TIZIANA FABI Afp
ZUBČIĆ NAKON PADA

‘Izubijao sam se, ali srećom nisam ništa potrgao. Napravio sam glupu i nepotrebnu pogrešku, zeznuo sam‘

Norvežani popunili cijelo postolje u Söldenu, Braathen u povratničkom nastupu odmah tik do postolja
Piše: Renata BeluhanObjavljeno: 27. listopad 2024. 18:19

Bilo je to spektakularno otvaranje muške sezone na Rettenbach glečeru i utrka koja je imala nekoliko odličnih priča iako ishod jedne nikako nije ispao dobro po hrvatsko skijanje. Filip Zubčić je, naime, bio u sjajnoj situaciji da postoljem otvori sezonu što nikad nije napravio, a i cijelo hrvatsko skijanje ima tek jedno penjanje na postolje u Söldenu, Janičino iz listopada 2005. Naš najbolji skijaš je nakon prve vožnje bio drugi, minimalne 2 stotinke iza vodećeg Alexandera Steena Olsena, ali maksimalno riskantni drugi nastup donio mu je izlijetanje sredinom druge vožnje i ostao je praznih ruku.

No, ako hoćeš biti na vrhu u muškom skijanju moraš ići do maksimuma. Ovaj put nije prošlo, ali je Filip Zubčić u Söldenu pokazao kako je brz i kako njegov optimizam uoči sezone nije bilo prazno hvalisanje. Šteta za ovu utrku, ali to je bilo i prošlo, do kraja sezone je još puno prilika.

- Pao sam dosta jako, malo sam se izubijao, ali srećom nisam ništa potrgao. Na kraju krajeva to je bitno, ali nažalost zeznuo sam cijelu utrku. Probao sam napasti drugi “lauf” najviše koliko mogu, ali nisam izdržao na kraju strmine. Zapravo nisam ni siguran kaj se točno dogodilo, ali kaj je tu je. Idemo dalje, nećemo sad biti tužni. Malo jesam ljut, ali treba se resetirati, duga je sezona tako da nema veze - rekao je Filip Zubčić.

Koliko ga boli to što se izubijao u padu, još više ga više boli propuštena prilika.

image
KERSTIN JOENSSON Afp

- Mislim da bih pobijedio da sam došao do cilja, ali glupo je govoriti kaj bi bilo kad bi bilo. Skijanje je dobro, to je bitno. Nisam se strgao, to je isto dobro, a ova pogreška je bila jako glupa. I nepotrebna.

Filip Zubčić je ispao u drugoj vožnji, a najbolji skijaš i najbolji veleslalomaš svijeta protekle tri godine svoj je nastup završio već nakon 40-ak sekundi prve vožnje. Marco Odermatt je otvorio utrku, kasnije će se pokazati kako je bio uvjerljivo najbrži na onom dijelu staze koji je uspio proći, ali malo mu to znači.

Doduše, on tvrdi kako ga izlijetanje nije nimalo pogodilo...

- Ne, nisam uopće tužan. Osjećao sam se jako dobro od prvih vrata, želio sam skijati maksimalno i pokazati svima da sam još uvijek tu. Ali da, definitivno sam malo previše riskirao na najstrmijem dijelu i napravio pogrešku. Možda sam bio malo previše motiviran.

Rekao je Odermatt i kako se osjeća bolje nego prošlih sezona, što definitivno nije dobra vijest za suparnike, ali dva njegova uzastopna ispadanja u veleslalomu (posljednja utrka prošle sezone i sad Sölden) ipak će učvrstiti vjeru Zubčića i društva kako je - pobjediv. Pa makar to za sada bilo samo onda kad im sam pomogne, kao u Söldenu.

Filip Zubčić je startao odmah iza Odermatta i odmah se vidjelo kako je to dobra i brza vožnja, ali za potvrdu je trebalo pričekati da se niz stazu spusti još nekoliko skijaša iz društva najboljih. Jedini koji je uspio nadmašiti Zubčićevo vrijeme bio je mladi, 23-godišnji Norvežanin Alexander Steen Olsen i to za samo 2 stotinke, a vrlo blizu došao mu je i puno iskusniji Olsenov kolega iz reprezentacije, Henrik Kristoffersen, koji je imao 6 stotinki sporije vrijeme od našeg skijaša.

image
KERSTIN JOENSSON Afp

Njih trojica su se izdvojila, četvrti je bio Thomas Tumler (+0.42), koji je čuvao čast Švicaraca nakon što su ostali bez Odermatta, ali i bez Loica Meillarda koji je morao odustati od starta zbog problema s leđima. Atle Lie McGrath, treći Norvežanin u prvih pet, zatvarao je društvo unutar točno pola sekunde, a deset skijaša se smjestilo unutar točno jedne sekunde.

