Nikola Miljenić

IVANA NOBILO/CROPIX Cropix
SP U PLIVANJU

Miljenić bez polufinala na 100m slobodno, Bošnjak 17. na 800 m; Amerikanci i Australke postavili rekorde

Hrvatski plivač Nikola Miljenić ostao bez plasmana u polufinale na 100 m slobodno
Piše: HinaObjavljeno: 14. prosinac 2022. 13:29

Hrvatski plivač Nikola Miljenić ostao bez plasmana u polufinale na 100 m slobodno na na Svjetskom plivačkom prvenstvu u 25-metarskom bazenu koje se održava u Melbourneu, dok je Klara Bošnjak zauzela 17. mjesto na 800 m slobodno.

Miljenić je u kvalifikacijama na 100 m slobodno zauzeo 30. mjesto s vremenom 47.51, što je nešto slabije od njegovog najboljeg rezultata u toj disciplini (47.37). Najbrži je u kvalifikacijama bio Jordan Crooks s Kajmanskih Otoka s vremenom 45.61.

Bošnjak je bila 17. s vremenom 8:49.67, što je 45.60 sekundi sporije od pobjednice Lani Pallister iz Australije (8:04.07). Druga je Erika Fairweather (8:10.41) iz Novog Zelanda, a treća Japanka Miyu Namba (8:12.60).

Svjetski rekord Australki i Amerikanaca

Australska ženska plivačka štafeta osvojila je zlatnu medalju i oborila svjetski rekord u štafetnoj utrci 4x200 metara slobodno na Svjetskom prvenstvu u kratkim bazenima u Melbourneu.

Madison Wilson, Molly O‘Callaghan, Leah Neale i Lani Pallister utrku asu završile za 7:30.87 minuta. Australke su bile 1.98 sekundi brže od Nizozemki koje su prije osam godina u Dohi pobijedile u Svjetskom kupu sa 7:30,87 minuta.

Australke su bile najbolje u pojedinačnim utrkama na 800 metara slobodno i 100 metara leđno. U utrci na 800 metara Pallister je slavila s vremenom 8:04.07 minuta, srebrnu medalju osvojila je Novozelanđanka Erika Fairwhetarer, dok je bronca pripala japanskoj plivačici Miju Nambi. U disciplini 100 metara leđno zlato je osvojila Kailey McKeown s rezultatom od 55.49 sekundi, srebro je pripalo njezinoj sunarodnjakinji O‘Callaghan, a broncu su podijelile Kanađanka Ingrid Wilm i Amerikanka Claire Curzan.

Zlatnu medalju u ženskoj utrci na 50 metara delfin osvojila je Amerikanka Tori Huske s vremenom 24.64 sekunde, srebro je osvojila Kanađanka Margaret McNeil, a broncu Kineskinja Yufei Zhang.

U muškoj konkurenciji danas su održana dva finala, a zlatne medalje u utrkama na 50 metara delfin i 100 metara leđno osvojili su Brazilac Nicolas Santos i Amerikanac Ryan Murphy, s rekordima prvenstava. Santos je utrku na 50 metara delfinovim stilom isplivao za 21.78 sekundi, srebrnu medalju osvojio je Švicarac Noe Ponti, dok je broncu osvojio mađarski predstavnik Sebastián Szabo.

Murphy je utrku na 100 metara leđno završio za 48.50 sekundi, srebro je pripalo Talijanu Lorenzu Mori, a bronca domaćem natjecatelju Isaacu Cooperu.

Amerikanci Ryan Murphy, Nic Fink, Kate Douglas i Torri Huske postavili su danas novi svjetski rekord u mješovitoj štafeti 4 x 50 metara mješovito s 1:35.15 minuta. Oni su oborili rekord Nizozemske za 1.03 sekunde.

Za drugi rekord u ovoj disciplini pobrinuli su se Talijani koji su s 1:36.01 bili brži i od starog svjetskog rekorda, a osim srebrnih sada su Lorenzo Mora, Nicolo Martinenghi, Silvia di Pietro i Constanza Cocconcelli također europski rekorderi. Kanađani su osvojili broncu.

Pet zlata za SAD, tri za Australiju

Trećeg dana Svjetskog prvenstva u plivanju u 25-metarskim bazenima u Melbourneu podijeljeno je devet kompleta medalja, a više od pola zlatnih odličja, njih pet, osvojili su predstavnici SAD-a.

Amerikanke su osvojile tri od četiri zlata u ženskoj konkurenciji, Dakota Luther je bila najbrža na 200m leptir, Lily King na 100m prsno te štafeta na 4x50m slobodno. Kod plivača zlata za SAD osvojili su Kieran Smith na 400m slobodno i Nic Fink na 100m prsno.

Tri zlata osvojili su domaći predstavnici koji su bili najbolji na 100m slobodno u obje konkurencije, Kyle Chalmers u muškoj, odnosno Emma McKeon u ženskoj. Australija je osvojila zlato i na 4x50m slobodno kod plivača.

Jedino preostalo zlato osvojio je južnoafrički veteran Chad Le Clos na 200m leptir.