JOE KLAMAR Afp
VLHOVA SLAVILA

Peh za Zrinku Ljutić! Nakon fantastične prve vožnje ispala u drugoj, no postolje je samo pitanje dana

Mlada hrvatska skijašica je bila treća nakon prve vožnje, no drugu nije uspjela završiti
Piše: Renata Beluhan/SNObjavljeno: 10. siječanj 2023. 21:39

Zrinka Ljutić je nakon prve vožnje noćnog slaloma u austrijskom Flachauu bila treća, a ispred nje su bile samo dvije daleko najbolje slalomašice trenutačno. Jedna od njih, Mikaela Shiffrin, najbolja je svih vremena s 51 pobjedom u ovoj disciplini, a druga, Petra Vlhova, sa 18 slavlja na šestom je mjestu svih vremena u slalomu. U takvom društvu je bila 18-godišnja Zagrepčanka, ali je na početku druge vožnje, u koju je krenula jednako odlučno kao i u prvu, "haklala" vrata i ostala bez plasmana. Šteta, ali bila je to samo prva prilika za plasman na postolje, koje će s obzirom na to kako skija doći brzo. Jako brzo.

Prvu pobjedu ove sezone u Svjetskom kupu, nakon sedam postolja, osvojila je Petra Vlhova, koja je bila vodeća i nakon prve vožnje na stazi koju je postavio njezin trener Mauro Pini. Nije imala veliku prednost, tek 17 stotinki ispred Mikaele Shiffrin, ali je Slovakinja napokon ove sezone pronašla pobjednički osjećaj i u drugoj nadogradila razliku u odnosu na Amerikanku i slavila s gotovo pola sekunde razlike. Mikaela Shiffrin će tako u nekoj drugoj utrci tražiti 83. pobjedu u Svjetskom kupu s kojoj će se odvojiti od Lindsey Vonn i ostati sama na vrhu poretka najuspješnijih skijašica u Svjetskom kupu. Njemica Lena Dürr je s četvrtog mjesta došla do trećeg zahvaljujući najbržoj drugoj vožnji.

Zrinka Ljutić je prvu vožnju u kojoj je imala treće vrijeme sjajno odskijala. Na prvom prolaznom vremenu imala je samo 7 stotinki zaostatka za Petrom Vlhovom, na drugom, odnosno na pola staze bila je 15 stotinki brža od velike Slovakinje, na trećem je zaostajala 10 stotinki, najveći dio zaostatka od 58 stotinki nakupilo se u zadnjem dijelu staze. Unutar sekunde zaostatka za Vlhovom i to jako blizu toj granici bila je još samo Lena Dürr (+0.96), koja je bila 38 stotinki sporija od Ljutić, a već je petoplasirana Wendy Holdener, pobjednica Killingtona i Sestrierea, skupila sekundu i 24 stotinke zaostatka.

I pritom je naša 18-godišnjakinja startala 17. i nije imala vožnju bez pogreški, ali se iz njih bezbolno izvlačila. Bila je agresivna i direktna od početka do kraja staze, preuzimala je rizik i za to je nagrađena.

Svega toga je nedostajalo u vožnji Leone Popović, koja je djelovala preoprezno, nije griješila, ali nije ni napala stazu poput Ljutić, a zaostatak je samo rastao - 75 stotinki na prvom prolaznom vremenu, +1.31 na drugom, +2.69 na trećem i ogromnih +3.16 u cilju. Nije to bila Leona kakvu smo gledali u prvim slalomima ove sezone. Na kraju je ispalo dovoljno za ulazak u drugu vožnju, bila je 23. i imala je priliku za popravak.

U drugu vožnju je ušla odlučnije, onako kako se i očekuje od skijašice koja je već učvrstila startnu poziciju u prvih 15, a iza sebe ima četiri top 10 rezultata ove sezone. Prednost od 23 stotinke u odnosu na tada vodeću Švicarku Aline Danioth izgubila je do pola staze, ali je do trećeg prolaza ostvarila 30 stotinki prednosti, a onda je, na žalost, napravila pogrešku i prvi put ove sezone nije završila utrku. Šteta, a izraz lica u cilju je jasno pokazao koliko joj to teško palo. No, pogreške su dio skijanja, a u toj drugoj vožnji je unatoč izlijetanju pokazala zašto je u drugoj skupini slalomašica za razliku od nastupa u prvoj. (Renata Beluhan)

* Slovakinja Petra Vlhova uspjela je obraniti prvo mjesto iz prve vožnje. Za 43 stotinke je bolja od Shiffrin. Treća je Duerr. Zrinka Ljutić je izletjela u drugoj vožnji nakon sjajne prve. Uskoro opširnije...

