Najveća priča završetaka prošle skijaške sezone ispao je nesrazmjer u broju utrka brzih i tehničkih disciplina u Svjetskom kupu, koji je, ako vjerujete samo paušalnom zaključivanju, izrazito išao u korist Francuza Alexisa Pinturaulta i Slovakinje Petre Vlhove. Odnosno, izrazito na štetu Švicarca Marca Odermatta i Švicarke Lare Gut-Behrami. Budući da se prošlogodišnji ukupni pobjednici, Pinturault i Vlhova, prvenstveno percipiraju kao tehničari, a Odermatt i Gut-Behrami kao brzinci to i nije čudno. Ali nije ni potpuno točno.
Činjenica je da je nesrazmjer između broja utrka bio izrazito velik u muškoj konkurenciji - 21 tehnička (slalom i veleslalom) prema 13 brzih (spust i super G), a u ženskoj 17 tehničkih prema 13 brzih. Dojam “izrazite oštećenosti” brzinaca dodatno je pojačala činjenica da su baš na završnici Svjetskog kupa, u trenutku kad su razlike između vodećih i drugoplasiranih bile matematički dohvatljive, zbog vremenskih neprilika otpale baš sve utrke brzih disciplina.
Pinturault osam više
Na kraju je Alexis Pinturault slavio s ukupno samo 167 bodova više od Marca Odermatta, a imao je čak 8 utrka više. Istina? Da i ne. Naime, i tehničaru Pinturaultu i brzincu Odermattu najjača disciplina je bila - i to uvjerljivo najjača - veleslalom, znači tehnička. I pritom su u njoj bili praktično izjednačeni, razlika je bila tek 51 bod. Pinturault je od svojih 1260 bodova čak 700 skupio u veleslalomu, a Odermatt 649 od ukupno 1093. Jednostavna matematika kaže kako je Odermatt više zaradio u 10 “Pinturaultovih utrka” (649), nego u svih 13 “svojih” (444).
Da ne bi bilo zabune, naravno da nije fer čak 8 utrka razlike između brzih i tehničkih utrka, ali još je manje fer ocjenjivati prošlosezonske ukupne pobjede samo na račun toga, a prigodno zaboraviti da je upravo Pinturault jedan od rijetkih svestranih skijaša trenutačno, sposoban osvojiti dovoljnu količinu brzih bodova. On je uostalom i osvajač svjetske bronce i to na SP održanom ove godine. A Petra Vlhova je upravo zbog želje da postane ukupna pobjednica silan trud uložila u treninge i razvoj u brzim disciplinama. I to ju je u konačnici i dovelo do Velikog globusa jer bez 322 “brza” boda ne bi bila na kraju prva bez obzira na 4 tehničke utrke više. Razlika između nje i Gut-Behrami bila je 160 bodova, a pritom su i one bile praktično poravnate u veleslalomu - Vlhova 342 boda, Gut-Behrami 288.
‘Politička stvar’
Veliki nesrazmjer u broju utrku je loš, to je činjenica, ali isto tako je činjenica da su skijaši izrazito jači u tehničkim disciplinama, kao što je to slučaj s Vlhovom, morali uključiti i brze u svoj program da bi došli do konačne nagrade. To je, a pogotovo skijašima iz malih država kao što je Slovakinja ili kao što je bio naš Ivica Kostelić, puno teži zalogaj, nego što je brzincima iz jedne Švicarske ili Austrije uključiti u trening i slalom. Ovi prvi mogu i(li) moraju, ovi drugi ne?
I da ne bude zabune, kalendar Svjetskog kupa je godinama i “politička stvar”, kad nešto ide na ruku “velikima” onda nije presudno je li do kraja fer ili nije, kad ne ide...
Ili jednostavnije, da su Gut-Behrami i(li) Odermatt drastično bolji u tehničkim disciplinama nego u tehničkim mislite li da bi doista upravo Švicarci bili najveći kritičari prošlosezonske situacije i najveći zagovaratelji “uvođenja ravnoteže”?
- Stvari se mijenjaju u pravom smjeru, kalendar Svjetskog kupa za predstojeću sezonu smatramo izrazito pozitivnim napretkom za sportaše i pozitivnom promjenom u smislu fair-playa između tehničara i brzinaca - izjavio je nedavno za Ski Racing Media predsjednik Švicarskog skijaškog saveza i bivši skijaš Urs Lehmann, koji se ove godine kandidirao i za predsjednika FIS-a i nastavio:
- Sportaši kao Marco Odermatt, Lara Gut-Behrami, Corinne Suter i ostali su sretni zbog ovakve odluke, a ja sam uvjeren da je ona najbolja za naš sport.
Slučajno je nabrojao samo imena švicarskih skijaša i skijašica? Dobro, možda je zbilja slučajno, ipak su mu oni najbliži.
Epilog priče - u novoj sezoni Svjetskog kupa imat ćemo, i u muškoj i u ženskoj konkurenciji, po 18 brzih i 18 tehničkih utrka. Pritom je kod žena to napravljeno savršeno precizno, skijašice će imati po 9 utrka u svakoj od 4 discipline. Kod skijaša to nije tako, oni imaju 2 slaloma više nego veleslaloma, ali i čak 4 spusta više u odnosu na super G.
Dobro prikriveno
E sad, ako se mogao kod žena napraviti potpuno isti raspored po disciplinama, zašto nije i kod skijaša? Ili barem da ne bude razlika u čak 4 utrke?
Valjda nije moglo bolje već ove sezone i popravit će to za iduće jer kad bi si dopustili zločesto zaključivati palo bi nam na pamet, recimo u kontekstu očekivanog nastavka borbe Pinturaulta i Odermatta, da je Francuz u stanju osvajati dosta bodova u super G-u, ali u spustu nije dosad osvojio niti jedan. Odnosno, da ovakav raspored s istim brojem brzih i tehničkih disciplina, ali s različitim brojem utrka u spustu i super G-u znači zapravo vjetar u leđa brzincima u borbi s tehničarima i samo je dobro prikriven iza 18+18.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....