![32206821](https://static.jutarnji.hr/images/slike/2025/02/10/k_32206821_640.jpg)
Hrvatsko skijanje je do sada skupilo deset svjetskih medalja, šest je zlatnih, a osvojene su u slalomu, kombinaciji - klasičnoj i superkombinaciji, paralelu, ali i u brzim disciplinama - spustu i super G-u. Sva zlata su u vlasništvu obitelji Kostelić pri čemu je rezultat između Janice i Ivice 5:1 u korist Janice koja se sa svjetskih prvenstava vraćala isključivo sa zlatima oko vrata. Najviše medalja imamo u kombinaciji (4), najviše zlata u slalomu (3), a najfriškije odličje je srebro Filipa Zubčića od prije četiri godine u paralelu koji se više ne skija.
Još od prvenstva 1999.
Vedranu Pavleku, direktoru naših reprezentacija, Saalbach 2025. je već 14. svjetsko prvenstvo u toj ulozi. Prvo je bilo SP u Vailu i Beaver Creeku još 1999., a u međuvremenu je prošao sve, ona prvenstva koja su bila “naša”, poput SP-a 2003. na kojem su brat i sestra Kostelić dan za danom postali svjetski prvaci u slalomu ili SP-a 2005. na kojem je Janica bila apsolutno prvo ime s tri zlata, ali i ona prvenstva kad se nije osvajalo ništa.
U Saalbachu su već podijeljene medalje u team eventu, podijeljena su i sva četiri kompleta odličja u brzim disciplinama, početkom tjedna dobit ćemo i prve osvajače medalja u ekipnoj kombinaciji, novoj disciplini koja će biti i na olimpijskom programu 2026., ali nama najzanimljiviji dio prvenstva počinje u četvrtak i traje do nedjelje. Posljednja četiri dana kad su na rasporedu ženski i muški veleslalom i potom ženski i muški slalom.
Dosadašnji dio sezone je bio jako dobar s tri pobjede Zrinke Ljutić, postoljem Samuela Kolege, top 5 rezultatima Filipa Zubčića, pa je logično da su očekivanja velika. Kakve ciljeve je pred skijaše postavio njihov matični savez?
- Mi smo već ranije postavili ciljeve i za ovu i sljedeću sezonu, odnosno za Svjetsko prvenstvo u Saalbachu i za Zimske olimpijske igre 2026., a to je osvajanje medalje. Imali smo svakakvih situacija u prošlosti, prvenstveno tu naravno mislim na Janicu i Ivicu, pa onda Natka Zrnčić Dima i Filipa Zubčića Može se dogoditi da skijaš ima bolju sezonu u Svjetskom kupu, pa ne bude toliko uspješan na velikom natjecanju ili obrnuto, kao recimo Janica u Salt Lake Cityju. A ima i situacija kad je odlično i jedno i drugo. To je naravno najbolja situacija.
Nadamo se da ćemo ove godine imati ovu drugu situaciju.
- U ovom trenutku smo napravili sve da se osvoji medalja, ne idemo u Saalbach na rekreaciju i mislim da je medalja realna. Može se dogoditi i više medalja, ali može se dogoditi i da ostanemo bez medalje, no mislim da stvarno možemo reći da imamo realnu šansu za osvajanje.
Najveći naš adut za medalju i kandidatkinja za zlato na temelju ovosezonskih rezultata je Zrinka Ljutić u slalomu.
- Logično, gledajući po rezultatima. Ali ne smijemo zaboraviti ni Zrinkin veleslalom, Zubčićev veleslalom, bio je vodeći u Alta Badiji nakon prve vožnje, bio je drugi u Söldenu nakon prve vožnje, ima četvrto, peto, šesto mjesto... Pa Samuelov slalom, naravno ne posljednje četiri utrke koje nisu bile kako smo si zamislili, ali SP je SP i sve se može dogoditi. A bome niti Zubčićev slalom se ne smije otpisati. Svi oni poznaju staze u Saalbachu jer su nastupili ovdje na završnici Svjetskog kupa prošle sezone i to je dobro.
Zrinkina “eksplozija” nije neočekivana, ali vjerojatno niti vi niste očekivali da bi mogla pobijediti u tri od posljednja četiri slaloma u Svjetskom kupu, dva osvojiti s više od sekunde prednosti, sva tri nakon što je bila vodeća nakon prve vožnje...
- Gledajući kako se skijala na proljeće kad je testirala Atomic bilo mi je jasno da joj taj materijal paše, međutim problem prelaska na novi materijal su različite podloge. Jako je teško podesiti i pogoditi sve i za agresivan snijeg i za led i za sol i za sve moguće vrste podloga. Nepoznanica mi je bila koliko dugo će joj trebati za to podešavanje, a bio sam siguran da njezini nastupi u Leviju, Gurglu i Killingtonu nisu bili odraz njezinog pravog skijanja, nego upravo odraz navikavanja na materijal. Trenutak kad sam postao siguran da može vrlo brzo pobijediti je donji dio druge vožnje u Gurglu gdje je tu jednu ravnicu, jednu vertikalu, odskijala kao Janica u najboljim danima, Doslovno je proletjela kroz taj dio.