Kad niz stazu prođe 15 najboljih uobičajeno je da se zanimanje smanjuje, ali ovog puta je bio sasvim suprotan slučaj i ono je dodatno raslo kako se utrka približavala broju 34. Koliko je situacija bila neuobičajena moglo se jako lijepo vidjeti i u televizijskom prijenosu jer je kamera non-stop šetala sa skijaša koji je u tom trenutku bio na stazi do Marcela Hirschera koji se spremao za svoj povratnički nastup nakon pet godina.

Hirscher je u cilj ušao s 26. vremenom, do kraja prve vožnje se spustio za još dva mjesta i završio na 28. Neko vrijeme je morao “drhtati” oko prolaza u drugu vožnju za razliku od drugog povratnika, Lucasa Braathena Pinheira, koji je sa startnim brojem 41 završio na 19. mjestu prve vožnje.

Rasplet druge vožnje počeo je upravo s nastupom 24-godišnjeg Braathena, koji je “prohujao” stazom, preuzeo vodstvo, malo si otplesao u ciljnoj areni i tako nas podsjetio zašto je dobro imati ga u skijanju, a potom čvrsto zasjeo u fotelju vodećeg. Iz nje ga je uspio uzbaciti tek petoplasirani iz prve vožnje, Atle Lie McGrath, koji je imao sekundu i 18 stotinki zalihe iz prve vožnje. Kako su McGrath i Braathen prijatelji od djetinjstva i zajedno su prošli cijeli skijaški uspon unutar norveške reprezentacije, nije bilo čudno što je Braathen utrčao u ciljnu arenu kako bi ga zagrlio i čestitao mu.

image
KERSTIN JOENSSON Afp

Thomas Tumler nije uspio popraviti dan Švicarcima, na kraju je bio tek 14., da bi Henrik Kristoffersen za samo jednu stotinku nadmašio vrijeme svog mlađeg reprezentativnog kolega i na vrhu su ostali još samo Zubčić i Steen Olsen.

Naš je skijaš 6 stotinki “zalihe” u odnosu na Kristoffersena do prvog prolaznog vremena podigao na 17 stotinki, bilo je “u zelenom” i na drugom prolaznom vremenu, a onda mu se dogodila pogreška, pao je i završio u mreži.

Alexander Steen Olsen je je prošlu sezonu završio s Longinesovom nagradom za najboljeg mladog skijaša, kao što je to u ženskoj konkurenciji zaslužila Zrinka Ljutić, ali je već bio u ovakvoj situaciji. I nije to do sada ispadalo dobro za njega, ali u Söldenu je sve to naplatio. Uvjerljivom i sigurnom vožnjom i s čak 65 stotinki boljim vremenom od Kristoffersena došao je do svoje druge pobjede u Svjetskom kupu, prve u veleslalomu.

Kompletno postolje bilo je tako norveško - Alexander Steen Olsen prvi, Henrik Kristoffersen drugi i Atle Lie McGrath treći. A komotno se tu može dodati i Lucas Braathen Pinheiro koji je završio četvrti iako se njegov rezultat naravno piše Brazilu kojem je donio prve bodove, a vrlo brzo će i prvu pobjedu u Svjetskom kupu. U to uopće ne treba sumnjati.

U Söldenu je nastupio i Istok Rodeš sa startnim brojem 71. U svojoj drugoj veleslalomskoj utrci u Svjetskom kupu prvu vožnju je završio na 62. mjestu (+5.18) od 65 skijaša koliko ih je došlo do cilja.

Tri tjedna pauze pa slalomi

Svjetski skijaški kup se sad prekida na tri tjedna, a nastavit će se s četiri slaloma.

Prvo će i skijašice i skijaši na sjever Europe, u finski Levi, gdje je 16. studenoga ženski slalom, a dan kasnije muški. Tjedan dana kasnije ponovo će biti zajedno, u austrijskom Gurglu, gdje će se 23. studenoga održati ženski, a 24. studenoga muški slalom.

Nakon toga je američko-kanadski dio programa, skijašice će u Killington (veleslalom i slalom), Tremblant (dva veleslaloma) i Beaver Creek (spust i super G), a skijaši u Beaver Creek (spust, super G i veleslalom).

02. siječanj 2025 02:24