Bila je 1994. godina, ožujak, u polufinalu Euroafričke skupine Davis Cupa Hrvatska je u dvorani Dražena Petrovića dočekala Norvešku. Bila je to tek druga godina da je Hrvatska sudjelovala u Davis Cupu, ITF je našu državu priznao kao nasljednicu Jugoslavije, nije morala krenuti sa samog dna svjetskog poretka.
Hrvatska je, dakle, dočekala Norvešku sa svjetskom zvijezdom Goranom Ivaniševićem, postavljena je zemlja kao podloga i očekivala mirnse a, sigurna pobjeda na putu prema Svjetskoj skupini. Bilo je sve samo ne lako, prvi dan je završio 1:1, drugog su Ivanišević i Saša Hiršzon jedva, s 11:9 u petom setu svladali Bent-Ovea Pedersena i Christiana Ruuda. Trećeg dana, Ruud je šokirao Ivaniševića pobjedom u pet setova, te je Hiršzon morao spašavati stvari protiv Helgea Koll-Frafjorda. U čemu je na koncu uspio, ali više od svega nam je u sjećanju ostala anegdota. Istinita ili ne, jako dobro zvuči.
Igra se do šest?
Tadašnja ministrica kukture Vesna Girardi-Jurkić pratila je meč Ivaniševića i Ruuda, te u jednom trenutku toga maratona pitala društvo pored sebe do kada se igra meč. Netko joj je rekao šest, misleći na broj gemova u setu, a ministrica je pogledala na sat.
- Onda još ima vremena - zaključila je.
Ovo je uvod u priču o novom članu Top 10, 173. igraču koji je u tome uspio od 1973. godine kad je pokrenuta kompjuterska rang-lista, a ne “odokativna”. Još je važnije da je taj novi član ujedno prvi Norvežanin u Top 10 i da je Christianov sin.
Casper Ruud sjajno je igrao ovoga ljeta, pametno složio raspored zajedno s ocem koji mu je trener, te je hat-trickom titula (Bastad, Gstaad, Kitzbühel) u tri tjedna stvorio lijepu zalihu bodova da bi nakon US Opena probio magičnu barijeru. Casper je zbog toga svjesno propustio Olimpijske igre i igrao na podlozi koja mu je najjača. Kao što je bila i njegovu ocu, koji je do Caspera bio najbolji norveški tenisač svih vremena. Casper ga je odavno nadmašio, iako su mu tek 22 godine.
- Jako sam uzbuđen i jako sam sretan što sam dostigao ovaj cilj - rekao je Casper.
- Puno sam toga podredio ulasku u Top 10, iza ovoga rezultata su godine i godine napornog rada.
Tri titule u tri tjedna nitko na Touru nije naslagao od Andyja Murraya prije deset godina.
Casperov ulazak u tenis bio je neminovnost. Tada Christian u dvorištu je sagradio minijaturno tenisko igralište kako bi sin stekao osjećaj za reket, lopticu i teren. Imao je četiri godine kad je prvi put zaigrao i od toga trenutka je počeo sanjati velike snove.
- Negdje od osme godine gotovo da sam opsesivno želio igrati na svim tim velikim turnirima i stadionima širom svijeta.
Nema više zemlje
Otac ga je usput uvijek ispitivao tko je od tenisača u Top 10.
- Uvijek sam znao bez pogreške. Zato sam sada vrlo ponosan što mogu reći da sam i sâm u tom društvu.
Christianov maksimum bilo je 39. mjesto ATP liste, što je Casper nadmašio u veljači prošle godine.
- Zabavno je biti uz Caspera i promatrati taj njegov stalni napredak na rang-listi. Možda su to bili mali koraci, ali uvijek je išao prema gore. I ja sam iznenađen da nije imao posrtaja. Sada je cilj zadržati se u tom društvu.
Najbolji način zadržati se u eliti jest nastaviti pobjeđivati, a najmlađi član Top 10 će učiniti sve kako bi u studenom zaigrao na ATP Finalsu u Torinu. Za to će morati biti među osam najboljih.
- Više nema turnira na zemlji ove godine i s te strane će biti teže - rekao je Christian.
- Ali on može biti dobar i na tvrdoj podlozi, mentalno je spreman za taj izazov.
Casper je, naime, svih pet titula i dva finala osvojio na zemlji. Ove godine mu je omjer 40-12 (28-5 na zemlji), a na tvrdoj podlozi je bio solidan (10-5), ne i sjajan. To je dečko koji zna što hoće i koji je spreman puno toga podrediti ostvarivanju ciljeva. Možda ga je i zaboljela primjedba Nicka Kyrgiosa kako na drugorazrednim turnirima na zemlji bilda renome, no on se na to ne osvrće.
Sama činjenica da je iz Norveške cijeloj priči daje dodatnu težinu. Norveška nije sinonim za tenis.
- Do 12. godine sam trenirao još nogomet, golf i hokej na ledu. Tada sam se odlučio fokusirati samo na tenis. Golf i dalje volim igrati, to me opušta. Uostalom, kad bi se na jedan dan mogao zamijeniti s nekim, to bi vjerojatno bio Tiger Woods posljednjeg dana nekog velikog turnira. Recimo, na Mastersu.
Ispao u 2. kolu US Opena
Ruud je nakon hat-tricka na zemlji prvi sljedeći turnir igrao u Torontu i tamo je pobijedio Marina Čilića i Dušana Lajovića, izgubio je tek od Stefanosa Tsitsipasa. Iza toga će i u Cincinnatiju doći do četvrtfinala i to s pobjedama nad Reillyjem Opelkom i Diegom Schwartzmanom. Tamo je bolji bio kasniji pobjednik Alexander Zverev. Na US Openu ga je u 2. kolu zaustavio senzacionalni Botic van de Zandschulp, nizozemski kvalifikant, koji će dospjeti sve do četvrtfinala i ostat će zapamćen kao jedini kome je uspjelo uzeti set Danilu Medvedjevu.
- Logično je bilo da na zemlji gradim početne uspjehe, jer sam se na toj podlozi oduvijek osjećao najbolje. No, tvrda podloga je dominantna na Touru i znam da mogu biti jako dobar i na njoj. Stvar je u radu i samopouzdanju. Pokazao sam u SAD-u da nemam problema s tim.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....