Ovog će se vikenda, od petka do nedjelje odigrati kvalifikacijski turniri za seniorsko vaterpolsko EP koje će se početkom sljedeće godine, od 3. do 15. siječnja održati u izraelskom gradu Netanyi. Hrvatske, dakako kao aktualnog prvaka Europe, nema na kvalifikacijama. U biti, kvalifikacije za Prvenstva Europe je Hrvatska igrala samo dvaput. Za EP u Sheffieldu 1993. jer smo tek stasali kao samostalna država i natjecanje u Engleskoj nam je bio prvi međunarodni turnir takvog karaktera. Drugi put je bilo za EP u Budimpešti 2014., budući da smo na prethodnom EP u Eindhovenu zauzeli tek 9. mjesto.
Na predstojećim kvalifikacijama će se pak pojaviti momčad kojoj je to također raritet. Riječ je o Srbiji, budući da je ta momčad na EP u Splitu 2022. bila tek deveta. Što se kvalifikacijskih turnira tiče, njihov je raspored:
Skupina Amersfoort (Nizozemska) - Nizozemska, Litva, Poljska i Portugal
Skupina Gzira (Malta) - Malta, Njemačka, Ukrajina i Bugarska
Skupina Istanbul (Turska) - Turska, Srbija, Slovačka i Velika Britanija
Skupina Kranj (Slovenija) - Slovenija, Rumunjska, Finska i Švicarska
Na EP u Izraelu nastupit će ukupno 16 momčadi. Osam prvoplasiranih iz Splita se znaju - Hrvatska, Mađarska, Španjolska, Italija, Grčka, Francuska, Crna Gora i Gruzija. Tu valja dodati i devetu momčad, domaćina Izrael. Jasno, to znači da će iz kvalifikacija, u Netanyu 7 reprezentacija ili pobjednici 4 skupine i tri najbolje drugoplasirane reprezentacije.
Ono što je međutim znano, a vezano je uz Europsko prvenstvo u Netanyi je da će sustav natjecanja biti malo izmijenjen, odnosno istovjetan onom na nedavno okončanom SP do 20 godina u Otopeniju ili kakav će uskoro biti u Zagrebu, na EP do 15 godina za žene, a što počinje u subotu 24. lipnja. Konkretno, od ukupno dvije skupine, prve dvije skupine (A i B) će činiti upravo 8 najboljih iz Splita 2022. Budući da su te dvije skupine zajamčeno vrlo jake, pogodnost je samo u tomu što dvije prvoplasirane momčadi iz skupina A i B odlaze izravno u četvrtfinale, dok treći i četvrtine igraju osminu finala i to protiv neke od po dvije prvoplasirane reprezentacije iz skupina C i D.
Na ovaj se način izbjegavaju "slabe" utakmice na turniru s predvidljivim ishodom i visokim rezultatom. No, zato će jedan par osmine finala po svemu sudeći biti "pakleno jak" jer je za vjerovati jasno da će Srbija biti u donjem dijelu ždrijeba među prvoplasiranim.
Nadalje, Europska organizacija vodenih sportova (LEN) usvojila je i odluku da će ženski vaterpolski turnir također brojati 16, a ne kao dosad 12 reprezentacija. Glede toga, nismo baš sigurni kako je to odveć mudro. Naime, čak se i kod muškaraca konkurencija i kvaliteta ozbiljno razvodnjava nakon 10. ili 11. mjesta. Kod žena je kvaliteta manjkava već nakon 7. i 8. mjesta, ruku na srce.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....