Od utorka do nedjelje će budimpeštanska Duna Arena sa svojih okvirno 5000 mjesta svjedočiti završetku plivačke godine. Ondje će se održati Svjetsko prvenstvo u tzv. malim odnosno - ispravnije - 25-metarskim bazenima. To je istinski točka na “i” poprilično dugačke i naporne plivačke sezone na globalnoj razini.
Počela je još u veljači u Dohi na seniorskom Svjetskom prvenstvu koje istini za volju nije baš okupilo planetarnu plivačku kremu, ali bilježi se. Naime, Katar je dobar dio plivačkog svijeta zaobišao iz čisto sportskih, natjecateljskih razloga jer se onim najboljima nikako nije uklapao u raspored treninga, hvatanja forme za kulminaciju sezone, to su bile Igre u Parizu, dakako. Osim toga, mnogima je još prije Pariza predstojalo i kvalificirati se ili tzv. “trials”, koji su osobito naporni u SAD. Nakon Pariza je još bilo ponešto utrka svjetskih kupova, da bi sad došli do konca ili predbožićnih utrka za svjetske naslove u 25 metara.
Kada govorimo o eliti, jedna od zvijezda će siguro biti Amerikanka Kate Douglass. Ove je godine dvaput pobjeđivala u disciplini 200 prsno i to baš u 25-metarskim bazenima. Vlasnica je svjetskog rekorda iz Singapura u studenom (2:12.72) u ovoj disciplini. Ukupno je ove godine u natjecanjima Svjetskog kupa osvojila čak 11 zlata, te je logično, ukupna pobjednica.
Dolazi i Summer McIntosh
Kate Douglass je i braniteljica naslova svjetske prvakinje u 25-metarskim bazenima, iz Melbournea 2022. na 200 mješovito, a također je sudjelovala i u štafetnim pobjedama 4x50 slobodno, 4x100 mješovito i 4x50 mješovito. Kate Douglass je na OI u Parizu osvojila zlatnu medalju na 200 prsno i štafeti 4x100 mješovito, te srebra na 200 mješovito i 4x100 slobodno.
Nadovezujući se na vrhunsko stanje koje su postigli tijekom ljeta, još ih ima podosta onih koji dolaze u Budimpeštu u sjajnoj formi. Recimo, Švicarac Noe Ponti dvaput je postavljao svjetski rekord na 50 leptir Svjetskom kupu u Singapuru prije mjesec dana (21.50). Amerikanka Regan Smith, otkriće još sa seniorskog SP u južnokorejskom Gwangjuu 2019., vlasnica je dva svjetska rekorda, na 100 leđno (54.27) i 200 leđno (1:58.83). Pogađate već gdje je to isplivala. Također prije mjesec dana na Svjetskom kupu u Singapuru.
Kina ima aduta (jednog od) u Qin Haiyangu koji je u Svjetskom kupu osvojio ove godine četiri zlata, za malo mu je izmaknula ukupna pobjeda u ovom natjecanju. Izjednačio je svjetski rekord na 100 prsno (55.61). Iz iste države, ali zasebnog autonomnog područja, iz Hong Konga stiže sjajna Siobhan Haughey koja je osvojila treće mjesto u ukupnom poretku ovogodišnjeg Svjetskog kupa s devet medalja, malo više od polovice su zlatne, te je ona u Budimpešti među favoritkinjama primarno u utrkama 100 i 200 slobodno.
Nikako ne valja smetnuti s uma ni Kanađanku Summer McIntosh, trostruku olimpijsku pobjednicu iz Pariza (200 leptir, te 200 i 400 mješovito) uz još jedno srebro (400 slobodno). Podsjetimo, riječ je o djevojci koja ima tek 18 godina, a koja je zablistala prvi put prije dvije godine, baš u Budimpešti. Tada na SP u “velikim bazenima” sa zlatima na 200 leptir i 400 mješovito uz još po jedno srebro odnosno broncu. To su velike, svjetske zvijezde.
Gdje je tu i što može Hrvatska? Naša plivačka reprezentacija koja broji 11 članova, danas će put Budimpešte. Ovoliki broj plivačica i plivača, kao i podatak da će plivati ukupno u čak 20 disciplina, jamči nešto što baš i nije u posljednje vrijeme uobičajeno na velikim natjecanjima - svaki ćemo dan imati naše predsatavnike u bazenu Duna Arene. Najviše, čak osmero prvog dana ili u utorak.
Imamo čak dvije štafete - mušku 4x100 slobodno (Nikola Miljenić, Jere Hribar, Toni Dragoja, Vlaho Nenadić) i muško-žensku 4x50 mješovito (Nikola Miljenić, Jana Pavalić, Meri Mataja i Jere Hribar). Jednako kao što veseli da konačno imamo i plivače/plivačice koji ne plivaju nužno samo jednu disciplinu. U Budimpešti je naš rekorder po tom pitanju Nikola Miljenić koji će plivati - barem je prijavio - sedam disciplina (50 leptir, leđno i slobodno, 100 slobodno i mješovito, te dvije štafete).
Intrigira nastup Marina Mogića
Sad, što se tiče rezultata ili dometa, plasman već u polufinale, poglavito još i pokoju finalnu utrku, bio bi velik uspjeh. Za to će trebati vjerojatno isplivati osobne i državne rekorde. Intrigirat će recimo nastup Marina Mogića. Dugoprugaš sa perfektnim juniorskim rezultatima, ali su onda zaredale i ozljede i bolesti (lakat, srčani problemi, rame, leđa...), ove se godine potpuno zdrav vratio u pun pogon. Njegova disciplina 1500 metara je već prvog dana natjecanja.
Jasno da su prve hrvatske vedete Nikola Miljenić, Jere Hribar i Jana Pavalić. U Parizu na Igrama su bili jako daleko od polufinala, njihovi su nastupi završavali već prijepodne.
Sad će konkurncija biti jaka, nema dvojbe, ali ipak nije baš toliko oštra kao u olimpijskim bazenima, pa onda još i na samim Igrama. Dakle, moglo bi se... Sad, jesmo li u pravu, doznat ćemo vrlo skoro. Tijekom sljedećeg tjedna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....