I Pavlek će kao jedan od ključnih razloga za pobjednički niz vidjeti u onome što je napravljeno između povratka iz Killingtona i nastupa u Semmeringu.
- Savršeno su iskoristili tu pauzu od utrka za trening u Reiteralmu i podešavanje materijala jer Atomicova tvornica je blizu. Podesili su materijal, primarno pancerice, a Amir je uzeo i Ivicu Kostelića na dva dana da mu pomogne sa svojim okom. Sve to skupa se pokazalo kao pun pogodak i mislim da se tu napravio dodatni korak, odnosno stavljena je točka na i što se tiče podešavanja materijala.
Druga ‘točka na i’
A rezultate smo vidjeli u Semmeringu i Kranjskoj Gori.
- Da. Isto tako smo nakon Flachauu sjeli Amir i ja, proanalizirali sve i trebalo nam je samo nekoliko minuta da se dogovorimo. Odmah smo zaključili kako Zrinki kao prvo treba trening pod reflektorima i kao drugo, trening u vrijeme kad se održava noćna utrka. Riječ je terminu oko 17 sati poslijepodne, jer tada je u pravilu specifičan snijeg budući da počinje padati temperatura, snijeg se suši i udara na agresivni. Nažalost, nemamo trenutačno na raspolaganju sljemenski Crveni spust, koji je bio sjajan za takve treninge, pa smo pronašli mogućnost za trening u Val d’Isereu, uz puno muke i svega, ali sa sjajnim rezultatom. To je bila druga “točka na i”, koja je dovela do uspjeha u Courchevelu.
Na pobjedničkoj razini svaki i najmanji detalj igra ulogu, a vi to očito uspijevate posložiti.
- Kod Zrinke je sad gotovo, nemamo više nekakvih kalkulacija. Svjesna je i ona toga, u svakoj utrci se ide ne na postolje, nego na pobjedu. Nekad će to uspjeti, nekad neće, kao što je bilo u Flachauu, ali i mi i ona radimo sve da što češće uspije.
Iako je vrlo mlada, uostalom tek je proslavila 21. rođendan, ona oduševljava i svojim skijanjem, ali i načinom komunikacije i ponašanjem izvan staza.
- Istina. Već sam ranije rekao da je to kako su Amir i Martina odgajali ne samo nju, nego i ostalo troje djece, jedna jako dobra baza i garancija za to da naprave velike rezultate u budućnosti. Skromni su, na zemlji, educirani, elokventni i zato je i međunarodni odjek njezinih rezultata velik, a Zrinkini medijski nastupi su sjajno prihvaćeni.
Proteklih dana je kao “senzacionalna vijest” prezentirana izjava Patricka Rimla, voditelja posebnih projekata u Red Bullu, kako se Zrinku vrlo brzo može očekivati u utrkama super G-a. Koliko znamo to nije istina ili se nešto promijenilo?
- Super G nije nikakva tema trenutačno. I prošle godine je Amir, kad je bila rupa od nekoliko dana, koristio i Ivicu kao pomoć u super G-u što je Zrinki pomoglo. Gledamo i sad hoće li biti mogućnosti za koji trening super G-a, ali raspored je takav da za to nema previše prilika. Sigurno će se i u sljedećim sezonama super G koristiti za trening, jer pomaže za veleslalom, pomogao je i pomaže i Zubčiću, ali još uvijek je puno prerano govoriti o tome kad bi Zrinka mogla početi skijati utrke. Idemo korak po korak, trenutačno utrke nisu u planu, a kad će biti, ne mogu reći.
Jasno je kako je priču o nastupima u super G-u potaknula trenutačna Zrinkina visoka pozicija u ukupnom poretku Svjetskog kupa, a jasno je da se Veliki globusi ne osvajaju bez skijanja tri discipline.
- Zrinkina velika želja jest Veliki globus koji nije nemoguće, ali je izuzetno teško osvojiti samo sa slalomom i veleslalomom, ali ponavljam idemo korak po korak. Definitivno nije ozbiljan plan nastup u super G-u u skoroj budućnosti. Hoće li ona sljedeće sezone voziti jednu utrku super G-a ili neće, hoće li za tri godine voziti sve utrke super G-a, to je danas prerano govoriti. Ono što je sigurno, hoćemo da prvo osvoji nešto veliko u slalomu i veleslalomu, ili barem slalomu, odnosno u tehničkim disciplinama.
Saalbach je prva velika prilika...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....