
I Novak Đoković je zaključio da se pobjednička formula ne mijenja. Prošle godine je osvojio Wimbledon, a da između Roland Garrosa i najvećeg svjetskog turnira nije odigrao ništa više osim jedne ekshibicije u nekom od londonskih klubova koji egzistiraju isključivo od travnatih terena. Taj dio tradicije na Otoku se vjerojatno nikada neće promijeniti. Kako mu je taj način priprema, ako se to tako može nazvati, donio pobjedu u Wimbledonu ne postoji niti jedan razlog da Đoković tako nešto ne bi ponovio.
Loptice drukčije odskaču
Nekada je Srbin bio česti gost turnira koji prethodi Wimbledonu, turnira u Queen’s Clubu, ali nakon velike stanke koja se dogodila u vrijeme pandemije pa i otkaza brojnih turnira, njegovi su se prioriteti promijenili. Tako će i ove godine izaći na središnji teren All England Cluba kao branitelj naslova, a da je pritom samo povremeno gazio po travi i možda odigrao nekoliko ekshibicijskih gemova.
To i nije neki veliki problem jer nas povijest uči kako postoje razlike u travnatim terenima između klubova u Londonu koji su međusobno udaljeni samo nekoliko kilometara. Jedan od razloga je način na koji lopta odskače i zato je primjerice Ivan Lendl bio daleko uspješniji u Kraljičinom klubu nego u Wimbledonu kojeg nikada nije osvojio.
Inovator ovakvih priprema za Wimbledon bio je legendarni Šveđanin Björn Borg. On je u šest navrata osvojio Roland Garros da bi nakon toga s odmakom od samo dva tjedna šest puta bio finalist Wimbledona, a pet puta za redom ga je osvojio. Borg nikada nije odigrao niti jedan turnir između Pariza i Londona i to ga nije pretjerano smetalo.
Ako Novak Đoković ode do kraja u Wimbledonu, što od njega očekuje i trener Goran Ivanišević za kojeg je Đoković apsolutni i najveći favorit u Londonu, bit će mu to sedmi naslov i nimalo se ne uzbuđuje što će uzeti samo trofej.
Trofej ionako najvažniji
Ovo da će “uzeti samo trofej” nemojte ozbiljno shvatiti. Iako se u All England Clubu iz dobro poznatih razloga neće dijeliti ATP bodovi budući da je ruskim i bjeloruskim tenisačima i tenisačicama dok traje agresija na Ukrajinu zabranjen nastup, to naravno, a Đoković je to naglasio više puta, njega ni najmanje neće smetati. Trofej je njemu ionako najvažniji, a pogotovo sad kad želi smanjiti razliku u odnosu na Grand Slam naslove koju je napravio Rafael Nadal (22-20).
Bodova neće biti, ali u Wimbledonu će se dijeliti 40 milijuna i 350 tisuća funti nagradnog fonda, a od toga će najveći dio kolača otići na konto pobjednika i pobjednice u pojedinačnoj konkurenciji. Inkasirat će po 2 milijuna funti. Kad već nema bodova da se svi oni koji će doći u Wimbledon malo “utješe”. A malo je onih koji su zaključili da neće doći jer novac je povećan u svim konkurencijama i to nije lako odbiti. Naime, i oni koji izgube u posljednjem kolu kvalifikacija za najveći svjetski turnir inkasirat će 32.000 funti, a poraženi u prvom kolu glavnog turnira dobit će 50.000 funti što je više nego će dobiti pobjednik našeg ATP Toura u Umagu.
I stoga, nešto više od dva tjedna uoči Wimbledona, malo je onih koji su odustali. Radi se isključivo o ozlijeđenim ili onima koji nemaju pravo nastupa. A hoće li među njima biti i Rafael Nadal doznat ćemo početkom drugog tjedna kad će otići na još jednu radio terapiju stopala u Barcelonu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....