JEFF PACHOUD Afp
MEĐU 10 NAJBOLJIH

Filip Zubčić nakon sjajne prve vožnje nije uspio do postolja, ali na kraju je napravio dobar rezultat

Hrvatski skijaš je deveti u veleslalomu u talijanskoj Alta Badiji nakon dvije vožnje
Piše: Renata Beluhan/Sportske novostiObjavljeno: 19. prosinac 2021. 14:24

Filip Zubčić je u prvom od dva veleslaloma u Alta Badiji doskijao do 9. mjesta što je njegov drugi najbolji rezultat na čuvenoj Gran Risi. I dalje kao najbolji ostaje 7. mjesto još iz 2014. godine kad je to ostvario sa startnim brojem 64. Ali Filip tada i Filip danas su dva sasvim drukčija skijaša, uostalom on je posljednje dvije sezone završavao kao treći veleslalomaš svijeta i ovo 9. mjesto neće doživjeti kao razlog za slavlje. I sigurno nije ono čemu se nadao, a što je nudila i pozicija nakon prve vožnje u kojoj je bio šesti, 54 stotinke sporiji od vodećeg Mathieua Faivrea i 35 stotinki udaljen od trećeplasiranog Manuela Fellera.

Naravno da je svaki Top 10 rezultat veliki rezultat, ali kad je letvica podignuta tako visoko kao što ju je podignuo Zubčić u posljednje dvije sezone onda se više ne slave Top 10 plasmani, a boljeg rezultata koštala ga je druga vožnja u kojoj je imao tek 18. vrijeme. Ali nova prilika je već u ponedjeljak kad se na Gran Risi skija drugi veleslalom.

Pobjeda je pripala Henriku Kristoffersenu koji se nakon pune dvije godine vratio na vrh postolja u ovoj disciplini, a i ta prethodna pobjeda bila je upravo u Alta Badiji. Norvežanin je nakon prve vožnje bio mjesto iza Zubčića, sedmi, a pobjedu mu je osiguralo treće vrijeme druge vožnje.

Najbrži u toj drugoj vožnji i vodeći sve dok se niz stazu nije spustio Kristoffersen bio je 25-godišnji Austrijanac Patrick Feurstein. Dečko koji je do ove utrke samo dva puta osvojio bodove u Svjetskom kupu (18. u veleslalomu u Val 'Isereu prije tjedan dana i 29. u paralelnoj utrci u Lechu), prvu vožnju u Alta Badiji završio je na 27. mjestu, a na kraju je bio tik ispod postolja, četvrti.

Marcu Odermattu, vodećem skijašu u ukupnom poretku i pobjedniku prva dva veleslaloma sezone, bilo je dovoljno i 16. vrijeme druge vožnje da se zadrži na drugoj poziciji koju je držao i nakon prvog "laufa", tada samo 2 stotinke iza Mathieua Faivrea.

Upravo je Mathieu Faivre, aktualni svjetski prvak u veleslalomu, najveći gubitnik druge vožnje koja je bila drukčija i dosta zatvorenija od prve, vrlo brze postavke slovenskog trenera Klemena Berganta. Faivre je imao najlošije vrijeme od 29 skijaša koliko ih je završilo drugu vožnju i to ga je bacilo tek na 16. mjesto.

Austrijanac Manuel Feller je potvrdio kako 3. mjesto iz Val d'Iserea nikako nije bilo slučajnost, na istoj poziciji je završio i u Alta Badiji.

Filip Zubčić je u tri veleslaloma ove sezone skupio dva 9. mjesta (Alta Badia i Sölden), a u Val d'Isereu nije završio drugu vožnju nakon što je u prvoj bio treći. U Alta Badiji mu je ovo četvrti Top 10 rezultat, jer uz ovo 9. mjesto i spomenuto 7. mjesto iz 2014. godine ima i dva 10. mjesta prošle i pretprošle sezone.

DRUGA VOŽNJA:

- Hrvatski je skijaš na kraju završio na devetom mjestu, a prvi je Henrik Kristoffersen.

- Filip je sada deveti, a vozi još samo Mathieu Faivre.

. Filip Zubčić je odvozio agresivno, ali u cilj je na kraju ušao s 93 stotinke zaostatka i trenutno je peti.

- Henrik Kristofersen je krenuo s 1.24 sekunde prednosti u odnosu na Feuersteina i preuteo je prvo mjesto!

- Justin Murisier je krenuo sa prednosti od 1.20, ali na kraju je završio drugi s 0.20 zaostatka.

- Još dva skijaša do Filipa Zubčića.

- Alexis Pinturault je sjajno krenuo i imao veliku prednost od starta, ali je na pola zakačio vrata pa nije uspio ugroziti Feuersteina koji je ostavrio rezultat karijere.

- Patrick Feuerstein vodi i nakon 15 skijaša.

- Nakon 10 skijaša vodi Austrijanac Feuerstein.

- Prvi je u drugoj vožnji odvozio Atle Lie McGrath, a mi naravno čekamo nastup našeg Filipa Zubčića koji je u prvoj vožnji bio šesti.

- Počela je druga vožnja.

____________________________________________________________

PRVA VOŽNJA:

- Završila je prva vožnja, a nakon nje se Filip Zubčić nalazi na šestom mjestu.

- Amerikanac River Radamus je doletio u cilj u kojem je i pao, ali uspio se ugurati na treće mjesto što znači da je Zubčić šesti

- Manuel Feller Zubčića gura na peto mjesto nakon sjajne vožnje koja ga je dovela do trećeg mjesta.

- Filip je i dalje četvrti. Još uvijek nitko nije odskijao dovoljno dobro da bi ugrozio FIlipovu poziciju i on će se u drugoj vožnji definitivno boriti za postolje nakon fantastične prve vožnje.

- Alexander Schmid je zapeo rukom za vrata, a onda u cilj ušao sa zaostatkom od 3.17.

- Henrik Christofersen je peti sa 0.57 zaostaka. Filip Zubčić je i dalje četvrti!

- Marco Schwartz nije se proslavio. U cilj je ušao sa zaostatkom od 1.59.

- Thibaut Favrot je u cilj ušao s 1.42 zaostatka i sada je 10.

- Lucas Braathen kasni 1.27 i deveti je.

- Gino Caviezel je šesti sa 0.71 sekunde zaostatka za vodećim Faivreom.

- Luca De Aliprandini je bio tisućinku brži od Zubčića i odgurao ga na četvrto mjesto.

- Švicarac Marco Odermatt se sa 0:02 sekudni zaostatka ugurao između Zubčića i Faivrea i našeg skijaša gurnuo na treće mjesto.

- Filip Zubčić je trenutno drugi s 0.54 sekudne zaostatka za vodećim Faivreom.

- Melliard nije dobro odskijao i sada je četvrti, ispred njega je i Žan Kranjec.

- Mathiu Faivre je od sunarodnjaka bio bolji za 0:67 sekundi.

- Utrku je otvario osvajač Velikog kristalnog globusa Alexis Pinturault.