MARCEL TER BALS Orange Pictures
IZNENAĐENJE TURNIRA

Neugodan udarac za Hrvatsku! Vaterpolisti vodili cijelu utakmicu pa izgubili uz poništen gol u završnici

Nakon četiri kola vodeća je u skupini B Rusija s deset bodova, dok bod manje ima Hrvatska
Piše: Dean BauerObjavljeno: 17. veljača 2021. 16:03

HRVATSKA - RUSIJA 13:14 (5:3, 4:4, 4:4, 0:3)

ROTTERDAM - Plivalište Zwemcentrum. Bez gledatelja. Suci: Turkkan (Turska) i Sanadze (Gruzija).

HRVATSKA: Bijač (7 obrana), Macan, Fatović 4 (0), Lončar 1, Joković 1, Bukić 1, Vukičević 2, Bušlje 1, Miloš 1, Vrlić 1, Burić 1, Garcia, Popadić. IZBORNIK: Ivica Tucak.

RUSIJA: Kostrov (7 obrana), Sučkov, Kiseljev 1, Derevjankin 1, Ašaev 1, Harkov 4 (1), Merkulov 2, Nagaev 2, Pronjin 1, Holod, Lisunov, Šepeljev 1, Ivanov (4 obrane). IZBORNIK: Sergej Jevstignjejev.

PETERCI: Hrvatska 0-1, Rusija 1-1.

OSOBNE POGREŠKE. Hrvatska 18, Rusija 10. TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Macan (26), Bukić (30).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 4-8 (50%), Rusija 10-16 (63%).

Nakon Sputnjika V protiv koronavirusa, izumili su Rusi i još jedno cjepivo. Za ili možda protiv Barakuda. Napominjali smo, naglašavali dosta dugo i prije početka turnira u Rotterdamu da je utakmica s Rusima najteža u skupini, da je Rusija nakon nas najbolja momčad. Istina, prva dva kola to nisu iskazivali, makar smo i tada naglašavali da su Rusi sastavili momčad koja vrijedi daleko više od rezultata. E sada... sada su već odigrali na razini kvalitete imena. Rusi su sastav koji ima dvojicu ozbiljnih centara Lisunova i Derevjankina, dvojicu sjajnih ljevaka Nagaeva i Harkova, a vanjsku liniju onda još upotpunjuje i Merkulov sa srednjeg vanjskog.

Istini za volju, suci su na ovoj utakmici kao i na svim dosad u Rotterdamu, blagi užas. Ne vjerujemo da ima u njima zle namjere, ali ima dosta neznanja, nepoznavanja pravila. Primjerice, uopće nam nije jasno zbog čega je Bušljin gol 18 sekundi prije kraja, a to bi bilo za izjednačenje, jednostavno poništen. Šut izvana, iskreno nismo primijetili osobnu napadu, na 2 metra ili negdje drugdje. Nadalje, omjer isključenja 18-10 u korist Rusa je prenaglašen, posebno stoga što masa dosuđenih osobnih doista nije postojala. Recimo Vukičeviću početkom treće dionice, a nakon čega je ljevoruki Nagaev postigao gol za smanjenje vodstva Hrvatske na 9:8. To je samo jedan primjer. No, ne bi bili pošteni ukoliko se ne bi malo zagledali i u igru naše momčadi.

Prvo i osnovno, zadnjih 10 minuta Hrvatska nije postigla gol! Posljednji gol je dao kapetan Andro Bušlje, 13:9 točno 2.12 minuta prije kraja treće četvrtine. Drugo, obrana s igračem manje nije bila na visini. Rusi su doduše taj dio svoje igre, napad s igračem više sjajno uigrali (10-16), ali opet valjalo je i u našoj obrani bolje odigrati. Evo primjera. Ruski pogodak Nagaeva za smanjenje naše prednosti ostvaren je nakon što je baš "zaspala" naša obrana, niti jedna ruka nije bila podignuta. Treće, imali smo velikim dijelom susreta prednost od 3 gola, a u dva navrata i 4 pogotka prednosti (9:5 sredinom druge dionice i spomenutih 13:9 krajem treće četvrtine).

Dakako da se na sve ovo može odgovoriti i kako je dobar dio posljedica loših, doista dvojbenih sudačkih odluka, uslijed kojih smo već u 5. minuti imali jednog braniča (Macan) s dvije osobne, da bi mu se u 9. minuti pridružio i drugi (Burić).

Utakmica je inače započela ruskim minimalnim vodstvima (0:1 i 1:2), ali i brzim, tada sjajnim odgovorima naših igrača u napadu. U prvoj je četvrtini briljirao posebno Vukičević asistiravši za čak 3 od 5 pogodaka. Već smo u prvoj četvrtini mogli imati i tri gola prednosti da Lorenu Fatoviću nije ispala lopta iz ruke prilikom izvođenja peterca. Početkom druge četvrtine Hrvatska je povela i s 3 razlike, a ruski izbornik Jevstignjejev je rotirao vratare, što i inače radi. Počeo je Kostrov, pa je ubacio Ivanova i onda vratio Kostrova tijekom treće dionice. U biti, sve je to donekle dobro izgledalo za Barakude do 10 minuta prije kraja kada se "ugasio" naš napad, Kostrov "skinuo" 2-3 zicera s 2 metra i naš je brod počeo tonuti.

Glede konačnog raspleta, današnji poraz ne mijenja nešto dramatično. Osvojimo li u konačnici drugo mjesto u skupini, u četvrtfinalu bi nas čekala trećeplasirana momčad iz A skupine. Najvjerojatnije Gruzija. Malo teža od recimo Kanade, ali ne mijenja nešto bitnije. U polufinalu bi nas pak čekala po svemu sudeći momčad Crne Gore. Opet nešto na što smo računali od početka turnira, Grčka ili Crna Gora. Sada je puno bitnije, vratiti mirnoću i koncentraciju, sagledati manjkavosti i u svojim redovima jer ih je bilo protiv Francuske i Rusije, te onda krenuti dalje.