TENISAČICE ISPALE

Briljantni Čilić 'poklonio' Tomiću tri gema, Karlović izbacio Richarda Gasqueta!

Protiv talentiranog Australca Bernarda Tomića očekivala se borba, a na kraju je ispala šetnja koja je trajala samo sat i dvadeset minuta. Međugorac je pobijedio Tomica sa 6-1, 6-0, 6-2
Piše: Agencija TotalsportObjavljeno: 01. rujan 2011. 20:36

Marin Čilić na impresivan način stigao je do 3. kola US Opena. Protiv talentiranog Australca Bernarda Tomića očekivala se borba, a na kraju je ispala šetnja koja je trajala samo sat i dvadeset minuta. Međugorac je pobijedio Tomica sa 6-1, 6-0, 6-2 i došao do trećeg kola i velikog meča protiv Rogera Federera...

Riječ je o najuvjerljivijoj pobjedi uskoro 23-godišnjeg Međugorca na turnirima Grand Slam kategorije. Nije mogao na bolji način najaviti meč trećeg kola protiv Federera. Izgubio je od Švicarca oba dosadašnja dvoboja.

Čilić je furiozno krenuo u meč breaknuvši Tomica već u otvarajućem gemu meča. Isto je ponovio u petome i sedmom gemu. Tri je puta ponovno breaknuo Tomica u drugom setu za 6-0 pobjedu, a vimbldonski je četvrtfinalist kratku neizvjesnost držao samo u trećem setu do 2-2 rezultata, kada je Čilić ponovno spojio četiri gema u nizu. Puno je više Čilić zabio (34-9 u winnerima) i puno manje bacio (16-34 u neprisiljenim pogreškama) u odnosu na mladog Australca, koji ga je jako namučio u kasnonoćnome petosetnom dvoboju u drugom kolu Australian Opena 2010. godine.

Na Rogera Federera u drugom kolu Čilić dolazi bez izgubljenog seta, baš kao i Švicarac.

Ivo Karlović izborio je plasman u 3. kolo US Opena pobjedom u 2. kolu nad 13. nositeljem turnira Francuzom Richardom Gasquetom 6-4, 6-2, 2-6, 7-6(4). "Div sa Šalate" sjajno je startao u meč. U prva dva seta rano je protivniku oduzimao servise, u drugom setu u dva navrata, dok je svoje početne udarce čvrsto držao. U trećem setu Gasquet mu je oduzeo servis u dva navrata za smanjenje vodstva visokog Hrvata na 2-1 u setovima, ali u četvrtom setu Karlović je sa 7-4 u tie-breaku došao do pobjede, njegove prve u drugom međusobnom meču protiv 13. tenisača svijeta.

Ukupno je meč trajao dva sata i 37 minuta, a Karlović je u njemu ispalio 29 asova i realizirao četiri od šest break-prilika. Svoj je servis izgubio tri puta. Njegov sljedeći protivnik bit će Ukrajinac Aleksandr Dolgopolov koji je sa 6-0, 7-5, 2-6, 5-7, 6-4 bio bolji od Talijana Flavija Cipolle.

Dolgopolov je 23. igrač ATP ljestvice i 22. nositelj turnira protiv kojeg Karlović dosad nije igrao.

U drugom kolu ispao je Gaël Monfils, najvišerangirani igrač dosad koji se oprostio od turnira. Od sedmog igrača svijeta u maratonu dugom četiri sata i 48 minuta bolji je bio Španjolac Juan Carlos Ferrero, nekoć prvi a danas 105. tenisač svijeta, sa 7-6(5), 5-7, 6-7(5), 6-4, 6-4. Prvi je put dva kola na Grand Slamu od Australian Opena 2010. prošao 33-godišnji njemačke veteran Tommy Haas, koji je u trima setovima pobijedio Kolumbijca Alejandra Fallu.

Samo je dva gema (6-1, 6-1) u srazu drugog kola US Opena protiv sedme nositeljice, Talijanke Francesce Schiavone, uspjela dohvatiti hrvatska tenisačica Mirjana Lučić. Sve je bilo gotovo nakon 53 minute.

Lučić se pobijedila sama. Imala je čak 32 neprisljene pogreške, a napravila je i pet dvostrukih servis-pogrešaka. Talijanka je iskoristila pet od osam break-prilika, dok Hrvatica nije došla ni do jedne.

U završnici dvoboja 2. kola US Opena najbolja hrvatska tenisačica Petra Martić pala je u igri protiv 17. nositeljice, Ruskinje Anastasije Pavljučenkove, i izgubila 6-4, 2-6, 6-4. Imala je 20-godišnja Hrvatica 3-2 prednost u odlučujućem setu nakon što je preokrenula 2-0 vodstvo Ruskinje. No, 16. igračica svijeta najprije je izjednačila, potom breaknula Martić drugi put u setu te nakon toga sačuvala prednost breaka do kraja. Izgubljeni otvarajući servis-gem meča Martić je koštao gubitka prvog seta. U drugom je setu trenutačno 61. tenisačica svijeta dominirala oduzevši suparnici servis čak tri puta, u drugome, šestom i osmom gemu. Taj zalet, međutim, nije uspjela zadržati u nastavku meča.

Meč je trajao dva sata i 15 minuta, pri čemu je samo treći set 56 minuta. Porazom Martić hrvatski je ženski tenis ostao bez predstavnice na posljednjemu Grand Slam turniru u godini.

Serena Williams izborila je treće kolo za samo 49 minuta pobijedivši nizozemsku kvalifikanticu Michaellu Krajicek 6-0, 6-1. Teži posao trenutačno 28. tenisačicu svijeta očekuje u trećem kolu. Sastaje se s četvrtom nositeljicom, Bjeloruskinjom Viktorijom Azarenkom. Prije 20-ak dana Serena je u polufinalu Toronta pobijedila Bjeloruskinju 6-3, 6-3. Ukupno protiv nje ima pet pobjeda u šest mečeva.

Samo je 77 minuta švicarskom tenisaču Rogeru Federeru trebalo da nadigra Izraelca Dudija Selu 6-3, 6-2, 6-2 u meču drugog kola US Opena. Došao je Švicarac lagano do 225. pobjede na Grand Slam turnirima i time na treće mjesto vječne ljestvice potisnuo Andrea Agassija, koji je skupio pobjedu manje. Švicarcu sada preostaje lov na Jimmyja Connorsa, Amerikanca s rekordne 233 pobjede na turnirima najveće kategorije.

Iz muškog turnira u drugom su kolu ispala dva nositelja. Radek Štepanek (23.) predao je Argentincu Juanu Monacu pri njegovu 6-4, 6-1, 2-0 vodstvu zbog bolova u desnom ramenu. Južnoafrikanac Kevin Anderson deklasirao je 29. nositelja, Francuza Michaëla Llodru, prepustivši mu samo pet gemova.

Impresivan je također protiv Fabija Fogninija bio deveti nositelj, Čeh Tomaš Berdych. Talijan je također dohvatio samo pet gemova.