48.30.

- Loic Meillard prvi je startao, ali i napravio ogromnu pogrešku odmah na startu, ostao bez plasmana i tako šokirao svoje navijače.

05. svibanj 2024 08:48