CHRISTOPHE ARCHAMBAULT Afp
CARLOS ALCARAZ

Alcaraz je 18. tenisač od uvođenja renkinga 1973. koji je završio godinu na broju 1. I najmlađi je

Piše: Vedran BožičevićObjavljeno: 16. studeni 2022. 15:05

Carlos Alcaraz došao je u srijedu u Torino kako bi ispoštovao obveze prema ATP-u, dok je na kraju - pomalo neplanirano - Italiju napustio s još jednim peharom u koferu. Uoči jučerašnjeg večernjeg meča na ATP Finalsu između Danila Medvedjeva i Stefanosa Tsitsipasa, 19-godišnjem je Španjolcu uručen trofej namijenjen igraču koji je osigurao broj 1 na svjetskoj ljestvici na kraju sezone.

Alcaraz ne igra na završnom turniru sezone zbog ozljede trbušnog zida i postojala je mogućnost da ga s prvog mjesta svrgnu Stefanos Tsitsipas ili Rafael Nadal. Grk je svoju šansu ispustio ekspresno, trebalo mu je maksimalnih pet pobjeda da dođe do "jedinice", ali je poražen već u prvom meču od Novaka Đokovića. Nadalu je za prvo mjesto trebao najmanje plasman u finale, ali osvajač 22 Grand Slam naslova je trenutno potpuno izvan forme. Otvorio je ATP Finals porazima protiv Taylora Fritza i Felixa Auger-Aliassimea, matematički je ostao bez šanse za polufinale nakon što je u utorak navečer Casper Ruud osvojio set protiv Fritza. Automatski je to značilo i da je Alcaraz osigurao broj 1 na kraju godine, kao najmlađi u povijesti.

Kada 5. prosinca, poslije svih odigranih ATP challengera, bude objavljena završna ovogodišnja ljestvica, mladić iz Murcije imat će 19 godina i 214 dana što će ga promovirati i u prvog tinejdžera koji je završio sezonu na tronu. Status najmlađeg broja 1 na kraju sezone dosad je držao Australac Lleyton Hewitt koji je 2001. u trenutku objavljivanja posljednje ljestvice imao 20 godina i 275 dana.

Alcarazov uspon doista je fascinantan. Na početku prošle godine bio je 141. igrač svijeta, dok je start ove sezone dočekao na 32. mjestu. Otkad postoji ATP ljestvica, nije dogodilo da je netko napravio tako veliki skok prema prvom mjestu u jednoj sezoni.

Prvi veliki uspjeh u 2022. mlađahni je Španjolac napravio u veljači osvajanjem turnira u Rio de Janeiru. Bio mu je to drugi naslov u karijeri (premijerni je osvojio lani u Umagu) i prvi na turniru iz serije 500, a time je i prvi put osigurao ulazak u Top 20. No, bio je to samo početak. U Indian Wellsu je došao do polufinala, a potom u Miamiju i do prve Masters 1000 titule u karijeri, svladavši na tom putu Marina Čilića, Stefanosa Tsitsipasa, Huberta Hurkacza i Caspera Ruuda. Lansiralo ga je to na 11. mjesto, a premijerni ulazak u Top 10 donio mu je naslov u Barceloni. Odmah nakon toga uslijedio je i trijumf na Masters 1000 turniru u Madridu gdje je nanizao pobjede protiv Rafaela Nadala, Novaka Đokovića i Alexandra Zvereva.

Tu je već došao na šesto mjesto, a nakon uzastopnih finala u Hamburgu i Umagu je skočio na broj 4. Jedini tinejdžer u povijesti koji je zasjeo na čelo ATP-ova poretka postao je nakon remek-djela na US Openu. U tri uzastopna meča, od osmine finala do polufinala, slavio je u pet setova, izbacivši Čilića, Sinnera i Tiafoea, s time da je protiv Talijana spasio i meč-loptu. U finalu je nadigrao i Ruuda, te postao najmlađi osvajač Grand Slam naslova od 2005. i Nadalova trijumfa na Roland Garrosu.

Alcaraz je tako 18. tenisač od uvođenja renkinga 1973. koji je završio godinu na broju 1. Novak Đoković je rekorder u ovoj kategoriji, sedam je puta na završnoj ljestvici bio prvi, šest puta je to uspjelo Peteu Samprasu, a po pet Federeru i Nadalu.