Navigation toggle

Ren Shujian, Renato Čengić, Wang Peng, Mario Dokmanić

 DAMIR KRAJAC Cropix
Lijep potez

Stolnoteniski dom u Zagrebu dobio tribine, doniralo veleposlanstvo NR Kine

U procesu šire suradnje između Kine i istočnoeuropskih država Hrvatska je lider u ljetnim sportovima
Piše: Dean BauerObjavljeno: 22. studeni 2025. 15:58

Kinezi su nam izgradili Pelješki most. Kinezi počinju graditi i novi južni ulaz u metropolu, s velikim vijaduktom preko zagrebačkog Ranžirnog kolodvora. No, Kinezi ne samo da grade ili rade onda kada ih se plati, naruči, kada pobijede na nekom natječaju. Kinezi i poklanjaju.

Veleposlanstvo NR Kine u Hrvatskoj doniralo je tribine hrvatskom stolnom tenisu, odnosno dvorani u zagrebačkoj Medarskoj ulici. Samoinicijativno, bez da ih je itko išta tražio, ljudi su donirali nešto što će biti od koristi ljubiteljima pingića u hrvatskoj metropoli. U biti, prije 11 mjeseci kinesko veleposlanstvo organiziralo je u toj dvorani stolnoteniski turnir za veleposlanike akreditirane u Zagrebu. Pogledali su dvoranu i pitali: što treba, kako mogu pomoći? Odgovoreno im je "hvala lijepa, ali ne treba ništa". Stolova imaju dovoljno, a da bi se nešto možda sitnije popravilo ili nabavilo, to valja proći posebnu proceduru, a znate kako je to kod nas. Malo karikiramo, ali za nabaviti 10 loptica trebate međunarodni javni natječaj, ovjeren kod javnog bilježnika i paziti da je u skladu s pravnom stečevinom EU. Kinezi su se, međutim, prije koji dan javili sami i poručili.

- "Čujte, imamo tribine za vas. Dolazimo u subotu."

I došli su, Wang Peng, savjetnik u Veleposlanstvu NR Kine, i Ren Shuijan iz Odjela za sport kineskog veleposlanstva.

- Kina je vodeća svjetska sila u stolnom tenisu, a znamo da je i u Hrvatskoj stolni tenis jedan od popularnijih sportova - veli kineski diplomat, Wang Peng.

- Dugačka je povijest naše suradnje u stolnom tenisu. Imamo potpisano i Pismo o razumijevanju između Kineskog i Hrvatskog stolnoteniskog saveza. Za nekoliko dana hrvatska će mješovita, muško-ženska reprezentacija otputovati na Svjetski kup u Kinu i nadam se da će ondje ostvariti dobar rezultat. Kao dio šire priče, znam da postoji dobra suradnja između hrvatskog sporta, posebno u Zagrebu, i Pekinškog sportskog sveučilišta. Tu je i puno šira suradnja između Kine i istočnoeuropskih država. U tom procesu, Hrvatska je lider u ljetnim sportovima.

S hrvatske je strane primopredaji tribina za dvoranu u Medarskoj ulici nazočio Renato Čengić, direktor Hrvatskog stolnoteniskog saveza.

- Zadnjih 8-9 godina naš savez ima suradnju s Kinom, zahvaljujući našoj bivšoj reprezentativki Yuan Tian koja nas je povezala s kineskim veleposlanstvom u Hrvatskoj, u Zagrebu. Nama je intencija bila prvenstveno pomoć u stručnom radu jer zna se tko je najbolji na svijetu u stolnom tenisu. To je Kina! Želja je da nam u Hrvatsku dolaze kineski treneri, a da naši mladi igrači povremeno otputuju u Šangaj. Sada su pomogli i ovom donacijom dvorani GSTK Zagreb gdje trenira naša reprezentacija.

Dosad su, inače, Kinezi davali i novčane donacije, tako da je ova suradnja iznimno plodna, bogata. Oni nas podučavaju stolnom tenisu, a mi njih nogometu, vaterpolu i rukometu. To je suradnja koja je pokrenuta na razini gradova Zagreba i Šangaja.

24. studeni 2025 17:54