Muški samac je disciplina u kojoj je uvijek moguće da ustaljene odnose odjednom netko poremeti. Ili dvojica-trojica. Uostalom, to je 2015. godine napravio i Damir Martin. Nakon sezone pauze zbog ozljede koja je zaustavila naš četverac na pariće, a izbacila u svjetski vrh braću Sinković u dvojcu na pariće, Martin nije imao puno izbora. Samac je bio logična odluka, samac je ionako bila njegova želja “jednog dana”, samo je taj dan došao prije nego je očekivao. I odmah je na prvoj regati Svjetskog kupa na Bledu zauzeo drugo mjesto iza sada nažalost pokojnog Kubanca Angela Rodrigueza koji je na prethodna dva SP-a osvojio srebro i broncu u ovoj disciplini.
Samo tri tjedna kasnije na Europskom prvenstvu je Martin osvojio zlato i to ispred dvojice veslača koji su obilježili ovu disciplinu - Ondreja Syneka i Olafa Tuftea. Na drugom Svjetskom kupu je bio ponovo u A finalu, šesti, na trećem prvi u B finalu i onda je došao na Svjetsko prvenstvo u francuski Aiguebelette, zauzeo 5. mjesto i izborio olimpijsku kvotu za nastup u Riju. Martinova priča je ono na što se uvijek mora računati u samcu, pogotovo kad se u ovoj disciplini pojavi netko iz sustava u kojima je konkurencija velika kao što je slučaj s Novozelanđanima ili posljednjih godina Nizozemcima, a uvijek su mogući i “padobranci” kao Ryuta Arakawa, koji je zabljesnuo na posljednja dva Svjetska kupa i odjednom se od “samo sudionika” pretvorio u onoga koji bi mogao zaprijetiti.
Kad se pogledaju rezultati ove godine izdvajaju se Nijemac Oliver Zeidler i Danac Sverri Nielsen na kojem se ne vidi da je preskočio cijelu prošlu sezonu. Zeidler je osvojio sva tri Svjetska kupa i Henley i ponovo je u ulozi glavnog favorita za zlato, koje je već osvojio 2019. i 2022.
Oli nije normalan
- Ono što je Oli napravio u finalu Luzerna je nenormalno. Posljednjih 100 metara je imao veću brzinu od braće Sinković u dublu, to je... Nenormalno - kaže Damir Martin.
Kad je Zeidler u takvom izdanju svi ostali mu mogu “staviti soli na rep”, ali nije ni Nijemac neranjiv. Njegova Ahilova peta je vjetar, odnosno valovi na kojima se (pre)često pogubi, kao na OI u Tokiju gdje nije ušao ni u A finale ili na EP ove godine kad je bio “samo” brončani.
- Da, puhne vjetrić i gotovo, ne znam što mu se dogodi, postane nesiguran.
Koliko opasan može biti novi Novozelanđanin Thomas Mackintosh, olimpijski pobjednik u osmercu iz Tokija, koji je odmah u prvom nastupu u samcu u Luzernu bio treći iza Zeidlera i Nielsena?
- Pričao sam s Maheom Drysdaleom i kaže mi je da je tek dva mjeseca u skifu. Prošle godine se malo povukao iz veslanja, htio je probati raditi neki posao, ali onda je skužio “nije to za mene, bolje mi je veslati” i eto, došao je u skif i tu se snašao.
Nije Martin iznenađen što je odmah mogao veslati na tako visokoj razini da je recimo u kvalifikacijama bio brži od Zeidlera.
- Novozelanđani su strojevi, imaju strašan sustav i zna se da koga god izaberu u reprezentaciju, taj je opasan. Samo ih “šaltaju” iz čamca u čamac, isto kao i Nizozemci trenutačno i samo čekam kojeg će mi oni baciti u skif.
Pritom ima zanimljivo mišljenje...
- Očekujem da će Nizozemci izvaditi jednog iz dubla Broenink - Twellaar, koji je sad bio prvi u Luzernu ispred Sinkovića. Žrtvovat će borbu za zlato u toj disciplini da uzmu normu u skifu. To su već napravili uoči Tokija.
Tada je to bio Stefan Broenink koji je izborio Nizozemskoj mjesto u ovoj disciplini na OI, a onda s Melvinom Twellaarom u Tokiju osvojio olimpijsko srebro u dublu. No, možda ovog puta neće ići na rastavljanje dubla, možda vrate u samac iznenađujućeg europskog prvaka u ovoj disciplini Lennarta van Lieropa koji je u Luzernu veslao u četvercu.
- Možda, ali ako budu rastavljali neku posadu vjerujem da će to biti dubl, a bilo bi to bolje i za Sinkoviće.
Ali ne i za vas...
- Meni koji god dođe, svejedno je. Svaki od njih vrijedi za A finale u samcu i sa svima ćemo se “klati”.
Može li Japanac Arakawa biti opasan na SP kao što je bio na posljednja dva Svjetska kupa?
Grku kako sjedne
- Ne znam koliko će on izdržati. Meni je u Luzernu izgledao dosta iscrpljeno nakon utrka, ali nikad ne reci nikad i nikoga ne otpisujem. Navodno je radio cijelu zimu s Australcima, po njihovom programu, a oni puno treniraju, imaju baš naporan sustav.
Olimpijski pobjednik Stefanos Ntouskos je enigma, malo je super, malo “pukne”, kao u finalu u Luzern.
- On je promjenjiv. Kako mu sjedne.
Ima dosta onih koji mogu biti opasni “iz drugog plana”, kao Belgijanac Tim Brys, ostavio je Martin još mogućnost da i Kinezi nekog “smisle”, a očekuje i povratak Kjetila Borcha.
- On je ušao u ožujku u neku pretreniranost, pa je skroz pustio, tri mjeseca praktično nije radio, ali očekujem da će se i on umiješati među nas.
Martina sad očekuju završne pripreme na Perući u društvu braće Sinković, a nastup u Luzernu, bez obzira na polufinale u kojem se objektivno sam potopio, podignuli su mu samopouzdanje i vjeru da će borbu za Pariz okončati onako kako je okončao i borbe za Rio i Tokio.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....