U 2015. Madison Keys, tada još tinejdžerica, 19-godišnjakinja, plasmanom u svoje prvo Grand Slam polufinale na Australian Openu najavila se kao veliki talent, budućnost ženskog tenisa. No život i tenis odveli su je na mnogo teži put tako da je trebalo punih deset godina da se taj potencijal napokon realizira i pretvori Amerikanku, sada već 29-godišnjakinju, suprugu, u Grand Slam pobjednicu.
No kad je već toliko dugo morala čekati na svoj trenutak slave, Madison Keys zauzvrat je u velikom, impresivnom stilu stigla do trijumfa koji će joj donijeti tenisku besmrtnost. U finalu prvog ovogodišnjeg Grand Slam turnira pobijedila je Arinu Sabalenku, koja je Melbourne Park skoro pa počela smatrati svojim dnevnim boravkom. Jer ona je osvajačica Australian Opena u prethodne dvije godine, odnosno tenisačica koja je u finale ušla s 20 uzastopnih pobjeda na ovom turniru, s 20 uzastopnih pobjeda na Grand Slamovima na tvrdoj podlozi (budući da je osvojila posljednji US Open 2024.) i s 11-0 samo u 2025. budući da je osvojila i Brisbane u uvodu Australian Opena.
Međutim, u subotnjem je finalu Sabalenka naišla ne samo na sebi ravnu, nego i na još malo bolju od sebe. Keys je bila spremna na Arinine razorne udarce uzvraćati još jačima, na gromovite servise odgovarati jednako dobrima, na svu Sabalenkinu silinu kontrirati podjednako i snagom i, što je važnije, preciznošću.
- Madison je jednostavno bila bolja i nisam ništa mogla - priznala je iskreno Bjeloruskinja u svom govoru na dodjeli trofeja.
Hrabar forhend za kraj
Keys je hrabro išla po svoje udarce, spremno je riskirala i potezala kad je god mogla, ali i trebala. Nije čekala i prepustila inicijativu Sabalenki, jer to nije isplativa taktika protiv Bjeloruskinje. I odmah je s tim planom igre otvorila finale pa ekspresno odjurila na 5:1. Sabalenka se ipak uspjela malo pribrati, ali iako je bilo prekasno da se vrati u set pa je s dva osvojena gema tek malo uljepšala rezultat, ipak je dala naslutiti da će drugi set biti nešto drugačiji. Tako je doista i bilo, odnosno prva je tenisačica svijeta na jednako uvjerljiv način poravnala na 1:1.
No u trećem setu nije bilo popuštanja ni s jedne strane, bez break-lopti sve do samog finiša. Keys je osigurala najmanje tie-break sa 6:5, ali onda još malo “stisnula gas”. Pogotovo na reternu koji se na kraju pokazao kao presudan faktor i za cijeli meč jer u dvoboju tenisačica s jakim servisima, Keys je bila malo bolja u vraćanju prvog servisa (40% osvojenih poena naspram Sabalenkinih 31%).
Na meč-loptu Amerikanka je opet hrabro potegnula forhend po dijagonali i poslije njega slavodobitno dignula ruke u zrak.
- Ovdje sam igrala svoje prvo Grand Slam polufinale u karijeri i da sada na istom mjestu podignem i svoj prvi Grand Slam trofej znači mi sve na svijetu - rekla je Amerikanka iz Illinoisa.
Suprug vodi glavnu riječ
U međuvremenu je odigrala i Grand Slam finale, 2017. na US Openu, ali očito su je tada veličina i značaj događaja sputali, tim više što je igrala protiv jedne od svojih najboljih prijateljica, sunarodnjakinje i dvije godine starije Sloane Stephens. Svejedno je to trebao biti nagovještaj za uspješnu karijeru koju su joj prognozirali još od ranih juniorskih dana, odnosno kada je još kao 14-godišnjakinja pobijedila i Serenu Williams, doduše na polu-profesionalnom polu-ekshibicijskom natjecanju, ali Serena je tada bila druga na svijetu i osvajačica Wimbledona par tjedana ranije.
