Mikaela Shiffrin

FABRICE COFFRINI Afp
ZOI: ZADNJI DAN

Jedna od najtužnijih priča Igara: Mikkaela Shiffrin odlazi bez medalje, evo kako je prošao zadnji hrvatski nastup

Austrija je osvojila zlato u mješovitoj ekipnoj paralelnoj disciplini alpskog skijanja
Piše: Hina/SNObjavljeno: 20. veljača 2022. 07:14

Austrijska mješovita ekipa u sastavu Katharina Huber, Katharina Liensberger, Katharina Truppe, Stefan Brennsteiner, Michael Matt i Johannes Strolz osvojila je zlato u ekipnom natjecanju alpskog skijanja na ZOI u Pekingu.

Slavlje Norvežanki

Austrija je osvojila zlato u mješovitoj ekipnoj paralelnoj disciplini alpskog skijanja, pobijedivši u finalu Njemačku, dok će Mikaela Shiffrin napustiti Olimpijske igre u Pekingu bez medalje nakon što su Sjedinjene Američke Države izgubile od Norveške u borbi za treće mjesto.

Utrke za zlatnu i brončanu medalju odlučile su kombiniranim vremenom nakon 2-2 u pobjedama.

Shiffrin, koja se natjecala u svih pet pojedinačnih disciplina, nadala se da će otići s barem medaljom iz ekipnog natjecanja, ali je izgubila tri uzastopne utrke jer je njezina ekipa završila kao četvrta.

Amerikanka nije uspjela završiti u tri od svojih pet pojedinačnih utrka na Igrama - veleslalomu, slalomu i kombinaciji - ali je rekla da je uživala u timskom natjecanju.

"Nisam razočarana. Imala sam puno razočaravajućih trenutaka na ovim Igrama, danas nije jedan od njih. Danas mi je čak najdraža uspomena iz Pekinga", rekla je novinarima.

Ekipno natjecanje u svom drugom izdanju nakon što je predstavljen u Pyeongchangu 2018., pomaknut je sa subote zbog vjetra, a vjetar je i dalje bio jak u nedjelju, a temperature ispod nule, dok su se skijaši su se skupili pod dekama u cilju.

U polufinalu je Austrija pobijedila Norvešku, dok je Njemačka bila bolja od Sjedinjenih Američkih Država 3-1.

ZLATO: Autriche (Katharina Huber, Katharina Liensberger, Katharina Truppe, Stefan Brennsteiner, Michael Matt, Johannes Ewald Strolz)

SREBRO: Allemagne (Emma Aicher, Lena Duerr, Julian Rauchfuss, Alexander Schmid, Linus Strasser)

BRONCA: Norvège (Mina Fürst Holtmann, Thea Louise Stjernesund, Maria Therese Tviberg, Timon Haugan, Fabian Wilkens Solheim, Rasmus Windingstad)

Zlato za Johaug, Malec 52.

Vedrana Malec

PIERRE-PHILIPPE MARCOU Afp

Norvežanka Therese Johaug pobijedila je u posljednjoj utrci svoje olimpijske karijere, u masovnom startu na 30 kilometara skijaškog trčanja slobodnim stilom, ostvarivši svoje treće pojedinačno zlato na Igrama u Pekingu, dok je naša Vedrana Malec zauzela 52. mjesto.

Johaug (33) je na dominantan način svoju olimpijsku karijeru zaključila zlatom, 16. za Norvešku na Igrama u Pekingu, što je rekord jedne zemlje na Zimskim olimpijskim igrama.

Therese Johaug

CHRISTOF STACHE Afp

Norvežanka se na ovim Igrama pridružila elitnom krugu trostrukih olimpijskih prvaka uz još predstavnika u skijaškom trčanju, Rusa Aleksandera Bolšunova, norveške biatlonkinje Marte Roeiseland i nizozemske brze klizačice Irene Schouten, iza jedinog četverostrukog laureata iz Pekinga, Norvežanina Johannesa Boea u biatlonu.

Amerikanka Jessie Diggins osvojila je srebro s čak 1:43 minuta iza Johaug, dok je Kerttu Niskanen iz Finske uzela broncu.

