Jannik Sinner

 MARCO BERTORELLO Afp
ZASLUŽENI BROJ 1

Novi vođa teniskog svijeta demonstrirao oružje koje nema ni Đoković: ‘Jednostavno ti ne da disati‘

Sinner se u proteklih 12 mjeseci promovirao kao vladar ATP Toura, ali visi mu mač nad glavom zbog dopinga
Piše: Ivan JelkićObjavljeno: 18. studeni 2024. 19:04

Jednako uvjerljivo kako je 2024. otvorio, tako je godinu Jannik Sinner i zatvorio. Talijanski je tenisač imao omjer 19-1 u prva tri mjeseca sezone, u što je uključeno osvajanje Australian Opena, Miamija i Rotterdama te finale Indian Wellsa, a netom završenu ATP sezonu zaključio je serijom 11-0, odnosno 26-1 od sredine kolovoza, a u što je uključeno osvajanje US Opena, Cincinnatija, Šangaja, ATP Finalsa. U međuvremenu je s tri pobjede pokupio i ček na 6 milijuna eura na besramno rastrošnoj ekshibiciji u Saudijskoj Arabiji.

Nije nebitno što je to sve bilo na turnirima koji se igraju na tvrdoj podlozi jer na zemlji i travi (makar je osvojio Halle) nije jednako blistao. Još je više turbulencija u međuvremenu izazvao kontroverzni slučaj s dopingom, a to je mač koji mu još uvijek visi nad vratom budući da ta priča još nije svršena.

"Neću reći da je protiv Novaka lakše igrati, ali s Novakom barem možeš ući u razmjenu udaraca", kaže Ruud

No, gledamo li samo teren, Sinner se u proteklih 12 mjeseci (jer s 20-1 imao je i briljantnu završnicu prošle sezone) promovirao kao novi vođa teniskog svijeta. I stoga uoči završnog ATP turnira sezone u Torinu malo je bilo dvojbi o tome može li ga i hoće li ga Sinner osvojiti. Nije ih trebalo biti uopće, jer ono što je 23-godišnjak iz San Candida demonstrirao kroz pet mečeva protiv elitne konkurencije bilo je za barem klasu bolje od ostatka društva.

image
MARCO BERTORELLO Afp

- Vjerujem u svoj tenis i više se ne osjećam nimalo neugodno kada sam na terenu protiv top igrača.

Tako je Taylor Fritz govorio nakon što je u polufinalu svladao Alexandera Zvereva i izborio svoje drugo veliko finale unutar tri mjeseca (US Open).

Međutim, možda je bilo pametnije pričekati s izgovaranjem te rečenice, barem za javnost, jer samo dan kasnije na terenu protiv Sinnera apsolutno je imao nekoliko trenutaka u kojima se osjećao i neugodno, i nemoćno, i neravnopravno.

Jer, jednostavno, u takvu poziciju Jannik Sinner stavlja svoje suparnike, sve češće i sve naglašenije. Fritz se solidno držao, dapače, ali takav tempo koji Sinner nameće skoro da je nemoguće pratiti. U potrazi za epitetima koji će najbolje opisati njegovu trenutačnu nadmoć, najčešće se spominje "nedodirljiv" i "neigriv". Možda je ovaj potonji izraz na prvu neobičan, ali odnosi se na to da se protiv njega ne može igrati.

image

Obitelj Sinner: Otac Hanspeter, majka Siglinde, braća Jannik i Marc

MARCO BERTORELLO Afp

A Sinner je upravo takav. I to ne zato što suparnik nije dovoljno dobar, ili brz, ili ima loš dan. Ne, nego zato što Sinner svojim potezima, svojom igrom stavlja suparnike u takve pozicije da im ne ostavlja nikakvu mogućnost kontrirati mu.

- Jannik udara brže loptice nego li Đoković, Jannik ti ne da disati - opisao je svoje iskustvo Casper Ruud, još jedna od njegovih žrtava prošlog tjedna u Torinu.

- Neću reći da je protiv Novaka lakše igrati, ali s Novakom barem možeš ući u razmjenu udaraca i ne moraš biti toliko prestrašen hoće li potegnuti bombu bilo po paraleli ili po dijagonali.

Sinneru je svejedno s koje strane udara lopticu, s obje to čini snažnije nego li njegovi konkurenti

Protiv Sinnera je strah od takvih udaraca uvijek prisutan.

U nedjeljnom je finalu osvajač Australian Opena i US Opena protiv Fritza zabio 28 izravnih poena, a pri tome načinio tek devet neprisiljenih grešaka. Kod većine ili svih tenisača, veća brzina udarca znači manja preciznost, kao što vrijedi i obrnuto: manja brzina, veća preciznost. Ne možeš imati oboje, moraš žrtvovati jedno radi drugog. Međutim, za Sinnera taj zakon kao da ne postoji, jer on nemilice mlati loptice, a da ih pri tome savršeno kontrolirano smješta unutar granica igrališta.

image
HECTOR RETAMAL Afp

Sa svim modernim čudima tehnologije, s kojima se svašta može izračunati, i statističke će brojke dočarati zašto je Sinner tijekom posljednjih godinu dana postao noćna mora suparnicima. Prema ATP-u, Talijan forhendom lopticu udara prosječnom brzinom od 125 km/h, dok je prosjek svih igrača na ATP Touru 117 km/h. Na bekhendu je razlika još veća - na ovom udarcu Sinnerova loptica leti prosječnom brzinom od 117 km/h (dakle kao prosječan forhend!), a kod svih ostalih tenisača u prosjeku 106 km/h.

Dakle, Sinneru je svejedno s koje strane udara lopticu, s obje to čini snažnije nego li njegovi konkurenti. Ali, rekli bi u TV reklamama, to nije sve.

Alcaraz nema konstantu kakvu ima Sinner, ali upravo je Španjolac, kada je potpuno fit i motiviran, prvi koji se može suprotstaviti Talijanu

Jer Sinner pored brzine suparnicima dodatno otežava posao putanjama pod kojima im šalje lopticu na njihovu stranu terena. U usporedbi s ostatkom društva, Jannikov forhend iznad mreže leti dva centimetra niže, a njegov bekhend i pet centimetara niže od ATP prosjeka. Jasno da to onda utječe i na krivulju odskoka lopte, koji je niži pa protivnici, koji već u startu imaju problema za stići ionako bržu lopticu, dodatno imaju i puno više muke kako tehnički izvesti udarac i, po mogućnosti, vratiti lopticu Sinneru. Upitno je koliko kvalitetno to mogu izvesti, a što je najgore znaju da odmah slijedi novi Sinnerov udarac, još brži, još zahtjevniji. Mogu izdržati neko vrijeme takav ritam, ali samo neko vrijeme, dok je Sinner sposoban ponavljati, ponavljati, ponavljati i ponavljati takve udarce.

image
MARCO BERTORELLO Afp

Jedini koji mu može parirati jest Carlos Alcaraz i uostalom protiv njega ima ove sezone omjer 0-3, a od toga su dva poraza bila na tvrdoj podlozi (Indian Wells, Peking). No, Alcaraz nema konstantu kakvu ima Sinner, ali nema dvojbe da je upravo Španjolac, kada je potpuno fit i motiviran, prvi koji se može suprotstaviti Talijanu. No, zasad, za ovu godinu, Jannik Sinner je taj koji postavlja standarde svjetskog tenisa i koji je apsolutno zasluženo broj 1.

21. siječanj 2025 08:22