SP PLIVANJE

Zlata za Finka, Ribeira, Kohler i Douglass, ali jedna bronca u Dohi ima posebnu priču

Angelina Kohler uzela je svoju orvu seniorsku medalju na velikim natjecanjima
Piše: HinaObjavljeno: 12. veljača 2024. 18:56

Amerikanac Nic Fink na 100 prsno, Portugalac Diogo Matos Ribeiro na 50 m dupin, Njemica Angelina Kohler na 100 leptir, te Amerikanka Kate Douglass na 200 mješovito osvojili su zlatne medalje drugog dana plivačkih natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Dohi.

Amerikanac Nic Fink je pobijedio na 100 prsno s rezultatom 58.57. Drugi je bio Talijan Nicolo Martinenghi sa 58.84, dok je bronca pripala Britancu Adamu Peatyju sa 59.10.

Peaty je bio olimpijski pobjednik u ovoj disciplini u Rio de Janeiru (2016) i Tokiju (2020). Međutim, u travnju prošle godine je otkrio kako se bori sa svojim mentalnim zdravljem. Imao je problema s depresijom, alkoholom, a dijagnosticiran mu je i ADHD. Plivanju se vratio koncem prošle godine s ciljem plasmana na OI u Pariz.

"Nažalost, uspjeh, a posebno sport, nikad nije linearni grafikon. Hoću li se ikada vratiti na ono što sam bio? Možda ne. Pomirio sam se s tim, ja sam osoba koja želi biti bolja u sportu, ali i stalno napredovati u razvoju," kazao je uoči Dohe Peaty, čiji svjetski rekord od 56.88 stoji više od četiri godine.

Kinez Qin Haiyang koji je na SP-u u Fukuoki prošle godine slavio na 50, 100 i 200m prsno nije doputovao u Dohu kako bi se pripremio za Olimpijske igre u Parizu.

Na 50 m dupin pobijedio je svjetski juniorski rekorder Portugalac Diogo Matos Ribeiro sa 22.97. Mladi 19-godišnji Portugalac je prošle godine u Fukuoki bio drugi, a ovoga puta je "doplivao" do zlata.

Srebro je osvojio Amerikanac Michael Andrew s rezultatom 23.07, a broncu je osvojio Australac Cameron McEvoy sa 23.08.

Na 100 leptir pobijedila je 23-godišnja Njemica Angelina Kohler ostvarivši najveći uspjeh u karijeri.

Prvu seniorsku medalju na velikim natjecanjima ostvarila je s rezultatom 56.28. Amerikanka Claire Curzan je bila druga s rezultatom 56.61. Za 19-godišnju Amerikanku ovo je šesta medalja sa svjetskih prvenstava, ali tek druga u pojedinačnim nastupima nakon bronce iz Budimpešte na 100 leđno. Preostale četiri medalje je osvojila u štafetnim utrkama.

Bronca je pripala Šveđanki Louise Hansson s rezultatom 56.94. U ovoj disciplini nastupila je i hrvatska plivačica Amina Kajtaz koja je u jučerašnjem polufinalu zauzela 16. mjesto s rezultatom 59.22.

U posljednjoj finalnoj disciplini drugog plivačkog dana na 200 mješovito pobijedila je Amerikanka Kate Douglass s rezultatom 2:07.05 obranivši zlato iz Fukuoke.

Kanađanka Sydney Pickrem je bila druga sa 2:08.56, dok je broncu osvojila Kineskinja Yiting Yu s vremenom 2:09.01. Kineskinja je bila treća i prošle godine na SP-u u Japanu.

12. svibanj 2024 16:02