AP
INDIAN WELLS

Ispali Tomljanović i Karlović

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 09. ožujak 2014. 10:21

Hrvatski se predstavnici na teniskom ATP i WTA turniru u Indian Wellsu polako , ali sigurno opraštaju od nastupa. Nakon Donne Vekić kasno u subotu navečer, u noći su poraze upisali Ivo Karlović i Ajla Tomljanović.

Tomljanović je u drugom kolu velikog turnira u Kaliforniji poražena od 17. nositeljice Sloane Stephens, od koje je izgubila i oba prethodna dvoboja. Ovoga je puta Stephens za 69 minuta igre slavila sa 6-4, 6-0.

Tomljanović se dobro držala i vodila s 4-3 u prvom setu, no potom je izgubila idućih devet gemova, odnosno do kraja susreta više nije uspjevala promijeniti svoje stanje gemova na semaforu. Stephens je bila dominantna, osvojila je 80 posto poena na prvom, te 73 posto na drugom servisu, spasila je jedinu break-loptu s kojom je bila suočena, dok je pritom realizirala četiri od 15 koliko je izborila.

Amerikanka će u trećem kolu igrati protiv srpske predstavnice Ane Ivanović, koja se izvukla u meču protiv Ukrajinke Eline Svitoline, te u konačnici slavila s 4-6, 7-5, 7-6(1). Ukrajinka je, spomenimo, servirala za meč u trećem setu.

Karlović je nakon svega 64 minute igre poražen od trećeg nositelja i pobjednika Australian Opena Stanislasa Wawrinke. U petom međusobnom susretu protiv "Diva sa Šalate" Wawrinka je slavio četvrtu pobjedu, ovoga puta rezultatom 6-3, 7-5.

Švicarac nije dozvolio našem predstavniku nijednu break-loptu, dok je na servisu Karlovića bio vrlo efikasan s dva breaka iz isto toliko prilika. Iako je izgubio svega 12 poena, Karlović ih je, nažalost, krivo rasporedio po gemovima.

Spomenimo i da se u igri parova od turnira oprostio Marin Čilić, koji je s Juanom Martinom Del Potrom poražen od sedmih nositelja – Daniela Nestora i Nenada Zimonjića.

Velike je probleme imao Rafael Nadal u svom prvom nastupu u Indian Wellsu, na turniru iz Masters serije 1000, na kojem upravo on brani naslov pobjednika.

Španjolac je trebao dva sata i 24 minute igre, te se morao vratiti iz zaostatka 2-6, da bi u konačnici slavio protiv češkog veterana Radeka Štepaneka sa 6-4, 7-5! Nadal je u prošlosti znao gubiti setove od prekaljenog profesionalca iz Češke, ali nikada nije bio ovako blizu porazu.

Štepanek se dobro držao do 5-5 u trećem setu, no potom je pokleknuo kada je trebao osigurati tie-break. Nadal je po drugi put u setu oduzeo početni udarac češkom tenisaču, a potom je odservirao za treće kolo u kojem ga čeka neugodni Ukrajinac Aleksandr Dolgopolov.

Povratak nakon gubitka prvog seta morao je napraviti i Škot Andy Murray, koji je slavio protiv drugog češkog predstavnika, Lukaša Rosola, s 4-6, 6-3, 6-2. Murray se dugo mučio kako bi pronašao konstantnost u svojoj igri, no kada je breaknuo Rosola kod vodstva 3-2 u drugom setu, nije se više osvrtao.

Manjih je problema imao i Roger Federer, ali samo u drugom setu. Švicarac je imao 5-4 i servis za meč kada mu je Paul-Henri Mathieu po prvi put u meču oduzeo servis. Bile su to ujedno i prve break-lopte za francuskog tenisača nakon sat i 15 minuta igre u kojima je Federer dominirao u svakom svom servis-gemu. Pobjedu je Švicarac izborio u tie-breaku rezultatom 7-5.

Federer će u trećem kolu igrati protiv Rusa Dmitrija Tursunova.

Iznenađenje večeri priredio je Kolumbijac Alejandro Falla, koji je sa 6-3, 2-6, 7-6(5) bio bolji od 18. nositelja iz Poljske – Jerzyja Janowicza. Falla je bio suočen sa servisom za meč, no breaknuo je poljskog bombardera, koji je u tie-breaku, pri rezultatu 5-6, napravio dvostruku pogrešku, te na taj način izgubio susret.

Kod tenisačica je šok priredila Španjolka Maria-Theresa Torro-Flor, koja je s 2-6, 7-6(5), 6-4 bila bolja od Njemice i pete nositeljice Angelique Kerber. U festivalu breakova (15) bolje se snašla španjolska tenisačica, tek 72. igračica svijeta u ovome trenutku, koja je bolje rasporedila iste.

Lošoj večeri Njemica priključila se i Sabina Lisicki, koja je sa 7-5, 1-6, 7-6(5) poražena od Kanađanke Aleksandre Wozniak. Maria Šarapova potrudila se da nijedna Njemica ne preživi noć sa subote na nedjelju pobjedom protiv Julije Görges sa 6-1, 6-4.

Druga igračica svijeta i prva nositeljica u Indian Wellsu, Kineskinja Na Li, nije imala većih problema protiv sunarodnjakinje Jie Zheng, te je slavila pobjedu 6-1, 7-5