Što zbog tereta očekivanja, a nešto više zbog manjih, ali stalnih ozljeda i pauziranja, Keys nije ispunila predviđanja. Od 2013. naovamo neprestano je u Top 100, štoviše uglavnom je bila unutar Top 20 na WTA ljestvici, skupila je i tjedana u Top 10, igrala 14 finala WTA turnira, na devet bila pobjednica, ali nikada nije iskočila na pravi način u prvi plan, na velikoj pozornici u kontinuitetu.
No, kako život ponekad zna nagraditi one uporne, otporne, one koji znaju čekati, tako je sada i Keys dočekala svoju najveću titulu.
- Toliko sam dugo ovo htjela... Igrala sam jedno Grand Slam finale prije i nisam ga uspjela osvojiti, a nisam znala hoću li ikada više biti u takvoj prilici - na rubu suza bila je Madison, dok je držala Daphne Akhurst Memorial Cup, kako je službeni naziv trofeja namijenjenog pobjednici Australian Opena.
- Moj stožer, moji treneri vjerovali su u mene kroz sve ove godine, pa čak i onda kad ni ja nisam vjerovala u sebe.
Glavni u stožeru je inače njezin - suprug. Amerikanac Bjorn Fratangelo (31) bivši je tenisač, ali s ne odveć impresivnom igračkom karijerom te s tek kratkim posjetom Top 100 društvu svijeta prije skoro desetljeća. U 2023. je i službeno okončao igračku karijeru, a praktički je odmah potom postao trener Madison. U vezi su bili od 2017., a vjenčali su se prije samo tri mjeseca i eto ih ekspresno s Grand Slam uspjehom kao bračni par.
- Madison oduvijek ima udarce, ima igru za velike stvari, pa smo zapravo posljednjih 18 mjeseci najviše radili na mentalnoj pripremi - kratko je Fratangelo rekao još tijekom Australian Opena.
Ponovila pothvat Kuznjecove
Očito je to bilo od itekakve pomoći tijekom posljednja dva tjedna, jer Madison je prolazila kroz vrlo težak ždrijeb i teške mečeve u Melbourneu. Od sedam mečeva, pet je čak igrala u tri seta, uključujući i posljednja četiri. Štoviše, prva je u Open eri koja je u Australiji otišla do kraja igrajući 12 setova u posljednja četiri meča, a peta gledajući sve Slamove.
Protiv Ige Swiatek u polufinalu spasila je i meč-loptu (16. u povijesti koja je osvojila Grand Slam nakon što je u nekom od mečeva bila suočena s meč-loptom), a pobijedila je ukupno četiri aktualne Top 10 igračice, plus Elinu Svitolinu (WTA 28.) koja nije trenutačno u tom elitnom društvu, ali bila je dugo tamo i realno pripada tamo.
Koliko ova titula vrijedi, reći će i podatak da je Keys prva tenisačica u 16 godina koja je na istom Grand Slamu pobijedila aktualni broj 1 (Sabalenka) i broj 2 (Swiatek), odnosno otkako je to uspjelo Ruskinji Svetlani Kuznjecovoj preko Serene i Dinare Safine na putu do osvajanja Roland Garrosa 2009. Ovo je za Madison bio 46. Grand Slam turnir u karijeri, a samo su dvije tenisačice iz više pokušaja uspjele osvojiti prvi trofej - Flavia Pennetta (49) i Marion Bartoli (47).
Keys, koja će za tri tjedna napuniti 30 godina, četvrta je najstarija osvajačica premijernog Grand Slam trofeja, iza Pennette (33 godine na US Openu 2015.), Ann Jones (30 na Wimbledonu 1969.) i Francesce Schiavone (30 na Roland Garrosu 2010.). Sa skoro sedam i pol godina od US Opena 2017. do Australije 2025., Keys je postala vlasnica najveće vremenske razlike u Open eri između prvog i drugog Grand Slam finala. Sada će se, inače, vratiti u Top 10, sa 14. mjesta skočit će na sedmo...
Ima tih brojki još gomila, ali koga briga za sve to, najvažniji podatak je: Madison Keys osvajačica je Australian Opena 2025.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....