POLJSKA - ČEŠKA 0:1

Tuga u Poljskoj: Petr Jiraček izbacio domaćina i osigurao Češkoj prolaz!

Poljska je bolje otvorila susret te je dominirala početnih 20 minuta. Nakon toga su Česi preuzeli kontrolu, a trud im se isplazio u 72. minuti kada je Jiraček zabio za veliko slavlje
Piše: Vladimir ZrinjskiObjavljeno: 16. lipanj 2012. 22:13

Poljski Euro-san je gotov. Izgubljeni i impresionirani domaćini svoje će prvenstvo nastaviti gledati iz fotelja. U “biti ili ne biti” utakmici s Češkom ideju su pokazivali tek na početku dvoboja, što je kasnije kaznio Petr Jiráček i odveo Češku u drugi krug.

Nakon prvog trzaja Češke, kod kojeg Pilar nije dobro zahvatio ubačaj Gebre Selassiea, konce igre preuzela je Poljska. Prvi zicer ljevicom je kraj gola poslao Lewandowski, a nakon toga je Obraniak izveo dva slobodna udarca iz opasne zone. Prvi je prohujao kraj vratnice, a nakon drugog je Boenisch odapeo kraj gola.

Dolazak oluje u Wroclaw kao da je Česima dao krila. Nakon pola sata počelo je lijevati kao iz kabla, Poljaci su se sakrili na vlastitu polovicu, a Češka je krenula slagati akcije. Prvu je upropastio Milan Baroš, koji nije u Mandžukićevoj maniri znao zaštopati idealan ubačaj Limberskog. Ubrzo je pomutnju u šesnaestercu izazvao Pilar, ali Tyton je pročitao njegove namjere.

Premda su se vodstvom Grčke u Varšavi obje momčadi našle ispod crte u igri za četvrtfinale, otvaranje drugog dijela nije ponudilo spektakularan juriš na sve ili ništa. No, poljska igra je zato u potpunosti ostala bez glave i repa. Češka je držala posjed, koji je prvom konkretnijom šansom urodio nakon deset minuta. Sivok je nakon Plašilovog ubačaja iz neposredne blizine tukao glavom, točno u Tytona.

Nagrada za zalaganje u obliku četvrtfinala vrijednog pogotka Česima je stigla 20 minuta prije kraja. Dotad neprepoznatljivi Milan Baroš povukao je kontru, izbacio iz igre dvojicu braniča i uposlio Petra Jiráčeka, a ovaj je na lijevoj strani “povaljao” Boenischa i ugurao loptu ispod Tytona.

Poljska nije ozbiljno zaprijetila doslovno do zadnjih sekundi. Tada je Lewandowski s desne strane naciljao Čechov dalji kut, ali Kadlec je čudesno izbio loptu s crte i čekirao Češkoj mjesto u završnici.

POLJSKA - ČEŠKA 0:1 (Jiraček 72)

Stadion: Gradski, Wroclaw

Sudac: Craig Thomson (Škotska), početak: 20.45

Poljska: Tytoń, Boenisch, Wasilewski, Perquis, Piszczek, Dudka, Polanski (Grosicki 56), Obraniak (Pawel Brożek 73), Murawski (Mierzejewski 73), Błaszczykowski, Lewandowski

Češka: Čech, Gebre Selassie, Kadlec, Sivok, Limberský, Plašil, Pilař (Rezek 88), Hübschman, Kolář, Jiráček (Rajtoral 84), Baroš (Pekhart 90+1)

Kraj

94.minuta - Błaszczykowski promašio izjednačenje

89.minuta - Odlična akcija Poljaka. Lewandowski je na kraju probao glavom, ali je lopta otišla u korener

87.minuta - Malo se zagužvalo na travnjaku. Błaszczykowski i Plašil su na kraju dobili žute kartone