VK Jadran ST - VK Jug AO, vaterpolo utakmica finala Superkupa.
Na fotografiji: slavlje igraca Juga nakon osvajanja Superkupa.

NIKSA STIPANICEV Cropix
PORAZ AKTUALNOG PRVAKA

Drama peteraca odlučila pobjednika hrvatskog Superkupa, igrač Juga stigao do 65. odličja u karijeri

Oslabljeni Jugaši nakon tri uzastopna poraza slavili su u Crnici
Piše: Dean BauerObjavljeno: 23. listopad 2024. 21:43

JADRAN - JUG ADRIATIC OSIGURANJE 15 (10p):16 (10p) (2:3, 2:3, 3:0, 2:4 - 5:6)

ŠIBENIK - Plivalište Crnica. Gledatelja 300. Suci: Copić (Šibenik) i Franulović (Rijeka). Opunomoćenici: Bebić (Split) i L. Vuletić (Dubrovnik).

JADRAN: Bijač (9 obrana), Čagalj, Marinić Kragić 2 (1-1), Radan 1, Z. Butić 3, Pejković, Tomasović, Zović 1, Berehulak, Baničević, Fatović 2, Dužević, Čelar, Bušelić. TRENER: Jure Marelja.

JUG ADRIATIC OSIGURANJE: Popadić (11 obrana), Šušić, Djerkovic, Zvono 2, Joković 3, Kulaš, Mozara, Cabanas, Kržić, Burić 1, Herceg 1, Žuvela 3 (2-2), Jurišić, Jerković. TRENER: Vjekoslav Kobešćak.

PETERCI: Jadran 1-1, Jug Adriatic osiguranje 2-2.

OSOBNE POGREŠKE: Jadran 11, Jug Adriatic osiguranje 12. ŽUTI KARTON: trener Marelja (22).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Jadran 4-10 (40%), Jug Adriatic osiguranje 3-8 (44%).

RASPUCAVANJE PETERACA: 10:11 Žuvela; 11:11 Marinić Kragić; 11:12 Joković; 12:12 Fatović; 12:13 Kržić; 13:13 Tomasović; 13:14 Zvono; 14:14 Zović; 14:15 Kulaš; 15:15 Butić; 15:16 Žuvela; Marinić Kragić - greda.

Jugaši su osvojili hrvatski Superkup, njegovo treće izdanje. No, za klub iz Dubrovnika to je već 72. trofej ukupno! Maro Joković je pak ovim trofejom došao do nestvarne brojke od 65 medalje i trofeja.

Dubrovčani su došli oslabljeni u Split. Nedostajao je treneru Kobešćaku, Vlaho Pavlić. Mladi, tek 19-godišnjak, ali silno nadaren i već sad u napadu silno bitan. To je onaj mladić koji je na ljetošnjem EP do 19 godina u Bugarskoj, na kojem je Hrvatska osvojila zlato, on bio najbolji strijelac cijelog nadmetanja.

Dubrovčani su generalno gledano puno bolje otvorili. U defenzivi su tzv. M-zonom dobili prevlast na 2 metra u obrani, ali i jako dobrim blokom zaustavili mogućnost opasnosti s vanjskih pozicija. U napadu su pak Gospari ili još preciznije Maro Joković, bili ubojiti. Prvi je gol postigao mladi Hrvoje Zvono (0:1), ali je zato tri sljedeća, za Dubrovčane uzastopna, postigao baš Joković (1:2, 1:3 i 2:4). Imali su jugaši u dva navrata dva gola prednosti, što je s obzirom na početak jadranaša bilo još jako dobro. To mogu prije svega zahvaliti vrataru Marku Bijaču koji se istaknuo s 4 velike obrane u prvoj četvrtini. Iako ništa slabiji s druge strane nije bio ni Toni Popadić.

Jadran je pak imao velikih problema u napadu s igračem više. Prvi su iskoristili tek peti takav napad i to izborenim petercem. U poluvremenu je bilo iznova dva gola razlike za sastav trenera Vjekoslava Kobešćaka (4:6). Poravnali su bili jadranaši golom Marinića Kragića (peterac) i Butića izvana (4:4), ali sjajno je prvo centar Dubrovčana, Branimir Herceg vratio jugaše u prednost, a udvostručio Žuvela iz kaznenog udarca (4:6). Među puno toga dobrog što su učinili Gospari, ponajviše se doimlje jugaško zaustavljanje udarne igle Jadrana, Lorena Fatovića koji u prvih 16 minuta nije uputio niti jedan šut. Da, tako je to bilo u prve dvije četvrtine, a onda...

Početkom treće prvi gol Fatovića s lijeve strane (5:6). Jugaše je stao napad, a Marinić Kragić iz peterca pogodio za izjednačenje (6:6). Jadran je postao puno agilniji, s više bloka, presingom i zonom, te su Gospari cijelu četvrtinu ostali bez gola. I jasno, sekundu prije kraja treće četvrtine Jadran je prvi put poveo, a strijelac... naravno, Loren Fatović (7:6 za Jadran).

Spektakl se nastavio u zadnjoj četvrtini. Prvo dva gola jugaša za preokret (Žuvela iz peterca i Zvono za 7:8), ali jednako uzvraća Jadran (Zović i Butić za 9:8). Sjajnim je golom sa srednjeg vanjskog u lijeve rašlje poravnao Žuvela (9:9) i s tim se rezultatom ušlo u zadnju šibensku minutu Superkupa. Dubrovčani su preko Rine Burića s igračem više poveli 15 sekundi do raja (9:10). Krenuo je Jadran u završni napad i s vratarom Bijačem naprijed, ishodio igrača više i postigao gol 2 sekunde do kraja za - Butić za 10:10 i peterce. U njima je pak dubrovački sastav slavio u 6. seriji i to nakon što je kapetan jadranaša Jerko Marinić Kragić pogodio gredu.

23. listopad 2024 22:31