ANTE CIZMIC Cropix
VATERPOLO

Radnički pao u Splitu na otvaranju Lige prvaka: Fatović čudesan, Čelar junak

U drugom susretu skupine mađarski Ferencvarosi je razbio Dinamo iz Tbilisija s 16-7
Piše: Dean BauerObjavljeno: 08. listopad 2024. 21:39

JADRAN - RADNIČKI 15:13 (10:10) (2:0, 2:3, 3:2, 3:5 - 5:3)

SPLIT - Plivalište Poljud. Gledatelja 300. Suci: Zwart (Nizozemska) i Boudramis (Grčka).

JADRAN: Bijač (11+1 obrana), Čagalj, Marinić Kragić 1, Radan, Z. Butić 1, Pejković, Tomasović, Zović 1, Berehulak 1, D. Baničević 1, Fatović 5, Dužević, Čelar. TRENER: Jure Marelja.

RADNIČKI: Filipović (11 obrana), S. Rašović (0-1), Stanojević, Janković 1, Dadvani, Pijetlović 1, Drašović 1 (1-1), N. Jakšić 1, Vasić 2, Vićković 3 (1-1), P. Jakšić, Murišić 1, Dobožanov. TRENER: Uroš Stevanović.

PETERCI: Jadran -, Radnički 2-3.

OSOBNE POGREŠKE: Jadran 17, Radnički 16. ISKLJUČENJE S PRAVOM ZAMJENE: Z. Butić (20). CRVENI KARTON: Posinković, pomoćni trener Jadrana (20). TREĆA OSOBNA POGREŠKA: P. Jakšić (21), Radan (25), Drašović (26), Čagalj (27), Pijetlović (31), Stanojević (32), Pejković (32).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Jadran 6-16 (38%)1, Radnički 5-13 (38%).

RASPUCAVANJE PETERACA: 11:10 - Marinić Kragić, 11:11 - S. Rašović, 12:11 - Fatović, 12:12 - Vićković, 13:12 - Tomasović, Vasić - Čelar brani, 14:12 - Zović, 14:13 - Janković, 15:13 - Berehulak.

Luda, u biti za gledatelje vrlo zanimljiva utakmica, za domaćina i s najboljim epilogom. U 1. kolu skupine B Lige prvaka, vaterpolisti Jadrana su u Splitu raspucavanjem peteraca svladali kragujevački Radnički koji je bio jako, jako blizu punog bodovnog plijena. Naime, 11 i pol sekundi prije kraja utakmice Radnički je prvi i jedini put poveo (10:11) golom Vasića s igračem više. Bila je to posljedica prethodno puno propuštenih prilika domaćina, vodstva 9:6, uostalom i brzanja u posljednjem napadu s igračem više još pri rezultatu 9:9, u posljednjoj minuti.

Jadran je krenuo u posljednji, odlučujući napad. Jasno, otplivao je naprijed i vratar Marko Bijač. Bilo je savršeno vidljivo - a i logično - da će Jadran taj završni šut podariti Lorenu Fatoviću. Kako i ne bi kada je dotad već imao četiri pogotka, napadački je sam "vukao" Splićane. Znali su to i Srbi, blokirali ga, napravili tzv. običan prekršaj nad njim i slobodan udarac. E, to je nešto odakle je Fatović najopasniji. Dignuti se sa šest metara, suparnik se mora odmaknuti i jasno... Gol. Pogodak za 10:10, točno 2,2 sekunde do kraja. Loren je spasio Jadran poraza, osigurao raspucavanje peteraca. U njima je pak odlučujuća bila treće serija kada je između vratnica Jadrana, trener domaćina Jure Marelja poslao Martina Čelara, iako je Bijač bio sjajan cijelu utakmicu. Znaju to treneri napraviti pri raspucavanju peteraca, razložno, ne bi li malo psihološki poremetili suparnika, izbacili ga "iz tračnica". Upalilo je. Čelar je obranio šut Dušanu Vasiću koji se tako od potencijalnog junaka pretvorio u tragičara.

Jadrana glede, daleko, daleko najbolji kod Splićana su bili... Dubrovčani! Marko Bijač je ubilježio ukupno 12 obrana, od toga jedan peterac u početku susreta. Loren Fatović je postigao pet golova, ali bitno je i kada. Nema ga u početku, kada je Jadran sjajno otvorio s 3:0 i 4:1. Radnički je prvi gol postigao manje od dvije minute prije kraja druge četvrtine. Samo, što su baš u tih minutu i pol dali čak tri gola i smanjili na 4:3.

U drugom poluvremenu, kada je Radnički stiskao, e tada je Fatović "grizao". On je postigao četiri uzastopna gola Jadrana. Odveo je Splićane i do 7:5 (gol dvije sekunde prije kraja treće četvrtine) i do 8:5 početkom posljednje. Imali su Splićani plus tri (9:6) još pet minuta do kraja, ali su to uspjeli "prosuti".

Valja doduše spomenuti i jako loše izdanje nizozemskog suca Zwarta koji je dosudio jedan eklatantno nepostojeći peterac za Radnički. Iz Zagreba se vidjelo, onda iz svih kuteva kamere da Marinić Kragić nije napravio prekršaj nad Pijetlovićem. Sudac je stajao četiri metra dalje, voda se nije pjenila, sve se savršeno vidjelo tako da se zaista čovjek mora priupitati što je Nizozemac gledao i razumije li on ovaj sport. Mogao je utjecati na ishod, možda uostalom i jest jer iz dosuđenog peterca su Srbi dali gol. Na koncu ipak pobjeda, ali budući da je petercima onda Jadranu dva boda, suparniku jedan.

1. KOLO, SKUPINA A: Novi Beograd - Steaua 11:7, Waspo 98 Hannover - Oradea 10:11; SKUPINA B: Jadran (S) - Radnički 15:13 (10:10), Ferencvaros - Dinamo Tbilisi 16:7.

08. listopad 2024 22:01