Subota u Budimpešti, na Svjetskom je prvenstvu u 25-metarskim bazenima bila pretposljednji dan nadmetanja. Prijepodne je donijelo i nastupe u kvalifikacijama za šestero naših plivača. Najbolje jutro u Mađarskoj su od naših imali sprinteri Jere Hribar i Meri Mataja. Naime, Jere se plasirao u polufinale utrke 50 slobodno, a Meri Mataja u polufinale iste dionice, ali prsnim načinom. Jako malo, tek jedna stotinka sekunde dijelila je i Janu Pavalić do polufinala na 50 slobodno.
U ovoj disciplini smo međutim, već u kvalifikacijama dobili i još jedan svjetski rekord. Isplivao ga je Jordan Crooks iz Kajmanskih otoka (20.08). Naš Jere Hribar je isplivao 10. vrijeme kvalifikacija (20.94) što je njegov osobni rekord. Inače, ovu disciplinu u "malim" bazenima Hribar nije plivao od 2022. kada je imao vrijeme 21.66. U večernjem polufinalu, Jere je koš malo poboljšao osobni rekord, isplivavši pedeseticu za 20.88. To je sad već sve bliže hrvatskom rekordu (20.07) kojeg još uvijek drži Duje Draganja.
Crooks ispisao povijest
Inače, u polufinalu ove utrke imali smo i još jedan svjetski rekord, i opet od istog dečka kao i prijepodne, plivača s Kajmanskih otoka, Jordana Crooksa. Novi svjetski rekord je sada 19.90 što znači da je Crooks postao prvi koji je 50 slobodno isplivao ispod 20 sekundi. Na ovoj dionici je nastupio i Nikola Miljenić koji je postigao vrijeme 21.26 za 18. mjesto kvalifikacija. Na 50 slobodno je inače nastupalo ukupno točno 100 plivača.
Meri Mataja je uspjela u kvalifikacijama izboriti posljednje mjesto koje je vodilo u polufinale. Meri je na 50 prsno bila 16. u vremenu 30.21. To je bilo tada samo tri stotinke sporije od njezinog hrvatskog rekorda. U polufinalu je bila još brža, 30.17, a time je dakle za jednu stotinku popravila vlastiti hrvatski rekord. Ipak, nije bilo dostatno za finale. Štoviše, za finale je trebalo plivati barem 29.68, toliko je ta utrka bila brza. Meri je na koncu završila SP u ovoj disciplini na 16. mjestu.
U subotu prijepodne gledali smo i još jedne kvalifikacije u sprinterskim disciplinama, 50 slobodno za žene. Jani Pavalić je nedostajala doslovno jedna stotinka za ulazak u polufinale. Za toliko joj je "pobjegla" Nizozemka Milou van Wijk. Jani ostaje utjeha ipak da je postavila novi nacionalni rekord (24.34) odnosno popravila prijašnji koji je bio 13 stotinki sporiji. Na 400 mješovito je nastupio Juraj Barčot i u konkurenciji 38 plivača zabilježio 29. vrijeme (4:14.51).
U subotu oborena četiri rekorda
S nestrpljenjem smo iščekivali nastup Marina Mogića na 800 slobodno koje mu je u ovom trenutku jača disciplina. Marin je na koncu bio 22. s vremenom 7:55.55. To je vrijeme novog hrvatskog rekorda ili 10 stotinki brže od dosadašnjeg kojeg je Franko Grgić postavio 2018. godine. Neovisno rekordu, to naše sada najbolje vrijeme u ovoj disciplini ipak je čak 23 i pol sekunde sporije od prvog u kvalifikacijama što pokazuje koliki je još put pred Marinom.
Posebna priča SP u "malim bazenima" u glavnom mađarskom gradu su svjetski rekordi. Od utorka do kraja subote točno 22 rekorda, od toga su u subotu postignuta četiri. Nižu se u pomalo iznenađujućem broju, ali isto tako u velikoj mjeri i od istih plivača i plivačica. Jedna se osobito ističe. Amerikanka Gretchen Walsh (21), cura koja je u Parizu osvojila 4 medalje (2 zlata i 2 srebra), u Budimpešti je dosad postavila već 6 svjetskih rekorda.
Od toga 5 u pojedinačnim disciplinama, jedan u štafetama. Budući da svaki svjetski rekord World Aquatics nagrađuje s 25.000 dolara, Walsh je samo na temelju pojedinačnih utrka zaslužila 125.000 dolara. Još će pokoja tisućica i iz rekordne štafete.
Makar, pustimo novac, čudesno je njezino plivanje. U petak je na 100 leptir postavljala svjetski rekord u kvalifikacijama, pa opet u polufinalu. Najavili smo odmah da će u subotu, u finalu, u istoj disciplini i treći put postaviti najbolje vrijeme na Globusu. Nismo pogriješili. U biti, s Walsh je teško pogriješiti ove godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....