FRANCOIS-XAVIER MARIT Afp
ZOI SLALOM

Solidna izdanja za Popović i Ljutić, ali jedna je Hrvatica bila najtužnija: ‘Bolovi su ipak prevladali‘

Leona Popović svoj je nastup u slalomu završila na 23. mjestu, dok je Zrinka Ljutić završila kao 25.
Piše: HinaObjavljeno: 09. veljača 2022. 05:58

Slovakinja Petra Vlhova osvojila je naslov olimpijske pobjednice u slalomu na stazi "Ledena rijeka" u Yanqingu, a do njega je stigla s osmog mjesta u prvoj vožnji, ostvarivši najbolji rezultat u drugoj, a slavila je ispred aktualne svjetske prvakinje Austrijanke Katharine Liensberger i Švicarke Wendy Holdener.

Dvije od tri hrvatske predstavnice su završile natjecanje među najboljih 30. Leona Popović je nakon 30. mjesta u prvoj vožnji, s 12. rezultatom druge vožnje doskijala do 23. mjesta na olimpijskom slalomu, a za pobjednicom je zaostala za 3.44 sekuknde. Zrinka Ljutić je u prvoj vožnji imala 26. vrijeme, a na kraju je osvojila 25. mjesto sa zaostatkom od 3.93 sekunde za novom olimpijskom pobjednicom. Andrea Komšić je zbog bolova u leđima odustala u prvoj vožnji.

"Nažalost, nisam uspjela doći do cilja. Volja je bila tu, ali bolovi su prevladali. Probala sam, ali se u završnici više nisam uspjela nositi s bolovima," kazala je.

Petra Vlhova je Slovačkoj donijela prvu olimpijsku medalju u alpskom skijanju u vrlo napetom raspletu finalne vožnje, nakon što je u prvoj za vodećom Njemicom Lenom Duerr zaostala za 72 stotinke. Slovakinja je sjajno iskoristila drugu vožnju koju je postavio njen trener i u cilj ušla s velikom prednošću od 77 stotinki u odnosu na do tada vodeću Švicarku Camile Rast.

Odmah iza Vlhove startala je aktualna slalomska svjetska prvakinja Austrijanka Katharina Liensberger i zaostala samo osam stotinki za 26-godišnjom Slovakinjom, što je bio signal da bi najbolje iz prve vožnje mogle obraniti svoju veliku prednost i ponovno ostaviti slovačku skijašicu bez odličja. No, jedna za drugom su zaostajale.

Wendy Holdener je sa 12 stotinki zaostatka došla na treće mjesto, a Slovenka Andreja Slokar, četvrta iz prve vožnje, je sa 22 stotinke zaostatka završila utrku na petom mjestu.

Najopasnijom se za Vlhovu pokazala olimpijska pobjednica u veleslalomu Šveđanka Sara Hector, koja je već u prvoj vožnji skijala sjajno i imala treće vrijeme, a u takvom je stilu nastavila i u drugoj vožnji, sve do ulaska u završnu strminu, kad je pregazila jedna vrata i morala odustati.

Drugoplasirana iz prve vožnje Švicarka Michelle Gisin u finalu nije bila na toj razini pa je ostala bez odličja i završila kao šesta.

Jedina koja je mogla još spriječiti slavlje Vlhove bila je Njemica Lena Duerr koja je donijela 72 stotinke prednosti u finale. Do zadnje strmine je donijela još 26 stotinki prednosti, ali je na zadnjih deset zavoja izgubila gotovo pola sekunde i na kraju ostala bez odličja, na nezahvalnom četvrtom mjestu.

Najveće razočaranje slalomske utrke na "Ledenoj rijeci" doživjela je jedna od najvećih favoritkinja za zlato, Amerikanka Mikaela Shiffrin, koja je već na trećim vratima u prvoj vožnji napravila pogrešku i morala odustati.

Vlhova: Plan je bio napasti i pobijediti

Vlhova je u prvom nastupu osvojila tek osmo mjesto, a za najbržom, Njemicom Lenom Duerr zaostajala je za 72 stotinke.

"Plan je bio napasti i pobijediti. Naravno, to nije bilo lako učiniti. Bila sam malo ljuta i tužna, jer nisam skijala najbolje što sam mogla u prvoj vožnji. Bilo je pomalo teško, ali moja mi je ekipa pomogla razgovorom i evo me tu kao olimpijske prvakinje. Ne mogu vjerovati, to mi toliko znači. Oduvijek sam sanjala da ću to jednog dana uspjeti napraviti. Puno je rada uloženo u ovu medalju", izjavila je osvajačica prvog olimpijskog odličja za Slovačku.

Austrijanku Katharinu Liensberger dijelilo je samo osam stotinki da naslovu svjetske slalomske prvakinje doda i olimpijsko zlato, ali na kraju je bila presretna s osvojenim srebrom, svojom prvom pojedinačnom olimpijskom medaljom.

"Nevjerojatno je da sam uspjela ovako odskijati, jer mi ova sezona nije bila lagana. Jako sam sretna i zahvalna da se ovako završilo. Znala sam za što sam sposobna, ali nisam znala koliko mogu skijati blizu svog limita. Zahvalna sam svima koji su navijali za mene i mom serviseru koji je napravio sjajne postavke opreme", rekla je 24-godišnja Austrijanka.

Wendy Holdener ponovno nije pobijedila, a ioako ju je od zlata dijelilo 12 stotinki, nije bila nimalo razočarana takvim raspletom.

"Kad sam prošla ciljnom crtom, već sam prekrižila današnji dan. Kad su druge skijašice jedna za drugom završavale iza mene, totalno sam poludjela od sreće", bila je iskrena 28-godišnja Švicarka koja ima i slalomsko srebro iz Pjongčanga 2018.