ORANGE PICS BV/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA
BARAKUDAMA 5. MJESTO

Hrvatska svladala SAD i s dvije pobjede u nizu se oprostila od Olimpijskih igara

Zaključno, utakmica je imala i dosta snažnu emotivnu notu u našoj reprezentaciji
Piše: Dean BauerObjavljeno: 08. kolovoz 2021. 05:11

HRVATSKA - SAD 14:11 (2:3, 4:2, 4:2, 4:4)

TOKIO - Plivalište Tatsumi. Suci: Severo (Italija) i Kun (Mađarska). Opunomoćenik: dr. Molnar (Mađarska).

HRVATSKA: Marcelić (11 obrana), Macan 1, Fatović, Lončar 2, Joković 2 (1), Bukić 3 (1), Vukičević 2, Bušlje, Miloš 1, Vrlić, Obradović 1, Garcia 2. Izbornik: Ivica Tucak.

SAD: Holland (13 obrana), Hooper 2, Vavic, Obert 2, Daube, Cupido, Hallock 2, Woodhead, Bowen 2, Stevenson 1 (1), Smith, Irwing. Izbornik: Dejan Udovičić.

PETERCI: Hrvatska 2-2, SAD 1-1.

OSOBNE POGREŠKE: Hrvatska 13, SAD 15. TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Macan (28), Obradović (30), Bušlje (31). ŽUTI KARTON: izbornik Udovičić (20).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 5-12 (41%), SAD 7-11 (63%).

Čast da kao posljednji hrvatski sportaši nastupe na Olimpijskim igrama u Tokiju, već je tradicionalno pripala vaterpolistima. Tradicionalno jer vaterpolo je na posljednjim nekoliko Igara posljednji sport ili disciplina na Igrama, a po tom pitanju niti Tokio nije bio iznimka.

Barakude su nam pak, za svoj i uopće hrvatski oproštaj od Tokija poklonile pobjedu. Čistu i glatku, protiv karakteristično već rasplivanih SAD za 5. mjesto na Igrama. Neovisno činjenici da što te utakmice za pordak od 5. do 8. mjesta doista niti išta donose, još manje znače, veseli što su naši igrači i u takvim okolnostima, a nakon razočarenja četvrtfinalnim porazom, smogli dostatno i snage i volje za dvije vrlo dobre utakmice.

Prije dva dana protiv Crne Gore, te u nedjeljnu zoru protiv SAD. Suparnici su samo na početku bili malo bolji i poveli 2:0, te 3:1, ali od druge do zadnje četvrtine ili preciznije pet minuta do kraja, Barakude su bile značajno bolje. Kako obrambeno, tako i napadački, pa čak i u kontrama što je vrlo teško postići protiv Amerikanaca. Pet sekundi prije kraja bilo je 11:7 za Hrvatsku, da bi Amerikanci fanatičnim presingom uspjeli priprijetiti, smanjiti na 11:10 samo dvije minute do kraja. Ipak, sve na svoje mjesto postavljaju Ante Vukičević vanjskim šutom, te Maro Joković iz peterca kojeg je u kontri iznudio Xavi Garcia za 13:10. Pače, 9 sekundi prije kraja i najljepši gol. s desnog krila, parabola opet baš Xavija Garcije.

Zaključno, utakmica je imala i dosta snažnu emotivnu notu u našoj reprezentaciji. Ovom je utakmicom naime, naš Katalonac Xavi Garcia (37) odigrao posljednju utakmicu odnosno okončao dugačku i trofejnu igračku karijeru.

24. travanj 2024 09:21