Hrvatski izbornik Ivica Tucak

 TOM DUBRAVEC Cropix
Dean Bauer
NEMA GORIH

Ovo je apsolutno najlošija sportska organizacija na svijetu. Protiv njihovih ludosti su i Hrvati

Svjetska organizacija vodenih sportova i dalje vodi sport mimo volje trenera, sportaša, publike, ali i logike
Piše: Dean BauerObjavljeno: 11. studeni 2024. 10:01

Nije bitno što misle treneri, još manje igrači. Nije važno niti koliko je što zanimljivo (i je li uopće zanimljivo) gledateljima. Apsolutno je nebitno je li neki sport više ili manje televizičan, odnosno kako ga učiniti televizičnim. Logika pak kao neko mjerilo vrijednost i odnosa za njih ne postoji. Dovoljno je samo natuknuti onu "blistavu" ideju o skupini Svjetskog kupa u kojoj su samo dvije momčadi, pa će onda te dvije momčadi odigrati dvije međusobne utakmice. Jednu za drugom. S tim da to nije prvi takav slučaj.

Ne, jednostavno World Aquatics, a na nju i njezine čelnike se sve ovo odnosi, je s punom to odgovornošću i argumentacijom tvrdimo, daleko najlošija, najšlampavija i najneorganiziranija sportska organizacija. Na svijetu! Nema gore. Jednostavno, ne postoji. Nekoć su se zvali FINA i, ako ništa drugo barem su po tom akronimu bili poznati. Onda su došli neki novi ljudi, "ekstra-znalci" i vrlo inovativno promijenili ime u World Aquatics. Originalno stoga jer su isto to već učinili u atletici (World Athletics), veslanju (World Rowing), taekwondou (World Taekwondo), pa i boksu (World Boxing)... Za njima su se poveli tada i na europskoj razini, u LEN, pa su preimenovali organizaciji ime u European Aquatics. Spektakularna, senzacionalna promjena. Iznimno maštovita, bravo. Kada su krenuli s ovakvim preimenovanjem, iste sekunde smo znali - ne bu dobro. Ova ekipa jednostavno ne razumije svoj posao. No, čak ni to nije problem. Kada ili ako nešto razumijete, vrlo je razumno priupitati za savjet, pitati iskusnije, one koji su dugo i svakodnevno u tom poslu. Pitati trenere, igrače, pa možda čak i uspješne dužnosnike, suce. Priupitajte olimpijske pobjednike, ali i one brončane i srebrne. Velikane europske i svjetske, ali ne. Ova ekipa koja danas vodi FINA-u, uh, oprostite World Aquatics, to ne radi, ali su uvjereni da sve znaju najbolje i da rade sjajan posao.

Tako je spomenuta organizacija izvijestila svekoliko pučanstvo da su od subote 9. studenog ove godine izmijenili pravila načelno svih vodenih sportova, ali najviše vaterpola. Ono o čemu smo pisali prije nekoliko tjedana i protiv čega su primjerice svi treneri koji nešto znače u ovom sportu - Ivica Tucak (Hrvatska), Alessandro Campagna (Italija), Dejan Savić, Theodoros Vlachos (Grčka), Dejan Udovičić (SAD), Uroš Stevanović (Srbija), ali i Sandro Sukno, Jure Marelja i da ne dužimo dalje. U konačnici, jedan Ratko Rudić, a taj je dosta uspješan u ovom sportu, je protiv nekih ludosti koje sada nameće FINA (a joj, oprostite, World Aquatics).

Ova izmjena pravila vrijedi za sva natjecanja pod okriljem svjetske organizacije vodenih sportova, dakle za OI, SP, Svjetski kup, kao i kvalifikacije za spomenuta natjecanja.

