ORANGE PICS BV/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA
REMI U DEBRECENU

Hrvatska na startu Svjetskog prvenstva u ludoj završnici promašila šut za pobjedu protiv olimpijskih doprvaka

Nadoknadili smo zaostatak iz prve četvrtine i umalo u posljednjim sekundama stigli do pobjede
Piše: SN, Predrag ŽukinaObjavljeno: 21. lipanj 2022. 20:30

GRČKA - HRVATSKA 8:8 (4:1, 1:4, 2:1, 1:2)

DEBRECEN - Plivački kompleks Debrecen. Gledatelja 200. Suci: Margeta (Slovenija) i Gomez (Španjolska).

GRČKA: Zerdevas (10 obrana), Genidounias 1, Skoumpakis, Kalegoropoulos, Fountolis 1, Papanastasiou, Dervisis, Argyropoulos 1, Gouvis, Kakaris 1, Nikolaidis, Vlachopoulos 4, Tzortzatos. IZBORNIK: Theodoros Vlachos.

HRVATSKA: Bijač (7 obrana), Burić 1, Fatović, Krapić, Lazić, Bukić, Vukičević, Žuvela 2, Marinić Kragić 1, Vrlić, Bašić 1, Harkov 3, Popadić. IZBORNIK: Ivica Tucak.

OSOBNE POGREŠKE: Grčka 15, Hrvatska 15. TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Gouvis (21), Kakaris (23), Burić (29).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Grčka 5-14 (35%), Hrvatska 3-13 (23%).

Xavija Garcije, Paula Obradovića, Mara Jokovića, Luke Lončara, legendarnog kapetana Andre Bušlje nije nigdje bilo u bazenu Plivačkog kompleksa u Debrecenu na startu SP-a i Hrvatska je na otvaranju turnira remizirala s olimpijskim doprvakom Grčkom rezultatom 8-8 (1-4, 4-1, 1-2, 2-1). Nije ovdje riječ o pejorativnom opisu loše igre gore spomenutih hrvatskih vaterpolskih legendi, nažalost, riječ je o tome da oni više nikad neće igrati za Hrvatsku jer su se oprostili od reprezentacije. No, dečki koji su ih zamijenili, pokazali su da i oni imaju što za reći.

Loše su naši krenuli u utakmicu, Grci su poveli, hrvatski Rus Konstantin Harkov zabio je za izjednačenje, a zatim su Grci postigli do kraja prve četvrtine tri gola u nizu, a naši propustili zabiti iz prvih pet situacija u igri s igračem više za zaključenje prve dionice s mizernih 1-4. Koliko je loše bilo u prvoj četvrtini, toliko je bilo bolje u drugoj, koju su Hrvati istim rezultatom riješili u svoju korist ponajviše zahvaljujući odličnom Harkovu koji je zabio tri gola i držao Hrvatsku "živom".

U trećoj je četvrtini u višu brzinu podigao Marko Bijač obranivši nekoliko zicera i teških udaraca, Marinić Kragić je bombom zabio jedini hrvatski pogodak, dok su Grci postigli dva (u konačnici je pola grčkih golova zabio Vlachopoulos). Uporni Žuvela zabio je svoj drugi gol za novo izjednačenje u početnom dijelu zadnje četvrtine, ali je ponovno Vlachopoulos suparnike doveo u vodstvo. Taj je minus također bombetinom poništio Andrija Bašić. Novom odličnom igrom u obrani, Tuckovi su se igrači doveli u poziciju da povedu, Žuvela je pogodio vratnicu, a nakon nove obrane vlastite mreže Harkov je imao priliku za pobjedonosni pogodak, ali mu je udarac iz loše izrađene akcije završio u grčkom bloku.

Bilo kako bilo, izbornik Ivica Tucak doveo je na SP ono najbolje što trenutačno ima i s čim će računati i na rujanskom EP-u u Splitu. Od reprezentacije koja je na SP-u sastavljena od novih igrača i velikog broja debitanata na velikim natjecanjima i pitanje je što se od takve momčadi u konačnici može očekivati. Može se svakako očekivati da se upišu pobjede protiv Njemačke i Japana u nastavku natjecanja po skupinama, no sve je dalje upitno. Neće pritom sporno biti znanje i zalaganje igrača koje je Tucak izabrao, možda sporan može biti nedostatak iskustva često presudan u velikim i važnim utakmicama. Za nadati se je da će se ipak nastaviti uspješan niz Hrvatske na SP-ima na kojima je osvojeno sedam medalja u nizu...

Japanci pobijedili Nijemce

NJEMAČKA - JAPAN 11:12 (2:5, 2:3, 2:3, 5.1)

NJEMAČKA: Schenkel (15 obrana), Božić 1, Korbel 1, Rotermund, Schütze 3, Jungling 1, Strelezkij 1, Küppers, Dolff, Kübisch, Schipper 2, Gansen 1, Götz. IZBORNIK: Petar Porobić.

JAPAN: Tanamura, Adachi 1, Watanabe 1, Ogihara, Maita, Suzuki 2, Date 1, Takata 1, Arai 1, Inaba 5, Okawa, Araki, Fukushima. IZBORNIK: Yoshinori Shiota.

Na koncu tijesna pobjeda Japanaca, ali samo poradi njihove neozbiljnosti i popuštanja u zadnjoj četvrtini. Njemačku smo pak rijetko kada gledali lošiju. Ostajemo pri tvrdnji iz najave Svjetskog prvenstva - ovo je sigurno najlošija momčad u skupini. (dba)