MIKE EHRMANN Afp
NHL DOIGRAVANJE

Šampionski odgovor Tampe Bay protiv Toronta, pet bodova Marchanda za pobjedu Bostona

Branitelji naslova NHL prvaka, hokejaši Tampa Bay Lightninga odgovorili su na šampionski način Torontu
Piše: HinaObjavljeno: 09. svibanj 2022. 10:00

Slavili su u četvrtoj utakmici prvog kruga doigravanja protiv Maple Leafsa svladali na svom ledu sa 7-3 i tako poravnali seriju na 2-2.

Domaći je sastav u utakmicu krenuo odlučan u namjeri da brzo preuzme kontrolu i to je uspio pogotkom kapetana Stevena Stamkosa (1:00) nakon samo minute igre. Uslijedili su golovim Pierre-Edouarda Bellemarea (5:20) i Pata Maroona (7:58) pa je nakon samo osam minuta već bilo 3-0. U drugoj trećini su Ross Colton (23:17) i Corey Perry (25:25) povisili na 5-0 te je dvoboj bio odlučen.

William Nylander (42:27, 52:01) je s dva gola smanjio na 5-2, ali bilo je prekasno za preokret, do kraja dvoboja još su Ondrej Palat (54:40) i Ross Colton (57:44) pogađali za domaće, a Jake Muzzin (55:41) za goste.

Peta utamkica ove serije koja se igra na četiri pobjede igrat će se u Torontu u noći s utorka na srijedu.

I preostala tri para u kojima je u nedjelju odigran četvrti susret poravnata su na 2-2 u pobjedama.

Boston Bruinsi su na krilima svojih ikoničnih napadača, kapetana Patricea Bergerona i Brada Marchanda, uspjeli na svom ledu svladali Carolina Hurricanese sa 5-2. Briljirao je Marchand, koji je sudjelovao kod svih pet pogodaka Bruinsa, postigao je dva, a asistirao za tri, dok je Bergeron upisao tri boda, gol i dvije asistencije. U prve dvije trećine Carolina je prva postizala pogodak, da bi se Boston vraćao, prvi gol za goste postigao je Brett Pesce (14:06), da bi vrlo brzo zatim Bergeron (16:09) pogodio za 1-1.

Novu prednost Carolini osigurao je Jordan Staal (20:33) na samom startu druge trećine, da bi se vjerojatno ključni trenutak utakmice dogodio 1:16 minuta prije kraja tog perioda. Tada je Jake DeBrusk (38:44) uspio ugurati pločicu iza leđa Anttija Raante za 2-2 s igračem više na ledu. DeBrusk je jasno bio u vratarevom prostoru i ometao Raantu pri intervenciji kada je poslao pločicu u mrežu pa je trener Hurricanesa Rod Brind'Amour uložio protest na sudačku odluku i tražio poništenje pogotka. Nakon podužeg pregleda snimke suci su ipak priznali gol za 2-2, a usto je i gostujući sastav kažnjen s dvije minte zbog neuspješnog "challengea". Ubrzo potom je Sebastain Aho nespretno palicom po licu udario Bergerona te je i on isključen, a Boston je početkom treće trećine iskoristio prednost od dva igrača više na ledu. Marchand (40:44) je svojim prvim golom na utakmici osigurao prvo vodstvo domaćima, ubrzo je "savršena linija" Bruinsa, Bergeron-Marchand-Pastrnak (45:41) iskombinirala gol za 4-2, da bi Marchand (59:25) pogotkom u prazan gol 35 sekunfi prije kraja postavio konačni rezultat.

Nakon dvije uvjerljive pobjede Caroline na domaćem ledu, Boston je uzvratio s dvije pobjede u svojoj dvorani, a peta utakmica igrat će se u Raleighu u noći s utorka na srijedu.

Nakon dva uzastopna teška poraza od Minnesota Wilda, trener Saint Louis Bluesa Craig Berube odlučio se na promjenu vratara i finskog "rookiea" zamijenio Jordanom Binningtonom, koji je bio startni vratar kada je ta momčad osvojila svoj jedini naslov 2019. godine. Binnington je uzvratio sa 28 obrana, a Blues je 5-2 pobjedom poravnao omjer u seriji na 2-2. No, dvije minute prije kraja bilo je samo 3-2 za domaće koji su zatim postigli gol u praznu mrežu za 4-2, a nakon isključenja Kevina Fiale iskoristili i igrača više za konačnih 5-2. Dvostruki strijelci za Blues bili su Jordan Kyrou (4:19, 31:24) i David Perron (30:30, 58:02), a jedan gol je dodao Ryan O'Reilly (59:00), doks u golove za Wild postigli Kiril Kaprizov (14:06) i Matt Boldy (43:39).

Peta utakmica igrat će se u Minneapolisu u noći s utorka na srijedu.

Los Angeles Kingsi su u drugoj i trećoj utakmici kombinirano primili čak 14 golova od Edmonton Oilersa, no u nedjelju je njihov trofejni vratar, 36-godišnji Jonathan Quick odgovorio svojim 10. "shutoutom" u doigravanju u karijeri zaustavivši svih 31 udaraca gostiju za pobjedu 4-0. Trevor Moore (8:03) i Troy Stecher (14:03) pogađali su za Kingse u prvoj trećini da bi Carl Grundstrom (55:06, 58:29) s dva gola u posljednjih pet minuta postavio konačni rezultat. Quick je bio na vratima Kingsa i kada je taj klub osvojio svoja jedina dva Stanley Cupa 2012. i 2014. godine te je uz kapetana Anžea Kopitara i Dustina Browna jedan od trojice "preživjelih" iz tog vremena.

Serija se sada vraća u Kanadu, peti susret na programu je u noći s utorka na srijedu u Edmontonu.

25. travanj 2024 01:24