
Financijski aspekt i novčane nagrade redovito su na repertoaru "vrućih" teniskih tema. A fokus je prije svega, rekli smo prije pisanja ovog teksta i - jedino, na igračima u usponu, koji se na putu do teniske "elite" nose s brojnim financijskim poteškoćama. Jer ne treba trošiti riječi koliko je u "mladim danima" skup bijeli sport, od konstantnih putovanja, opreme, trenera...
Međutim, sada je glas odlučila podignuti i ta sama - elita! Točnije, 20 najboljih igrača i igračica, koji su četirima Grand Slam turnirima uputili otvorenu molbu za višim novčanim nagradama. Da, zvuči apsurdno, no doista je istinito, a sve je, pričajući o "nepravednim omjerima isplaćivanja", potvrdila i Emma Navarro.
- Razgovarala sam malo s ostalim igračima i smatram da je dobra ideja potpisati takvo što. Mislim da je to dobar razlog da se svi okupimo kao igrači i izborimo za poštenije nagrade - rekla je 11. tenisačica svijeta.
Dotični svoje stajalište temelje na prihodima Grand Slam turnira, koji, po njihovim riječima, uvelike nadmašuju povrat igračima u vidu novčanih nagrada. Olimpijska pobjednica Zheng Qinwen u cijeloj se priči ipak dotakla i onih kojima veći novčani impulsi stvarno trebaju:
- Mislim da će to biti od koristi svim igračima, ne samo onima u vrhu, već onima koji tijekom cijele godine mukotrpno rade i "preživljavaju" od nagrada. Pokušat ćemo napraviti što se da, barem pokušavamo - kaže osma tenisačica svijeta.
Priča o brizi za onim "potrebitima" vodu drži tek djelomično, jer apel je upućen - Grand Slam turnirima. A prestiž je to u koji upada tek 128 tenisača (104 najbolje plasirana, 16 kvalifikanata i osam Wildcardova), stoga jasno je da se u njima u velikoj mjeri okuplja vrhuška svjetskog tenisa.
Konteksta radi u cijeloj priči, nagradni fond na prošlogodišnjem Wimbledonu bio je sveukupno 50 milijuna funti, čak dvostruko više nego prije deset godina. Pobjednicima je u ruke otišlo 2.7 milijuna eura, dok je na račun onih koji su ispali u prvoj rundi sjelo "svega" 60.000 funti.
Komentari (0)