* Mikaela Shiffrin je pokazala zašto je najbolja skijašica svijeta. Preuzela je prvo mjesto za 42 stotinke

* Ispala je Zrinka Ljutić. Kakva šteta!

* Lena Duerr je posljednja skijašica prije Ljutić. Nijemica je preuzela prvo mjesto s čak 69 stotinki prednosti!

* Velikih 65 stotinki prednosti imala je Švicarka Wendy Holdener iz prve vožnje. Izgubila je 4 stotinke u drugoj vožnji, ali svejedno je preuzela prvo mjesto

* Ana Swenn Larsson je peta skijašica koja nije završila drugu vožnju

* Kanađanka Laurence St-Germain je iz prve vožnje imala 44 stotinke prednosti, ali je napravila veliku grešku u drugom dijelu staze te došla tek do 18. mjesta. Još su tri djevojke prije Ljutić

* Thea Louise Stjernesund je došla tek do šestog mjesta

* Gledamo Austrijanku Katharinu Liensberger, a mislimo o Ljutić. Još je pet skijašica ostalo do nje. Liensberger je doskijala do drugog mjesta s 47 stotinki zaostatka za Moltzan

* Došli smo i do posljednjih 10 skijašica, odnosno prvih 10 iz prve vožnje. Prva je skijala Amerikanka Paula Moltzan koja je uvjerljivo, sa 59 stotinki prednosti preuzela prvo mjesto. Aronsson Elfman je druga, Hilzinger treća

* Austrijanka Katharina Truppe je ponovila sve ono što je napravila Hlizinger, ali s još gorim krajem. Imala je čak 76 stotinki prednosti na zadnjem prolazu da bi na kraju završila tek kao peta s 82 stotinke zaostatka

* Izgledalo je kao da bi Jessica Hilzinger mogla preuzeti prvo mjesto, ali je na kraju zaostala 7 stotinki za Aronsson Elfman, dovoljno za drugo mjesto

* Sara Hector se priključila djevojkama koje nisu završile drugu vožnju

* Šveđanka Hanna Aronsson Elfman je sjajno skijala u samoj završnici druge vožnje te preuzela prvo mjesto iako se to nije činilo nakon zadnjeg prolaza na kojem je kasnila 30 stotinki. Na kraju je ostvarila prednost od 37 stotinki

* Emma Aicher je iz Njemačke, u prvoj vožnji je bila 15. i imala prednost od 37 stotinki nad Nullmeyer, a u drugoj je izgubila 20 stotinki, no i dalje je to dovoljno za preuzimanje prvog mjesta. Nullmeyer je druga, Danioth treća. Švicarka je, za sada, napredovala za 11 mjesta

* Franziska Gritsch je ponovila ono što je Huber napravila prije nje - dobra do drugog prolaza, a onda greška i ukupno deveto mjesto

* Katharina Huber je prva Austrijanka koju gledamo u drugoj vožnji. Dobro je vozila prvi dio staze, ali u drugom je pokleknula te je zauzela peto mjesto s 51 stotinkom zaostatka

* Velikih 80 stotinki prednosti imala je Kanađanka Ali Nullmeyer iz prve vožnje. Do prvog prolaza to je prepolovlkeno, ali na kraju je Nullmeyer ipak uspjela doći do trenutno prvog mjesta s 35 stotinki prednosti. Odlična vožnja koja bi je mogla dosta dignuti do kraja utrke

* Nastavlja se proboj Danioth. Nije ju prestigla ni Francuskinja Nastasia Noens koja je došla tek do petog mjesta

* Amerikanka Nina O Brien je napravila veliku grešku, nekako se dokopala cilja, ali s ogromnim zaostatkom - čak sedam sekundi iza sunarodnjakinje Lapanje koja je do sada bila posljednja

* Evo i prve njemačke skijašice u drugoj vožnji. Andrea Filser je imala 41 stotinku prednosti iz prve vožnje, ali ni ona nije završila drugu. Drugu vožnju odvozilo je 10 skijašica - tri nisu završile utrku, među njima nažalost i Leona Popović, a vodeća Danioth je za sada napredovala za sedam mjesta

* Ni Kanađanka Amelia Smart nije uspjela prestići Danioth. Na kraju je imala 22 stotinke zaostatka, dovoljno za tek četvrto mjesto

* Leona Popović je imala 23 stotinke prednosti nad Danioth iz prve vožnje, ali ju je izgubila do prvog prolaza. Kasnije je ipak odlično skijala i vratila prednost, ali je onda ispala sa staze. Šteta, bila je na tragu da preuzme prvo mjesto