ANGELA WEISS Afp
TUŽAN ZAVRŠETAK

Kraj priče u Tokiju, Hrvatska poražena u četvrtfinalu od Mađarske! Jedan nas je čovjek potpuno uništio

Hrvatska je u 1/4 finalu upisala poraz od Mađarske (15:11) i tako se oprostila od borbe za medalje
Piše: Dean BauerObjavljeno: 04. kolovoz 2021. 14:23

MAĐARSKA - HRVATSKA 15:11 (2:3, 5:2, 4:3, 4:3)

MAĐARSKA: V. Nagy (14 obrana), Angyal 1, Manhercz 7, Zalanki 1, Vamos 2, Hosnyanszky, Pasztor, S. Jansik 1 (1), Erdelyi 1, De. Varga 2, Mezei, Harai.

HRVATSKA: Bijač (7 obrana), Macan, Fatović 1, Lončar 1, Joković 1, Bukić 4, Vukičević 1, Bušlje, Miloš 1, Vrlić, Obradović 2, Garcia.

Nakon dvoje uzastopnih Igara s kojih su se vraćali s kolajnama oko vrata (zlato u Londonu 2012. i srebro u Riju 2016.), došle su i jedne olimpijske igre s kojih će doma praznih ruku. Možda su nas i razmazili prijašnjih 10-15 godina s medaljama, pa onda takva bila i naša očekivanja da na baš svakom turniru "moraju" osvojiti kolajnu.

No, jedna od bitnijih stavki zašto tomu nije tako i sada je baš ova brojka iz prethodne rečenice. Biti desetljeće-desetljeće i pol u svjetskom vrhu, na samoj špicci, u svakom sportu je puno. To valja ne priznati, nego znati. No, kako ne bi bili nedorečeni, rezultat u Tokiju jest - neuspjeh! Oko toga nema dvojbem prikrivanja i zavaravanja. Ta uostalom, sam je izbornik Tucak prije polaska u Japan, upravo u razgovoru za SN vrlo decidirano naveo kako pod uspjehom na OI u Tokiju podrazumijeva samo odličje, a sve ostalo je jasno neuspjeh.

Protiv Mađarske smo se pribojavali njihove desne strane, opasnih i moćnih ljevaka Gerga Zalankija i Martona Vamosa, ali je zato Bijačeva mreža bila zatrpana golovima s lijeve strane. Kapetan Denes Varga 2 gola, ali apsolutno prvo ime utakmice je Krisztian Manhercz. Čovjek koji nam je utrpao nestvarnih 7 "komada". Svaki drugi mađarski je bio njegov. Od tih 7 čak 5 s igračem više. Manhercz i ostali Mađari su nam tako vratili za Jokovića i brobu za broncu na SP u Gwangjuu 2019. Tada je Maro u pobjedi 10:7 postigao 6 golova, sada je Krsiztian otišao i gol dalje. Svaka čast, maestralno.

No, nije taj Manhercz, a još manje dakako Denes Varga ikakva nepoznanica našima. Obojica su jasno poznati, kao i još cijela niska mađarskih igrača vanjske linije kao sjajni pucači. Ono što je teže za pojmiti je da su upravo njih dvojica bili vrlo često pri svom šutu bez ikakvog našeg bloka, bez čovjeka "na njemu", ostavljeni, zaboravljeni, pušteni... To je nedopustivo. Ako je negdje utakmica izgubljena, onda je to svakako u obrambenoj mlakosti. Kao i u sporijem plivanju od Mađara jer je i tu suparnik radio razliku. Nadovežite na sve to vratara Viktora Nagyja (14 obrana) koji kada "poludi", onda je najbolji na svijetu, a do toga su ga umnogome razbranili mlaki šutevi Barakuda... I tako, malo po malo, na što kada sve oduzmete i dodate, onda je to čistih i glatkih 15:11 za Mađarsku. Ovo takođe bode oči, čak 15 primljenih pogodaka. Nema momčadi koja će pobijediti susret, a da primi 15 "komada"...

Početak odnosno prva četvrtina i pol su bile maje više dobro, napadački posebno. Vukičević nas je doveo u vodstvo (0:1), kao i Bukić (1:2), pa Obradović (2:3). Sve je to u redu, ali i tada smo već, u prim minutama iskazali obrambene slabosti. Manhercz je poravnao na 1:1 iz kontre (Barakude nisu imale niti jednu), a Denesa Vargu nije pokolebao loš napadački ulazak u utakmicu (šut 0-3 u prve četiri minute). Upravo je Varga, sam kao duh, nepokriven izjednačio na 2:2.

U drugoj četvrtini počinje Manhercz show s dva vezana gola za prvo mađarsko vodstvo (4:3), na što naši reprezentativci uzvraćaju istom mjerom (Joković uplivavanjem i opet sjajni Bukić, za 5:4 u korist Hrvatske). U posljednej tri minute druge dionice Manhercz, Angyal, a onda i Varga, sa čak 8 metara preko Garcije redaju golove po našoj mreži. Zaostatak minus 2 u pola utakmice, ma koliko je to još rano do kraja, nije slutio na dobro. Najbolji naš igrač na utakmici, pa i na cijelom turniru, Luka Bukić je smanjio vodstvo Mađara na 7:6, ali nastavljaju se teške pogreške u obrani. Sada smo i Zalankija ostavili potpuno samog, čovjeka koji doista jest izvan forme, ali ne baš toliko da ne iskoristi prazan prostor. Tuckovi su izabranici smogli snage izjednačiti s dva gola, odnosno preko Obradovića i MIloša, ali u zadnje tri i pol minute treće četvrtine se i ponovo raspala hrvatska igra, obrana, nada. Manhercz (tko drugi) pa Erdelyi, Vamos... sve s igračem više i to je 11:8 na kraju treće dionice.

Kada je nakon minutu i pol igre u zadnjoj četvrtini Krisztian Manhercz pogodio za 12:8, bio je kraj. Na stranu što je do kraja bilo još šest i pol minuta, što u vaterpolu nije malo, ali prema odnosu snaga u bazenu, našim opetovanim pogreškama, a raspoloženom suparniku... Ne, to je tada bio kraj. Koje će biti konačne brojke manje je bitno. Makar su i one ostale zapravo iste, kada govorimo o gol-razlici.