AP
ROLAND GARROS

Veić prošao, Karlović ispao, Federer i Đoković lako u drugo kolo, Tomaš Berdych ispao

Piše: Agencija TotalsportObjavljeno: 23. svibanj 2011. 16:57

Antonio Veić prvi je hrvatski tenisač koji se uspio plasirati u 2. kolo ovogodišnjeg Roland Garrosa. Lošinjaninu je u četvrtom setu meč predao Urugvajac Pablo Cuevas.

Nakon poraza Marina Čilića, Ivana Dodiga i Ive Karlovića, neočekivano je hrvatskom tenisu prvu pobjedu u glavnom turniru na pariškoj zemlji donio trenutno 227. igrač svijeta. Pri Veićevom vodstvu 4-6, 6-3, 6-2, 3-1 Cuevas je shvatio da više ne može nastaviti meč.

Naš je 23-godišnji tenisač tako došao do svoje druge pobjede u glavnom dijelu jednog Grand Slam turnira. Prvu je ostvario prošle godine na Australian Openu, svladavši Austrijanca Daniela Köllerera.

Cuevasu (52. na ATP-ovoj ljestvici) je u ponedjeljak dovoljan bio jedan break za osvajanje prvog seta, no nakon toga je praktički sve bilo u znaku Veića. U četvrtom je gemu drugog seta prvi put oduzeo servis Urugvajcu i mirno priveo tu dionicu meča kraju. U trećem je setu odmah u prvom gemu napravio novi obrat, u nastavku dodao još jedan i došao do značajne prednosti.

I četvrti je set Veić otvorio breakom, no u sljedećem mu je gemu Cuevas uzvratio. Priča se, međutim, nastavila novim Veićevim obratom za 2-1, a ubrzo nakon toga Cuevas se odlučio za predaju.

Veića u 2. kolu očekuje dvoboj protiv 28. nositelja, Rusa Nikolaja Davidenka, s kojim još dosad nije odmjeravao snage.

Nakon Marina Čilića i Ivana Dodiga, prvo kolo pariškog Grand Slam turnira bilo je i posljednje za još jednog hrvatskog tenisača. U ždrijebu Roland Garrosa više ne stanuje niti Ivo Karlović.

Bolji od najvišeg tenisača na ATP Touru bio je Argentinac Juan Martin del Potro, nekad četvrti, a danas 26. igrač svjetske ljestvice. U većim dijelom izjednačenom meču dugom tri sata i 13 minuta polufinalist Roland Garrosa iz 2009. je svoje šanse bolje koristio i u konačnici i slavio 6-7(7), 6-3, 7-5, 6-4.

Prvi set riješio je Karlović u svoju korist nakon što je iskoristio drugu set loptu, a prvu na svoj servis u ruletu trinaeste-igre. Možda je sve moglo i ranije biti gotovo da je 148. igrač svijeta iskoristio 15-40 u drugom gemu, međutim, uvodno vodstvo Karlović je ostvario nešto kasnije, spasivši pritom i Del Potrovu set-loptu u tie-breaku.

Drugi set rasplet je počeo dobivati već na svom otvaranju, Argentinac je sačuvao početni udarac, a odmah potom i uzeo Karlovićev, potvrdivši ga novim gemom za 3-0. Treba naglasiti da je Del Potro u toj dionici igre ostavio Karlovića bez šanse za obrat, te da je sam imao takvih pet prilika. Iskoristio je drugu u drugome gemu u kojem je poveo 40-15 na servis hrvatskog tenisača.

Sa setom na svakoj strani treća je dionica igre ponudila obojici nekoliko šansi za vodstvo (Del Potro šest, Karlović tri u šestome gemu), a svoju je kod rezultata 5-5 iskoristio Argentinac. Bila mu je ona peta u jedanaestoj igri trećega seta.

Meč je i definitivno otišao na stranu pobjednik US Opena iz 2009. u trećem gemu četvrtoga seta, kada Karlović griješi pri rezultatu 30-40 na svoj servis.

Zaključno, Del Potro je realizirao tri od čak 16 lopti za obrat, Karlović niti jednu od pet ponuđenih. Ispalio je hrvatski tenisač 22 as-servisa (Del Potro 11) i ostvario 50 winnera (Del Potro 56). Premalo za plasman u drugo kolo...

Del Potro, koji je ovom pobjedom omjer mečeva protiv Karlovića izjednačio na 1-1, će u drugome kolu igrati protiv Slovenca Blaža Kavčiča koji je s 3-0 u setovima svladao Latvijca Ernestsa Gulbisa.

Francuz Stephane Robert, 140. tenisač svijeta, priredio je najveće iznenađenje u dosadašnjem tijeku Roland Garrosa. Izbacio je u 1. kolu lanjskog polufinalista, Čeha Tomaša Berdycha.

Ništa nije upućivalo na takav rasplet događaja nakon dva odigrana seta koja je šesti igrač svijeta lakoćom osvojio. No, uslijedio je veliki preokret i konačna pobjeda 31-godišnjeg Roberta koji je u glavni dio drugog Grand Slam turnira godine ušao kroz kvalifikacije. Nakon 203 minute igre slavio je sa 3-6, 3-6, 6-2, 6-2, 9-7, prvi put u karijeri preokrenuvši rezultat nakon što je gubio s 0-2 u setovima. Ujedno, bila mu je to i prva pobjeda u glavnom dijelu Roland Garrosa, te prva pobjeda protiv suparnika iz svjetskog Topa 10. U nastavku turrnira ga očekuje Talijan Fabio Fognini.

Za razliku od Berdycha, drugi i treći nositelj, Novak Đoković i Roger Federer, nisu imali problema na startu turnira na pariškoj zemlji. Đoković je došao i do 38. pobjede u isto toliko pokušaja u 2011. godini, Nizozemac Thiemo de Bakker mu nije predstavljao nikakvu opasnost. Bilo je 6-2, 6-1, 6-3 za srpskog tenisača.

Federer je imao nešto više posla, ali i težeg suparnika. No, na koncu je protiv Feliciana Lopeza slavio sa 6-3, 6-4, 7-6(3), a Španjolcu pritom nije pružio nijednu priliku za break. Švicarac će u 2. kolu na Francuza Maximea Teixeiru.

Ženski dio današnjeg (ponedjeljak) programa 1. kola Roland Garrosa prošao je bez većih iznenađenja. Prošle su braniteljica naslova Francesca Schiavone, te prva i treća igračica svijeta, Caroline Wozniacki i Vjera Zvonarjeva.

Schiavone, koja je lani na pariškoj zemlji postala prva talijanska osvajačica nekog Grand Slam turnira, otvorila je put prema obrani naslova uvjerljivom pobjedom protiv 19-godišnje Amerikanke Melanie Oudin sa 6-2, 6-0.

Jednako je ekspresna bila i Wozniacki koja je sa 6-0, 6-2 iz francuske prijestolnice ispratila japansku veteranku, 40-godišnju Kimiko Date-Krumm. Malo je više posla imala Zvonarjeva koja je nadigrala Španjolku Lourdes Dominguez Lino sa 6-3, 6-3.