DANIEL KASAP
SPORTCAST

‘Paraolimpijci imaju velikih problema na lokalnim razinama, a Francuzi su pokazali pravi odnos prema sportu‘

U novom izdanju Sportcasta ugostili smo predsjednika HPO-a Ratka Kovačića te stolnotenisačicu Anđelu Mužinić Vincetić
Piše: SNObjavljeno: 09. prosinac 2024. 10:28

Paraolimpijski sport u Hrvatskoj ove je godine obilježio veliki jubilej - 60 godina organiziranog djelovanja, a s obzirom na to da je ovo bila i godina u kojoj su održane Paraolimpijske igre, jasno je da Hrvatski paraolimpijski odbor ima puno razloga za slavlje. Tim smo povodom u našem Sportcastu ugostili predsjednika HPO-a Ratka Kovačića te zlatnu paraolimpijku iz Pariza, stolnotenisačicu Anđelu Mužinić Vincetić.

- U rujnu 1964. imamo prvi zapis o organizaciji za sport osoba s invaliditetom i to obilježavamo kao dan kada je započeo paraolimpijski sport u Hrvatskoj. U tom začetku je to bila prije svega rehabilitacija i rekreacija, a kasnije je došlo do natjecanja i velikih priredbi, a u doba bivše Jugoslavije su se natjecali i hrvatski sportaši te postizali odlične rezultate. U Hrvatskoj se savez osnovao 1990. godine i bili jedni od osnivači Hrvatskog olimpijskog odbora, djelovali kroz njega, a 2006. smo osnovali Hrvatski paraolimpijski odbor - ukratko je Kovačić prepričao povijest organiziranog bavljenja parasportom u Hrvatskoj i dodao koje su najvažnije stvari koje je HPO napravio za paraolimpijce:

- Mi smo izjednačili sva prava i uvjeta sa sportašima bez invaliditeta što se tiče države. Velikih problema imamo na lokalnim razinama gdje se nedovoljno prati sport osoba s invaliditetom. Što se tiče vrhunskog sporta tu možemo biti zadovoljni.

Sportaši s invaliditetom imaju velikih problema s uvjetima treniranja, odnosno prilagođenosti objekata njihovim potrebama, a s time se susretala i Mužinić Vincetić.

- Ja sam iz Srinjina, iz Splita gdje nisam bila zadovoljna s uvjetima, ali glavni razlog mog dolaska u Zagreb je bila trenerica Mirela Šikoronja Ivančin s kojom radim od 2009. U Zagrebu smo se snalazili u svakakvim dvoranama - od Doma sportova i njihove platforme do Velesajma gdje nije bilo grijanja pa sam trenirala u rukavicama. Onog trenutka kad smo dobili dvoranu na korištenje 24 sata tada su krenuli i rezultati. U zgradi Zagrebačkog sportskog saveza imamo malu dvoranu sa šest stolnoteniskih stolova koja nam savršeno odgovara.

image

Anđela Mužinić Vincetić

SPORTSKE NOVOSTI

Ona svih ovih godina ima odlične rezultate praktično sa svih najvećih natjecanja, ali nedostajala je pojedinačna olimpijska medalja. Je li bilo pritiska uoči odlaska u Pariz da se osvoji i to odličje?

- Trenerica i ja smo godinama postavljali sebi ciljeve koji su bili dostižni, ali taj pritisak nam ništa nije donio. Prije par godina smo sjele za stol i pričale o tome kako znamo naše ciljeve, da želimo biti najbolje i da želimo uživati u svemu. Od tada su krenuli bolji rezultati. Pritiska uvijek ima, a što se tiče Pariza meni su bili pritisak bili naši navijači prema kojima sam imala poštovanje zbog toga što su došli zbog mene i nisam željela da ih na neki način razočaran. Do polufinala i finala nisam bila potpuno opuštena, ali kad sam osigurala medalju bilo je lakše igrati, tada sam se potpuno opustila.

I na stolnom tenisu je, kao i na svim natjecanjima u Parizu, bila odlična atmosfera.

- Atmosfera je bila čudo. Mi smo bili u dvorani za zagrijavanje, a odjednom se sve treslo. Meni je u glavi bio da je potres još od onoga u Zagrebu, ali oni su počeli lupati nogama po tribinama. Ušla sam u dvoranu da malo osjetim atmosferu, a u trenutku kad oni počnu lupati ne možeš uopće čuti lopticu. U finalu se publika posvetila mom meču i stvarno je bilo za potpuno uživanje jer prije ovo nisam doživjela. Oni su navijali tko god da je igrao, a posebno je bilo glasno kada su igrali francuski sportaši - prepričala je Mužinić Vincetić, a Kovačić je dodao:

- Cijeli sportski događaj je bio fantastičan, navijali su za sve i nije bilo nikakvih zvižduka, nikakvog incidenta. Prodano je više od 2,5 milijuna ulaznica za Paraolimpijske igre i Francuzi su pokazali pravi odnos prema sportu. Približili su sport ljudima jer su se natjecanja održavala po cijelom gradu, na ulici i u povijesnim spomenicima. Sve je bilo zbilja odlična atmosfera.

image

Ratko Kovačić

SPORTSKE NOVOSTI

Hrvatska je u toj atmosferi osvojila četiri medalje - uz zlato Anđele Mužinić Vincetić, srebro je osvojio atletičar Deni Černi, a bronce atletičar Luka Baković i plivač Dino Sinovčić. Ti uspjesi uvijek dosta znače za popularizaciju paraolimpijskog sporta.

- Nakon uspjeha na velikim natjecanjima imamo više upita i želje pojedinaca da se uključe u sportske aktivnosti. To je neprocjenjiva vrijednost da imaju sportske i ljudske uzore - istaknuo je Kovačić.

Detaljniju analizu svega što se događa u paraolimpijskom sportu u Hrvatskoj, uvjetima i ciljevima HPO, kategorizaciji paraolimpijskih sportaša, razlozima zbog čega Mužinić Vincetić nije uspjela osvojiti još jednu medalju s Helenom Dretar Karić, kao i o drugim važnim stvarima iz karijere naše trostruke osvajačice medalja na Paraolimpijskim igrama pogledajte u cijelom Sportcastu:

30. prosinac 2024 18:37