Ne, nisu sve izmjene loše i to smo naveli. Povećanje broja igrača u momčadi s 13 na 14 pozdravljamo, kao i tzv. "challenge" opciju za trenera, odnosno mogućnost preispitivanja ispravnosti neke sudačke odluke. No, kraćenje terena, smanjivanje vremena napada, ali i vremena tzv. drugog napada, kao i skraćenje napada s igračem više, to jednostavno vaterpolo pretvara u neki drugi sport. Ujedno, ovo pravilo je nauštrb tehničkog umijeća igrača. Prijašnjim su izmjenama pravila smanjili ulogu centra (Mađari inače baš nemaju osobite centre, a trenutačno Mađari vode glavnu riječ u WA, jamačno slučajnost), onda je smanjena i uloga braniča; sada se smanjuje teren i skraćuje vrijeme napada kako bi se samo više brzalo, a to znači i griješilo.

Budući da je ovo zasad odluka World Aquaticsa, sad samo očekujemo trenutak kada će ista pravila usvojiti i European Aquatics. To je ona organizacija i oni novi ljudi s vizijom koji su strašno unaprijedili vodene sportove. Najsmješnije će biti ako European Aquatics ne usvoji ove promjene, već nastave igrati po dosadašnjim pravilima. Dogodi li se takvo što, onda ćemo imati vaterpolo kao sport u kojem u euro-natjecanjima vrijede jedna pravila, a u svjetskim nadmetanjima druga. U biti... pa to baš i očekujemo. To bi bilo baš onako... "vaterpolski".

Neka od najbitnijih izmjena pravila vaterpola

- dužina vaterpolskog igrališta se smanjuje na 25 metara, od vrata do vrata

- vrijeme napada se smanjuje s 30 sekundi na 25 sekundi, izuzev za ženska nadmetanja u kojima ostaje dosadašnjih 30 sekundi

- vrijeme tzv. drugog napada (nakon obrane vratara, bloka ili odbijanja od okvira gola, te povratka lopte u posjed momčadi koja napada) se skraćuje s 20 na 15 sekundi

- vrijeme napada s igračem više odnosno vrijeme isključenog igrača se smanjuje s 20 na 15 sekundi

- broj igrača u momčadi odnosno zapisniku se povećava s 13 na 14

- svaka momčad može imati u zapisniku i samo jednog vratara, ali u tom slučaju broj igrača u polju ostaje 12

- u slučaju da predviđeni vratar ne može nastaviti igru, tada netko od igrača u polju može preuzeti ulogu vratara, ali mora tada preuzeti crvenu kapicu sa svojim uobičajenim brojem. Primjerice, igrač s brojem 5 ukoliko postaje vratar, mora imati na sebi CRVENU kapicu s brojem 5. No, taj zamjenski vratar ne uživa povlasticu klasičnog vratara, dakle ne smije braniti s dvije ruke

- ostavljena je mogućnost da momčad u napadu igra sa svih 7 ‘igrača iz polja‘

- treneru se omogućuje da u svakoj utakmici jednom upotrijebi ili pozove tzv. "challenge" ili nazovimo to, provjera. Tu se misli na provjeru u situacijama dvojbenosti je li gol postignut ili ne; je li dosuđen ili nije kazneni udarac (peterac); je li bilo ili nije brutalnog prekršaja; je li neki udarac, šut prema golu upućen nakon isteka vremena; uslijed mogućih problema s elektronikom u smislu isteka vremena napada ili kvara sata koji određuje vrijeme napada itd. U slučaju da "challenge" bude usvojen odnosno da je trenerova reakcija bila ispravna, isti trener dobiva mogućnost ulaganja još jednog "challengea".

- upotreba VAR sustava je pomoć sucima u situacijama moguće dvojbene posudbe - je li postignut gol ili ne; je li bilo kazne za peterac; je li bilo brutalnog prekršaja; prijevremenog ulaska u igru prethodno kažnjenog igrača ili presporog izlaska kažnjenog igrača iz igre; ali i u slučaju kvara elektronike za zapisničkim stolom (vrijeme napada, primjerice).

Linker
11. studeni 2024 10:01