Katie Ledecky ispisala povijest

OLI SCARFF Afp
ZA POVIJEST PLIVANJA

Ledecky 5. put svjetska prvakinja na 800 slobodno, Sjostrom 4. naslov na 50 leptir, pao i svjetski rekord

Ledecky je postala prva plivačica ili plivač u povijesti koja je uspjela osvojiti zlato u istoj disciplini na pet uzastopnih svjetskih prvenstava
Piše: HinaObjavljeno: 24. lipanj 2022. 20:58

Pretposljednjeg dana plivačkih natjecanja na Svjetskom prvenstvu u vodenim sportovima u Budimpešti postavljen je treći svijetski rekord, to je uspjelo australskoj mješovitoj štafeti na 4x100 metara slobodno, dok su Amerikanka Katie Ledecky i Šveđanka Sarah Sjostrom nastavile svoje dominacije na 800m slobodno, odnosno 50m leptir.

Australija je do zlata na 4x100m slobodno stigla u sastavu Jack Cartwright, Kyle Chalmers, Madison Wilson i Mollie O'Callaghan s vremenom 3:19.38 minuta što je za dvije stotinke brže od dosadašnjeg rekorda kojega su držale SAD otprije tri godine sa SP u Gwangjuu. Srebro je sa 3:20.61 osvojila Kanada, a broncu SAD sa 3:21.09.

Ledecky je postala prva plivačica ili plivač u povijesti koja je uspjela osvojiti zlato u istoj disciplini na pet uzastopnih svjetskih prvenstava, 25-godišnja Amerikanka dominirala je utrkom od starta do cilja te slavila s vremenom 8:08.04 minuta, što je za više od 10 sekundi brže od srebrne Australke Kiah Melverton (8:18.77), dok je broncu osvojila Talijanka Simona Quadarella (8:19.00). Za Ledecky je ovo 19. zlatna medalja sa svjetskih prvenstava, a četvrta u Budimpešti gdje je već slavila i na 400m, 1500m te u štafeti 4x200m.

Sjostrom (28) je, pak, nastavila dominaciju na 50m leptir, ona je bila jedina koja je tu dionicu svladala za manje od 25 sekundi te s vremenom 24.95 sigurno stigla do četvrtog uzastopnog zlata u toj disciplini. Srebro je sa 25.31 osvojila Francuskinja Melanie Henique sa 25.31, a broncu Kineskinja Zhang Yufei sa 25.32. Zanimljivo, Yufei je bila brončana i u preostale dvije dionice leptirovim stilom, na 100m i 200m, u Budimpešti.

Domaći junak Kristof Milak (22) je potvrdio svoju dominaciju u plivanju leptirovim stilom u Budimpešti, nakon uvjerljive pobjede na 200m, postao je zlatmi i na dvostruko kraćoj dionici. Milak je na cilj stigao s vremenom od 50.14 sekundi, a na kraju utrke je izrazio nezadovoljstvo jer nije oborio svjetski rekord Amerikanca Caeleba Dressela (49.45). Srebro je sa 50.94 osvojio Japanac Naoki Mizunuma, a broncu Kanađanin Joshua Liendo sa 50.97.

Britanac Benjamin Proud (27) osvojio je zlato u utrci na 50m slobodno, on je u najbržoj plivačkoj disciplini slavio s vremenom 21.32 sekunde, devet stotinki ispred srebrnog Amerikanca Michaela Andrewa, odnosno 25 stotinki od brončanog Francuza Maximea Grousseta. Za Prouda je ovo drugo svjetsko zlato u karijeri, a prvo je osvojio također u Budimpešti, ali prije pet godina i to na 50m leptir.

U vrlo zanimljivom finalu plivačica na 200m leđno slavila je Australka Kaylee McKeown s vremenom 2:05.08 minuta, četiri stotinke ispred srebrne Amerikanke Phoebe Bacon, dok je broncu osvojila još jedna Amerikanka Rhyan White sa 2:06.96.