Navigation toggle

Jednokratni povratak u zlatnu disciplinu - Valent i Martin Sinković

 BRAćA SINKOVIć FACEBOOK
TALIJANSKI ISPIT

Braća Sinković protiv braće Lončarić, a sestre Jurković imaju premijeru s novim trenerom

Varese je od petka do nedjelje domaćin prvog Svjetskog kupa na kojem nastupaju i tri hrvatska dvojca ‘bez‘
Piše: Renata BeluhanObjavljeno: 11. lipanj 2025. 21:26

RENATA BELUHAN
Europsko prvenstvo u Plovdivu bio je prvi veći ispit za veslače u postolimpijskoj sezoni, a sad smo došli i do druge stepenice na kojoj se Europljanima priključuju i veslači iz Australije, Novog Zelanda i SAD-a. Talijanski Varese je domaćin prvog od dva Svjetska kupa, a za nastup je prijavljeno više od 600 veslača i veslačica iz 39 zemalja. Među njima su i tri hrvatske posade, tri dvojca ‘bez’, dva muška - braća Martin i Valent Sinković u jednom i braća Patrik i Anton Lončariću u drugom, a prvi put nakon olimpijske kvalifikacijske regate prošlog proljeća u akciju se vraćaju sestre Ivana i Josipa Jurković. I to s novim trenerom, jer odnedavno ih vodi bivši hrvatski reprezentativac i olimpijac Marko Banović.

Braća Sinković su odlučila napraviti ono što nisu običavali, odnosno nakratko su napustili četverac ‘bez’ i u Vareseu će veslati u disciplini u kojoj su prošlog ljeta u Parizu obranili olimpijsko zlato iz Tokija.
- Vratili smo se malo u dvojac da isprobamo kako to ide. Ipak je postolimpijska godina, pa volimo iskoristiti priliku za različite kombinacije. Za idući Svjetski kup u Luzernu vraćamo se u četverac - objasnio je odluku Martin Sinković, a nadovezao se brat Valent:
- Bit će jako zanimljivo veslati rasterećeno, bez velikih očekivanja. Prijavljene su čak 23 posade, što znači da nas čeka dobra konkurencija od samog starta. Veselimo se utrkivanju i tome da jednostavno uživamo u veslanju.

image

Ivana i Josipa Jurković

PRIVATNI ALBUM

Doduše, kad su oni u pitanju vrlo je upitno znaju li doista “jednostavno uživati u veslanju, bez velikih očekivanja”. Spremni smo se kladiti kako će “rasterećeno veslati na pobjedu”.
A premda su prijavljena 23 dvojca, pogled na imena u njima, uz činjenicu kako su mnogi napravili isto što i mi i prijavili po dvije posade (Australci, Nijemci, Nizozemci, Talijani...) samo potvrđuje ono o čemu se stalno priča ove sezone. U postolimpijskoj godini je puno toga “ispremiješano” i u mnogo slučajeva daleko od konačnih odabira.
Konkretno, Sinkovići neće u Vareseu veslati protiv niti jedne posade koja je prošlo ljeto s njima bila u olimpijskom A finalu. Britanci (srebrni na OI) i Švicarci (brončani na OI) šalju nove posade, a Rumunja, Iraca i Španjolaca uopće nema na ovom Svjetskom kupu. Ne u ovoj disciplini, nego općenito pa tako neće veslati ni “friški” europski prvaci, Rumunji Arteni i Lehaci koji su u Parizu bili četvrti.
Od dvije nizozemske posade bit će zanimljivo vidjeti koliko može kombinacija Leonard van Lierop i Finn Florijn, a riječ je o dvojici olimpijskih pobjednika iz Pariza u četvercu na pariće. Na nedavnom EP je van Lierop veslao i osvojio srebro u osmercu, a Florijn je bio četvrti u četvercu ‘bez’ u utrci u kojoj je naša kombinacija Sinkovići - Lončarići bila srebrna.

Komentari (0)

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
11. lipanj 2025 21:26