U godini u kojoj se 14-struki pobjednik Rafael Nadal (vrlo vjerojatno) oprostio od svog kraljevstva, novi je Španjolac došao na tron Roland Garrosa.
Carlos Alcaraz pobjednik je drugog Grand Slam turnira sezone i osvojio je time svoj treći trofej s najvećih svjetskih turnira. Štoviše, prvi je tenisač u povijesti koji je svoja prva tri Grand Slama osvojio na tri različite podloge - betonu (US Open), travi (Wimbledon) i zemlji (Roland Garros).
Ono što je možda i još impresivnije, najmlađi je tenisač koji ima Grand Slam trofeje s tri različite podloge, a treći najmlađi ukupno, računamo li i žensku konkurenciju, odnosno Steffi Graf i Serenu Williams. Alcarazu je, naime, tek 21 godina i 26 dana. Mats Wilander imao je tri Grand Slama sa 19 godina i 5 mjeseci, ali ne na različitim podlogama.
Novo razočaranje za Zvereva
Alcaraz (ATP 3) je u epskih pet setova svladao Nijemca Alexandera Zvereva (ATP 4), koji je pak poražen u svom drugom Grand Slam finalu. Izgubio je finale US Opena 2020. od Dominica Thiema nakon što je vodio 2-0 u setovima, a sada je od Alcaraza izgubio nakon vodstva 2-1 u setovima.
Njemačka nije imala svog tenisača u finalu Roland Garrosa od 1996. (Michael Stich), a pobjednika čekaju - i još će morati čekati - od 1937. godine (Henner Henkel).
U ludom meču u kojem se odnos snaga mijenjao zapanjujućom brzinom, u kojem su dva tenisača bili kao boksači koji stoje usred ringa i otvorenog garda razmjenjuju serije udaraca pa je čas jedan bio na konopcima, a već u sljedećem se onom drugom odbrojavalo, kao pobjednik je na kraju izašao Španjolac.
Alcaraz je bolje krenuo u meč, neutralizirao je Zverevljev početni udarac tako što je daleko iza osnovne linije čekao prvi servis, ali onda na drugi ulazio u teren i pokušavao odmah diktirati ritam poena. I to mu je uglavnom uspijevalo jer Nijemac je osvajao samo 38% poena nakon drugog servisa, a k tome mu ni forhend nije funkcionirao najbolje u tim trenucima.
No, sve se to promijenilo u drugoj dionici jer kako je meč odmicao Zverev je hvatao konce igre i sve više uspijevao ritam meča nametati po svojim željama. Počeo je dominirati dužim izmjenama, počeo je servirati snažnije, ali i preciznije, počeo je pogađati linije i tjerati Alcaraza u greške, ali i smanjio vlastite (sa 10 u prvom setu došao je na 4 u drugom). Polako je stezao obruč oko Alcaraza i stavljao ga pod sve veći pritisak, pa se svaki gem na Carlitosovu servisu pretvorio u potencijalni break. Sedam break-šansi imao je Zverev samo u drugom setu, niti jednu Alcaraz.
Na koncu, četvrti tenisač svijeta serijom od pet osvojenih gemova došao je do izjednačenja u setovima. I kad bi čovjek pomislio da je uspostavio kontrolu jer je bio konkretniji i čvršći na terenu, odjednom se našao u poziciji da grebe samo kako bi ostao u setu. Tako je malo trebalo i tako se brzo odnos snaga mijenjao.
Bila je to šahovska partija, s puno taktike s obje strane, nitko nije imao jedan plan prije meča i strogo ga se držao, već su puno “miksali” i prilagođavali se u tim mini-bitkama. Prvo bi Alcaraz našao slabu točku Zverevu, pa Nijemac udari kontru, pa Španjolac opet traži rješenje i tako stalno u krug.
Tako se dogodio i veliki preokret u trećem setu jer nakon što je Alcaraz vodio 5:2, pa servirao za set kod 5:3 i imao 30:30, Nijemac se pobrinuo za novi “twist” u priči. Od tih 5:3 i 30:30 Zverev je osvojio sedam uzastopnih poena, odnosno deset od sljedećih 11 s čime je došao do breaka viška i vodstva 6:5 prije nego je odservirao za set. Prije toga je, naravno, morao spasiti break-loptu...
Eto ga u još boljem izdanju
S tim pozitivnim naletom za Zvereva počeo je četvrti set, ali bio je red na Alcarazu da opet promijeni ploču. Prvo je Zverev labavo odigrao volej, a malo kasnije Španjolac je sjajno iz trka pogodio forhend paralelu za break i praktički ni iz čega - 2:0. Taman kad bi se počelo sumnjati u Alcaraza, eto njega natrag u još boljem izdanju. Sada je on u intervalu osvojio 13 od 15 poena i otišao na 4:0.
Jedina briga bila je što je pozvao u pomoć fizioterapeuta, činilo se zbog kvadricepsa lijeve noge, koji je inače bio omotan zavojem od početka meča. No, u nastavku meča nije djelovalo da Španjolac ima ikakve probleme s kretanjem, dapače hrabrio se urlicima “Vamooos” nakon svakog dobrog poteza i to mu je dalo injekciju energije.
U petom setu se tako potpuno razigrao, počeo sve jače i slobodnije udarati te je opet on postao glavni na terenu što mu je u ranom dijelu odlučujućeg seta donijelo break prednosti. Doduše, velikodušno mu je pri tome pomogao Zverev jer mu je s dva loša voleja i dvostrukom na servisu na pladnju ponudio tri vezane break-lopte. Alcaraz nije propustio takvu priliku...
Zverev je u sljedeća dva servisa Španjolca imao ukupno pet break-lopti, ali nije se uspio vratiti u ravnotežu. Dapače, Carlitos je napravio break za 5:2 i tu je priča bila gotova...
Alcaraz je ukupno osmi Španjolac s osvojenim Kupom mušketira, nakon Manuela Santane (2), Andresa Gimena Sergija Bruguere (2), Carlosa Moye (1), Alberta Coste (1), Juana Carlosa Ferrera (1) i, jasno, Rafaela Nadala (14).
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....