Sarah Sjoestroem (arhiva)

KEMPINAIRE STEPHANE Kmsp Via Afp
SVJETSKO PRVENSTVO

Svjetska rekorderka i višestruka europska prvakinja ostala bez zlata u posljednjim metrima lude utrke

Australka je projurila pokraj konkurentica i u sjajnom finišu osvojila svoj prvi pojedinačni naslov svjetske prvakinje
Piše: HinaObjavljeno: 23. lipanj 2022. 20:55

Svjetska rekorderka i višestruka europska prvakinja na 100 m slobodno, najbolja švedska plivačica Sarah Sjoestroem još je jednom ostala bez naslova svjetske prvakinje u ovoj disciplini, a u posljednjim metrima natjecanja u Budimpešti zlato joj je otela Australka Mollie O'Callaghan.

Sjoestroem je nakon 50 metara bila na najboljem putu da konačno osvoji zlato na 100 slobodno, koje joj nedostaje u prebogatoj kolekciji. Okrenula je prva, a blizu joj je, na samo devet stotinki, bila Amerikanka Torri Huske. O'Callaghan je okrenula tek kao šesta i za 28-godišnjom Šveđankom zaostajala više od pola sekunde.

No, u drugih 50 metara 18-godišnja Australka je poput torpeda projurila pokraj konkurentica i u sjajnom finišu osvojila svoj prvi pojedinačni naslov svjetske prvakinje (52.67). Sjoestroem je na cilj došla 13 stotinki iza Australke (52.80), a Huske je osvojila broncu (52.92).

Za Šveđanku je ovo ukupno 18 odličje na svjetskim prvenstvima u 50-metarskom bazenu, a po četvrti put je osvojila srebro na 100 slobodno.

Amerikanac Ryan Murphy, olimpijski pobjednik na 100 i 200 leđno na Igrama u Rio de Janeiru 2016., šest godina poslije je dočekao svoje prvo pojedinačno zlato na svjetskim prvenstvima. Nakon što je u Budimpešti već osvojio srebro na 100 metara, Murphy je na dvostruko dužoj dionici nadmašio sve konkurente i stigao do zlata (1:54.52).Britanac Luke Greenbank (1:55.16) osvojio je srebrno odličje, a Amerikanac Shaine Casas (1:55.35) doplivao je do bronce.

Amerikanci su osvojili zlato i u štafeti 4 x 200 slobodno, gdje su s rezultatom na granici sedam minuta (7:00.24) bili uvjerljivi pobjednici. Štafeta Australije se morala zadovoljiti srebrom (7:03.50), a do bronce su doplivali Britanci (7:04.00) koje je Tom Dean u zadnjoj izmjeno doveo na postolje s petog mjesta koje su držali uoči zadnjih 200 metara.

Američka reprezentacija je postala bogatija za zlatno odličje i u utrci plivačica na 200 prsno zaslugom Lilly King, koja se tako na najbolji način iskupila za lošu izvedbu na upola kraćoj dionici na kojoj je branila naslov svjetske prvakinje, a ostala je bez odličja. King (2:22.41) je bila najbolja nakon 50 metara, ali je do zadnjeg okreta pala na peto mjesto, da bi u zadnjih 50 metara prestigla konkurentice. Australka Jenna Strauch (2:23.04) osvojila je srebro, a Amerikanka Kate Douglass (2:23.20) broncu.

Na istoj dionici kod plivača slavio je svjetski rekorder, Australac Zac Stubblety-Cook (2:07.07). Na polovici utrke bio je posljednji, da bi u zadnjih 50 metara, strašnim finišom s trećeg mjesta došao do naslova svjetskog prvaka. Srebro su podijelili Japanac Yu Hanaguruma i Šveđanin Erik Persson (2:08.38).

U petak, pretposljednjeg dana plivačkih natjecanja, na startu će se naći i jedina hrvatska predstavnica u Budimpešti, 18-godišnja Meri Mataja, koja će se pokušati probiti do polufinala na 50 prsno. Plivat će u četvrtoj od šest kvalifikacijskih skupina, koja bi trebala startati u 9.45 sati.