Utrka je pomaknuta naprijed za tri i pol sata zbog jakog vjetra i hladnoće na planini Zhangjiakouu.

Vedrana Malec je završila utrku s zaostatkom od 16:24 minuta za Johaug, što joj je donijelo 52. mjesto u konkurenciji 65 skijašica-trkačica.

DANIEL MIHAILESCU Afp

Njemačka posada s pilotom Francescom Friedrichom pobijedila je u bobu četverosjedu na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu.

Friedrich je u Pekingu osvojio zlato i u bobu dvosjedu, pa je ponovio dvostruki uspjeh iz 2018. godine i s četiri olimpijska naslova izjednačio rekord svog sunarodnjaka Andrea Langea.

On je također četvrti vozač u povijesti nakon Amerikanca Billyja Fiskea (1928., 1932.), istočnonjemačkog Meinharda Nehmera (1976., 1980.) i Andrea Langea (2002., 2006.) koji je dvaput zaredom osvajao olimpčijsko zlato u bobu četverosjedu.

Friedrich se sada s 31 godinom može smatrati najboljim vozačem u povijesti sa svoja četiri olimpijska naslova, svojih jedanaest naslova svjetskog prvaka, devet ukupnih i 65 pojedinačnih pobjeda u Svjetskom kupu.

Friedrich i njegove kolege Thorsten Margis, Candy Bauer i Alexander Schüller bili su 37 stotinki sekunde ispred druge njemačke posade koju je vozio Johannes Lochner, dok su broncu osvojili Kanađani s Justinom Krippsom, koji su sa samo šest stotinki pretekli treću njemačku posadu i spriječili posvemašnju dominaciju.

Njemačka je pobijedila u devet od deset natjecanja na stazi Yanqing u sankanju, skeletu i bobu, a nisu slavili samo u monobobu, ženskoj disciplini koja je debitirala na Olimpijskim igrama u Pekingu i koju je osvojila Amerikanka Kaillie Humphries.

1. NJEMAČKA 1 3:54.30 (58.29 + 58.71 + 58.17 + 59.13)

(Friedrich, Margis, C. Bauer, Schueller)

2. NJEMAČKA 2 à 0.37 (58.13 + 58.90 + 58.34 + 59.30)

(Lochner, F. Bauer, Weber, Rasp)

3. KANADA 1 0.79 (58.38 + 59.00 + 58.44 + 59.27)

(Kripps, R. Sommer, Stones, Coakwell)

4. NJEMAČKA3 0.85 (58.60 + 58.95 + 58.35 + 59.25)

(Hafer, Salzer, M. Sommer, T. Schneider)

5. LATVIJA 1 0.97 (58.70 + 58.86 + 58.41 + 59.30)

(Kibermanis, Springis, Miknis, Nemme)

6. VELIKA BRITANIJA 1 1.42 (58.60 + 59.09 + 58.65 + 59.38)

(Hall, Lawrence, Gleeson, Cackett)

7. RUSIJA 1 1.85 (58.54 + 59.24 + 58.81 + 59.56)

(Gaitiukevich, Mordasov, Travkin, Laptev)

Britanke svladale Japanke u finalu curlinga

Eve Muirhead, Vicky Wright, Jennifer Dodds, Hailey Duff i Mili Smith

JEFF PACHOUD Afp

Curlingašice Velike Britanije osvojile su prvu zlatnu medalju za svoju zemlju na Igrama u Pekingu svladavši u finalu Japanke s 10-3.

Ekipa skipperice Eve Muirhead ponovile su uspjeh Britanki iz Igara u Salt Lake Cityju, a sa srebrom muške reprezentacije koja je u subotu izgubila od Švedske, Britanija je najuspješnija zemlja u curlingu.

Japan je popravio je svoje treće mjesto iz Pyeongchanga, kada su svladali upravo Britaniju u utakmici za broncu prije četiri godine.

U subotu je Švedska pobijedila Švicarsku s 9-7 i osvojila broncu.

27. travanj 2024 04:38