KYRGIOS IZBACIO FEDERERA

LOŠ DAN MEĐUGORCA Marin Čilić propustio nemoguće i ispao u Madridu

Piše: Vladimir ZrinjskiObjavljeno: 06. svibanj 2015. 18:12

Marin Čilić imao je set prednosti i 5-2 u tie-breaku drugog protiv Fernanda Verdasca, ali naoko širok put do osmine finala Masters 1000 pretvorio se u drndavu stazu koja je najboljeg hrvatskog tenisača na kraju odvela u poraz.

U desetom međusobnom dvoboju, Španjolac je u svojem rodnom Madridu kreirao preokret te sa 6-7(5), 7-6(5), 6-3 izborio meč protiv Davida Ferrera.

Čilića je s tribina u društvu Gorana Ivaniševića bodrio Mario Mandžukić, odvojivši višak vremena između utakmica protiv Athletica i Levantea.

Neobičan prvi set sveo se na međusobno rotiranje u čašćenju promašajima. Red Verdascovih pogrešaka gurnuo je Čilića u vodstvo, koje odmah gubi zbog jednako lošeg servis-gema.

Isti scenarij repriziran je nekoliko gemova kasnije, kada je Čilić otišao na 4-2 pa se velikodušno razbacao i ponovno izgubio break.

Jedini logičan rasplet bio je tie-break, u kojem je izjednačenost vladala do desetog poena. Tada je pri vodstvu 5-4 Čilićeva forhend paralela odsjela točno na crtu, popraćena glasnim „ajdeee“.

Početkom drugog seta rezultatsku i terensku inicijativu preuzima Verdasco. Bolje miksanje udaraca osiguralo mu je rani break koji je držao do 4-2. Čilić tada ponovno budi „nervoznog Fernanda“, čiji je otprilike svaki drugi udarac promašio metu. Vratio se na 4-4 pa odveo set u novi tie-break.

Tamo je imao suparnika na pladnju, ali veliku prednost nije znao iskoristiti. Dok je Verdasco trošio energiju na galamu i samoprijerkor, Čilić je napravio mini-break i odjurio na 5-2. Zaliha se brzo istopila. Kod 5-4 Međugorac radi dvostruku pogrešku i uskoro je set-loptu izborio i potvrdio Verdasco.

Umjesto da meč završi u dva tie-breaka, otišao je u drugom smjeru. Nošen navijanjem domaće publike, Verdasco je u trećem setu letio terenom kao Duracell zeko. Čilić se držao do 2-2, a onda mu je tenisač iz Madrida četvrti put u meču oduzeo servis i trasirao si put do pobjede. Meč je zatvorio još jednim breakom.

Australac Nick Kyrgios napravio je najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela natjecanja na turniru Masters 1000 serije u Madridu izbacivši u 2. kolu bivšeg pobjednika Švicarca Rogera Federera u tri tie-breaka.

Dva sata i 37 minuta trajao je triler u Madridu u kojem je odigrano maksimalnih 39 gemova, a Kyrgios u odlučujućem tie-breaku spasio i dvije meč-lopte koje je Federer imao, prvu kod 7-6, a drugu kod 11-10, obje na servis Kyrgiosa. Konačno, 20-godišnji Australac je kod 13-12 iskoristio svoju šestu priliku za najveću pobjedu u karijeri.

Za razliku od Federera koji nije uspio iskoristiti prednost seta i breaka na početku drugog (2-0) protiv Kyrgiosa, Rafael Nadal je bez poteškoća sa 6-4, 6-3 svladao Amerikanca Stevea Johnsona i probio se u 3. kolo. Među onima koji se nisu probili u osminu finala bio je i najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić od kojeg je sa 6-7 (5), 7-6 (5), 6-3 bolji bio Španjolac Fernando Verdasco. Valja naglasiti da je Čilić u tie-breaku drugog seta vodio 5-2, ali je izgubio pet poena zaredom, a nakon toga više nije imao priliku za pobjedu.

Marinu za utjehu ostaje pobjeda 6-4, 2-6, 10-7 u paru s Viktorom Troickim nad 4. nositeljima, Nizozemcem Rojerom i Rumunjem Tecauom, kojom je hrvatsko-srpski dvojac stigao do četvrtfinala. Bez četvrtfinala su ostali Ivan Dodig i Brazilac Marcelo Melo. Bolji od njih sa 7-6 (6), 6-2 bili su Britanac Jamie Murray i Australac Peers.