JOSKO PONOS Cropix
PREMIER LIGA

Piše: Dean BauerObjavljeno: 13. travanj 2024. 21:15

NOVI BEOGRAD - JADRAN 15:7 (4:2, 3:2, 4:2, 4:1)

NOVI BEOGRAD: Dobožanov (10 obrana), Martinović, Skoumpakis, Granados (1-1), Ćuk 1, D. Pijetlović, Drašović 1, N. Jakšić, Perković 1, Filipović 3, Lukić, Vučinić 1, De Michelis, Radulović 1. TRENER: Živko Gocić.

JADRAN: Anić (3 obrane), Čagalj, Marinić Kragić 2 (2-3), Biljaka 1, Butić 2, Pejković, Berehulak 1 (1-1), Harkov 1, Radović, Vrlić, Fatović, Dužević, Marcelić (6 obrana), Radan. TRENER: Jure Marelja.

PETERCI: Novi Beograd 1-1, Jadran 3-4.

OSOBNE POGREŠKE: Novi Beograd 17, Jadran 12. ŽUTI KARTON: trener Marelja (17).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Novi Beograd 5-10 (50%), Jadran 2-13 (15%).

SPLIT - Plivalište Poljud. Gledatelja 500. Suci: Margeta (Slovenija) i Stavridis (Grčka). Opunomoćenik: Brguljan (Crna Gora).

Vaterpolisti Novog Beograda pobjednici su ovosezonske Premier lige. Momčad europskog doprvaka u Splitu je u posljednjoj utakmici zaključnog turnira za poredak od 1. do 5. mjesta, je baš "pomela" našeg prvaka Jadran. Splićanima nisu prepustili ni mrvice neke šanse, nade za koju bi se mogli "uhvatiti" u 32 minute nadmetanja u poljudskom bazenu. Jednostavno, srpski je prvak bio puno, puno bolji. Nadigrali su Jadran, a jedan je igrač bio maestralan. Španjolac u redovima Novog Beograda, onaj koji je u siječnju ove godine u finalu EP donio zlato Furiji protiv Barakuda - Alvaro Granados.

Otvaranje Splićana, nešto što im zna biti boljka solidna još od prošle sezone, daleko od idealnog. Novi Beograd je odigrao sjajnu obranu, kombinaciju zone i zonskog presinga, uz sjajne blokove srpskog prvaka. S druge strane, Jadran je imao velikih problema s obranom šuta Novog Beograda s vanjskih pozicija. Poseban je pak problem bio Španjolac u redovima srpske momčadi, ‘višecijevni bacač granata‘, Alvaro Granados. Pakleni igrač! U prve dvije četvrtine je postigao 4 od ukupno 7 pogodaka. Od toga tri s vanjske pozicije, a jedan ide iz one rubrike "lagan gol", odnosno iz kontre.

Novi Beograd uistinu jest jak u mnogočemu, ali posebno u šutu s vanjskih pozicija. S desne strane vreba Filip Filipović, s lijeve spominjani Granados, a onda je još po sredini ponekad i Miloš Ćuk. Tako je Filipović pogodio za 2:1, Granados za 3:1 iz kontre, a mora se priznati i jako lijepi gol Ćuka, u same rašlje, sa 7 metara. To vam je bilo već 4:1 minutu do kraja prve četvrtine.

Problemi su se nastavili i u drugoj četvrtini i to s dva "vezana" gola Granadosa za 6:2, od toga jedan u trenutku kada je najbolji strijelac momčadi i cijele lige bio ostavljen potpuno sam!? Butić je kasnio, a Granados kažnjavao. Održavali su do kraja druge četvrtine igrači Novog Beograda vodstvo od 3-4 gola razlike, da bi sredinom treće dionice dali lagano za naznačiti i kraj. Onda kada je ubojiti ljevak Filip Filipović koji je ovog tjedna najavio kako igra zadnje utakmice u karijeri, opalio čudesno s barem 10 metara. "Žabica" za 10:5! Pola minute kasnije već je bilo 11:5, iz peterca, a strijelac... pogađate, Granados. Bio mu je to tada gol broj 6.

Jadran je imao silnih problema u oba smjera. Niti je obrana bila na mjestu, a napad potpuno ukočen. Posebno iz pozicijske igre. Uostalom, kada do sredine treće četvrtine postignete samo 5 golova, do toga 2 iz peterca, onda ne trebamo pojašnjavati kako ofenzivna igra Splićana nije baš odisala perfekcijom. Igrač više Jadrana je u tom trenutku bio 1-8.

Pokušavao je ponešto trener Splićana, pa je tako odmijenio usred utakmice vratara, između vratnica je uplivao Anić umjesto Marcelića, no po nama nisu vratari Jadrana bili sporni u ovoj utakmici. U svakom slučaju, ne valja u njima tražiti razloge poraza.

Ovom je utakmicom okončana 16. sezona Premier lige ili onog što je počelo pod imenom Jadranska liga.

Prije ovog susreta, u Splitu su igrali Jadran iz Herceg Novog i Crvena zvezda, a pobijedio je crnogorski prvak 15:9 (5:2, 3:3, 5:3, 2:1).

Konačan poredak Premier lige (1. do 5. mjesta): 1. Novi Beograd 20, 2. Jadran Split 17, 3. Jug Adriatic osiguranje 14, 4. Jadran (HN) 5, 5. Crvena zvezda 4.

Mornar doma na uzvrat s +1

VALIS - MORNAR 12:13 (3:5, 3:2, 3:1, 3:5)

VALIS: Vlahović, Čubrilo, Dončić, Obradović, Rogač 3, Arsović 1, Radanović 2, Kasum 3 (2-2), Krstić, Kovačević 2, Baucalo 1, Chow, Tomić, Poznanović. TRENER: Miloš Saković.

MORNAR: Kordić, Dragošević 1, Hrvatić 3, Stojanac 3, Omrčen 1, Uvodić, Bušelić 1 (0-1), Buzdovačić, Čumbelić 1, Ćurković 1, L. Penava 1, Gudurić, Đula, Dodoja 1. TRENER: Zdeslav Vrdoljak.

PETERCI: Valis 2-2, Mornar 0-1.

OSOBNE POGREŠKE: Valis 10, Mornar 14. TREĆA OSOBNA: Uvodić (31), Obradović (32).

IGRAČ VIŠE: Valis 5-12 (42%), Mornar 5-9 (56%).

VALJEVO - Plivalište Petnica. Suci: Ivanovski (Crna Gora) i Kavčič (Slovenija).

Splitski Mornar u Srbiji je, u Valjevu, svladao domaći Valis s golom razlike u prvoj utakmici za ostanak/ulazak u Premier ligu. Valis je kao drugoplasirani sastav iz A1 lige (donji dom regionalne lige) stekao pravo "pripetavanja" s Mornarom, koji je, pak, bio pretposljednji, 11., u Premier ligi.

Mornar jest bolje počeo (3:1 i 5:3), ali Valis je uspio "uhvatiti ritam", u jednom trenutku druge četvrtine i poravnati (6:6), pa u trećoj i povesti 9:7. U zadnjoj četvrtini Mornar je dostigao zaostatak, pa onda do kraja stekao i taj jedan vrijedni gol viška.

Uzvratna je utakmica na rasporedu sljedeće subote u Splitu.