Iivo Niskanen

PIERRE-PHILIPPE MARCOU Afp
ZOI U PEKINGU

Nitko nije mogao pratiti tempo fantastičnog Finca, Hrvat za pobjednikom zaostao više od 10 minuta

Niskanen je do svog trećeg olimpijskog zlata došao na uvjerljiv način
Piše: HinaObjavljeno: 11. veljača 2022. 10:20

Najbolji finski trkač na skijama 30-godišnji Iivo Niskanen novi je olimpijski pobjednik na 15 km klasičnim načinom, a do svog trećeg olimpijskog zlata došao je na uvjerljiv način, nadmašivši drugoplasiranog Rusa Aleksandera Bolšunova za 23.2 sekunde.

Do prvog olimpijskog odličja na dužoj dionici od sprinterske stigao je Norvežanin Johannes Hoesflot Klaebo koji je osvojio broncu zaostavši za Niskanenom 37.5 sekundi.

Hrvatski predstavnik Marko Skender osvojio je 85. mjesto u konkurenciji 95 trkača koji su došli do cilja od 97 koliko ih je startalo. Skender je za pobjednikom zaostao za 10 minuta i 36 sekundi.

Niskanen je od početka nametnuo tempo koji nitko od njegovih konkurenata nije mogao pratiti i bio je najbrži na svakoj od prolaznih točaka, a na cilj stigao u vremenu 37 minuta i 54.8 sekundi. Bolšunov se uspio držati na zaostatku ispod 20 sekundi do polovice staze, a onda je i on došao do gotovo pola minute zaostatka te je postalo jasno da zlatu s ovih Igara u skiatlonu neće dodati još jedno.

CHRISTOF STACHE Afp

Niskanen je u skiatlonu iznenađujuće osvojio brončanu medalju, jer ga kao specijalista za klasični način nitko nije vidio među najozbiljnijim kandidatima za odličje u disciplini koja sadržava i 15 km trčanja slobodnim načinom. No, i u toj je disciplini pokazao svoje maratonske kapacitete koji će mu dobro doći kad će predzadnjeg dana Igara, 19. veljače, pokušati osvojiti odličje i u utrci na 50 km u kojoj je 2018. u Pjongčangu postao olimpijskim pobjednikom. No, u Južnoj Koreji se trčalo klasičnim načinom, a u Zhangjiakouu će se trčati slobodnim načinom.

Norvežani su u skiatlonu ostali bez odličja, a da tako ne bude i na 15 km klasično pobrinuo se dvostruki olimpijski pobjednik u sprintu Johannes Hoesflot Klaebo koji je nakon sporijeg početka ubrzao od polovice staze i došao do svoje pete olimpijske medalje. U Pjongčangu je osvojio zlato u klasičnom sprintu, a u Pekingu ga obranio u slobodnim načinom. Još dva olimpijska naslova ima u štafetama, sprinterskoj i na 4 x 10 km.

Upravo to je sljedeće natjecanje za trkače na ovim Igrama, a na rasporedu je u nedjelju, 13. veljače.

Skender: Nije bio moj dan, ali dao sam sve od sebe

Hrvatski reprezentativac u nordijskom skijanju 20-godišnji Ravnogorac Marko Skender u petak je osvojio 85. mjesto u utrci na 15 kilometara klasičnim načinom zaostavši za pobjednikom, Fincem Iivom Niskanenom, za 10 minuta i 36 sekundi.

"Uvjeti su bili poprilično teški. Zbog velike nadmorske visine je bio manjak kisika. Bilo je i hladno, ali poprilično sam zadovoljan s utrkom", izjavio je Skender te dodao:

"Rezultat je bio solidan. Nije bio moj dan, ali sam dao sve od sebe i zadovoljan sam."

Skenderu je ovo bio drugi nastup na ovim ZOI, a u kvalifikacijama sprinta slobodnim načinom imao je 69. rezultat u konkurenciji 88 natjecatelja.